kanama.net https://www.kanama.net Kanama, Kanama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kanama.net Sat, 11 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Adet Kanamasını Ne Keser https://www.kanama.net/adet-kanamasini-ne-keser.html Mon, 27 Aug 2018 20:01:37 +0000 Adet kanamasını ne keser; Adet (regl); Kadınlarda 21-28 günde bir olan, daha sağlıklı olmasını sağlayan bir durumdur. Her kadın ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar bu evreyi her ay yaşar. Adet kanaması bazı kadınlarda f Adet kanamasını ne keser; Adet (regl); Kadınlarda 21-28 günde bir olan, daha sağlıklı olmasını sağlayan bir durumdur. Her kadın ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar bu evreyi her ay yaşar. Adet kanaması bazı kadınlarda fazla olur. Normal ped kullanmak yetmez, bebek bezi kullananlar dahi vardır. Bu kanamanın fazla olması sosyal ve iş hayatını olumsuz olarak etkiler. Gündelik konforu, yaşam kalitesini azaltır. Yada bazı özel gün ve davetlerde, özel durumlarda adet kanamasının kesilmesini sağlamak gerekir. Aşırı olan adet kanaması aynı zamanda anemi, halsizlik, kilo kaybı, rahim miyomları gibi sıkıntılı durumlara neden olur. 

Adet kanamasının kesilmesi için kullanılacak bitkisel yöntemler;

Demirhindi; Demirhindinin elyaf ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle kolesterol seviyesini düşürür, vücuttan aşırı kan kaybına engel olur. Kullanan bireylerde kalp sağlığını korur, kansere karşı oldukça etkili bir maddedir.

Portakal suyu; Meyve sularının tazesi her daim insan sağlığı için çok faydalıdır. Aşırı adet kanamalarını kesilmesi için bir bardak taze sıkılmış portakal suyunun içine  2 yemek kaşığı kadar limon suyu eklenir. Bu kür günde 4 yada 5 defa tüketilir. Hem portakal hem de limonda bulunan C vitamini ağır kanama belirtilerini azaltmaya yardım eder.

Kişniş tohumları; Aşırı adet kanamasını engellemek için kişniş tohumu oldukça etkilidir. Bir bardak su içine 2 yemek kaşığı kadar kişniş tohumu eklenir ve kaynatılır. Hazır olduktan sonra bu kür soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra tüketin. Günde 3 veya 4 defa içilebilir. Buna alternatif olarak yarım litre su içinde taze kişniş yaprakları kaynatılır, kaynadıktan sonra içerisine şeker ekleyin ve için.

Bektaşi üzümü suyu; Bektaşi üzümü suyu sadece adet kanamalarının kesilmesi için değil farklı sağlık problemleri için de etkilidir. Adet kanamasını kesmek için nane suyunun içine bektaşi üzümü suyu ilave edilir. Ve taze olarak her gün bir bardak kadar içilir.

Brokoli; Brokoli adet kanamasını kesmek için en etkili doğal ilaçtır. Brokoli kaynadıktan sonra brokoli suyunu elma suyu ile beraber karıştırın. Günde 4 yada 5 bardak tüketin.

Turp; Turp tohumu adet düzensizliklerine birebir çözüm yoludur. Adet kanamasının kesilmesi için ise 2 adet turpu rendeleyin içine su ve yoğurt ile karıştırın, tüketin.

Kabak; Kabak kan akışını durduran bir besindir. Bu nedenle adet kanamasını kesmek için de tüketilebilir. Kabağın içi oyulup içerisine ya süt yada yoğurt ekleyin ve tüketin. 

Rezene; Bir çay kaşığı kadar toz rezeneyi bir bardak su içinde kaynatın, taze taze her gün bir bardak olacak kadar tüketin. Rezeneyi gün içinde fazla tüketmeyin. Bitki çaylarının gün içinde fazla tüketimi vücuda zararlıdır.

Soğuk sıkıştırma; Adet döneminde aşırı kanama var ise buz paketi kullanabilirsiniz. Buz paketini direk karnınızın üzerine koyun, yaklaşık olarak 20 dakika kadar bekletin. Bu adet kanamasının kesilmesinde oldukça etkilidir.

Adet kanamasını ne keser sorusunun bir başka cevabı ise; papaya, karabuğday, şeker kamışı, cayenne, hardal tohumları, elma sirkesi, tarçın, adaçayı, papatya çayı, maydanoz, acı sukabağı, kekik çayı, aloe vera. 

Not: Adet döneminde kanama fazla ise zencefil tüketmeyin. Adet dönemimde ağır şeyler kaldırmayın. Bitki çaylarının tüketimini fazla uygulamayın. 
]]>
Menopozda Kanama https://www.kanama.net/menopozda-kanama.html Tue, 28 Aug 2018 04:45:00 +0000 Menopozda Kanama; Her kadın ergenlik döneminde regl yaşar ve menopoz dönemine kadar regl devam eder. Regl (adet); 21 ile 28 günde bir kadınların evrimsel dönemidir. Bu dönemde kadınlarda sağlıklı olmak için vücuttan pis kan atı Menopozda Kanama; Her kadın ergenlik döneminde regl yaşar ve menopoz dönemine kadar regl devam eder. Regl (adet); 21 ile 28 günde bir kadınların evrimsel dönemidir. Bu dönemde kadınlarda sağlıklı olmak için vücuttan pis kan atılır. Menopoz; kadınların hemen hemen 50'li yaşlarda girdiği ve adet kanamasının kesildiği, yumurtalıkların fonksiyonlarını yitirdiği bir dönemdir. Menopoz dönemine girdikten sonra adet kanaması kesilir, kadınlarda aşırı üşüme, aşırı terleme, iç darlanması tarzı durumlar gelişir.  Menopoz ve sonrası meydana gelen kanama sağlık sıkıntısıdır, doktora danışılmalı, ihmal edilmemelidir. Menopozda anormal olarak meydana gelen kanama ''menopozda kanama'' yada ''postmenopozal kanama'' olarak adlandırılır. 

Menopozda Kanama Nedenleri

Menopoz döneminde yada sonrasında meydana gelen kanama jinekolojik olarak değerlendirmeye tabii tutulması gerekir. Menopzda kanamaların bazıları kadın hastalıkları dışında nedenlerden kaynaklanır. Bunlar kesinlikle ayırt edilmelidir.
Menopozda meydana gelen kanamaların en yaygın görülme nedeni; hormon ilaçlarının kullanılmasıdır. Yaşam kalitesini artırma amacı ile verilen ilaçlar ve osteoporoz için kullanılan ilaçlar, antideprasan ilaçlarının kullanımı bazı kadınlarda menopoz sonrası dönemde kanama oluşturur. Bu ilaçları kullanan birşeyler kesinlikle doktora danışmalıdır, doktor duruma göre bir tedavi uygular yada endişe edilecek bir durum olmadığını belirtir. 
Menopozda meydana gelen her kanama postmenopozal kanama değildir, dikkat edilmelidir. Vajinadan gelen farklı hastalıklardan kaynaklı kanamalar yada idrar yollarından meydana gelen kanamalar olabilir.

Menopozda Kanama Kaynağı Nedir

Menopozda kanama kaynağı vajina olabilir; Kuruluk sonucunda ilişkiye bağlı travma kaynaklı ve vajinal atrofi kaynaklı kanama nedeni olabilir. Ayrıca vajinadan kaynaklı kitle kaynaklı ile menopozda kanama olabilir.

Menopozda kanama kaynağı rahim ağzı (serviks) olabilir; Rahim ağzından kaynaklı polip yada farklı türde iyi yada kötü huylu kitleler kaynaklı menopozda kanama olabilir. Bunun kontrolü yalnızca jinekolojik muayene ile anlaşılır.

Menopozda kanama kaynağı rahim olabilir; Rahimdeki iç tabakanın fazla  incelmesi yada fazla kalınlaşması gibi nedenlerden kaynaklı olarak menopozda kanama olabilir.

Menopozda kanam diğer tüm sağlık sıkıntıları gibi ihmal edilmemelidir. Kesinlikle ertelenmeden doktora gidilmeli, muayene olmalıdır. Teşhis ve tedavi hemen uygulanmalıdır. Sağlık hiçbir zaman ihmal edilmemelidir. Kadınsal durumlar ciddidir. Bazı kadınlar utandığı için bu tarz durumlarda meydana gelen sorunları söylemekte sıkıntı çeker. Fakat sağlık sıkıntısı her insanın başına gelebilecek, insan doğasında var olan bir durumdur. Bu nedenle utanma ve sıkılmaya gerek yoktur. 
]]>
Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması https://www.kanama.net/yeni-dogan-bebek-gobek-kanamasi.html Tue, 28 Aug 2018 18:46:43 +0000 Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması; Bebeklerin vücudu oldukça hassastır. Anneler bebeklerini bir fanus içinde büyütmek ister desek yanılmayız. Bebek bakımı, korunması ciddi özen, özveri, sabır ve dikkat gerektiren bir iştir. Beb Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması; Bebeklerin vücudu oldukça hassastır. Anneler bebeklerini bir fanus içinde büyütmek ister desek yanılmayız. Bebek bakımı, korunması ciddi özen, özveri, sabır ve dikkat gerektiren bir iştir. Bebeklerde herhangi farklı bir durum olduğu zaman aile hekimine, uzman doktora danışılmalıdır. Bilinçsizce ilaç kullanımı vs. kesinlikle yapılmamalıdır. Ki zaten bebekler için ilaç kullanımı ne kadar az olursa o kadar iyidir. Bebekler de her zaman en güzel tedavi bitkisel tedavi yollarını denemek ve uygulamaktır. Bebek bakımında en önemli noktalardan birisi de göbek kordonudur. 

Göbek Kordonu; 

Bebeğin anne karnında iken anneden besin ihtiyacını karşılaması ve bebeğin besin ihtiyacının giderilmesi için anne ve bebeğin göbek deliği arasında bulunan kanaldır. Bebeğin gelişimi için gerekli olan besin göbek kordonu sayesinde alınır. Göbek kordonun yapısında arter ve venler vardır. Bebek anne karnında iken besinleri kan yolu ile alır ve atıkları da kan yolu ile atar. Fakat bu göbek kordonu doğumdan sonra kesilir. Doğumda göbek kordonu uygun bir alet kullanılarak bu damarlar kesilir. Göbek kordonu belirli bir süre bebeğin göbeğinde kaldıktan sonra kurur ve o damarlar tıkanırlar, görevlerini yapamaz hale gelirler. Göbek bağı, zaman içinde yumuşak, yapışkan ve sulu niteliğini yitirir. Göbek bağının rengi zamanla sarıdan kahverengiye doğru döner. Yeni doğan bebeklerde göbek bağı doğum olduktan sonra yaklaşık olarak 3 ile 27 gün arasında düşer. 

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması; 

Göbek bağı düştükten sonra sağlıklı olan bebeklerde en fazla bir hafta kadar süren, bebeğin elbisesini ıslatmayacak düzeyde fakat bebeğin kıyafetini azıcık da olsa kirletecek seviyede olabilir. Fakat yeni doğan bebek göbek kanamasında artma meydana geldi ise ve iyileşme olmadı ise doktora başvurulmalıdır. Bu durum gösterir ki yeni doğan bebek göbek kanamsı bazı zamanlarda göbek düşmeden önce yanlış uygulanılan yöntemlerdir. Bu yanlış uygulamalar; Yeni doğan bebekte enfeksiyon riskinin daha az olması ve daha sağlıklı olması için öncelikle göbek bağı steril ve hijyenik olarak korunmalıdır. Göbek bağının hemen düşmeyebilir, bu durum zaman alabilir. Fakat göbek bağının kendi kendine düşmesini beklemek gerekir. Bunu beklememek ciddi derecede sıkıntısı büyük sağlık problemlerini ortaya çıkarabilir. Riskli kanama oluşumuna neden olabilir. Yeni doğan bebekler için temiz, steril ortam oldukça fazla önemlidir. Göbek bağı düşmeden bebeğin yıkanması gerekiyorsa kesinlikle bebek yıkanırken göbek bağına su değmemelidir. Göbek bağına su değerse göbek bağı, yumuşar, açılabilir, düşmez, enfeksiyon kapma olasılığı artar ve ilerleyen dönemlerde kanama oluşabilir. 
Göbek bağı bazen erken düşebilir. Göbek bağı erken düşerse granülom adlı pembemsi çıkıntı, kanama, rengi sarı ve kokulu bir sıvı oluşumunu getirir. Bu sorunun geçmesi önemlidir, geçmez ise bebeğin yaşamı risk altında olur. Göbek bağının kanaması temizlenmelidir. Bu temizlik esnasında göbekten pıhtı kalkmaması gerekir, pıhtı kalkarsa kanama tekrar başlar. 

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması Neden ve Tedavisi

Göbek bağında meydana gelen kanamanın ana nedeni K vitaminin bebekte eksik olmasıdır. K vitamini eksikliği ise ya genetik olur yada bebekte K vitaminin yeterli üretiminin olmamasıdır. Bu sorun ile karşılaşıldığı zaman bebeğe hemen K vitamini iğnesi yapılmalıdır. Bu kanama durmayabilir yada bazı farklı sorunları ortaya çıkarabilir. K vitamini iğnesi eğer iyileştirme sağlamaz ise farklı tedavi uygulanır. Bu yöntem, göbeğin gümüş nitrat ile yakılmasıdır (koterize etmek). Kanama hala durmuyorsa dikiş atılmalıdır. 
]]>
Bağırsak Kanaması https://www.kanama.net/bagirsak-kanamasi.html Wed, 29 Aug 2018 00:08:13 +0000 Bağırsakta kanama, teknolojik imkanlar ne kadar gelişmiş olsa da gastrointestinal sistem kanamalarında ölüm olanları %15'lere kadar çıkabilmektedir. Kanamaya yol açan lezyonun nerede oluştuğuna göre kanamalar ince ba Bağırsakta kanama, teknolojik imkanlar ne kadar gelişmiş olsa da gastrointestinal sistem kanamalarında ölüm olanları %15'lere kadar çıkabilmektedir. Kanamaya yol açan lezyonun nerede oluştuğuna göre kanamalar ince bağırsak ve kalın bağırsak kanamaları olmak üzere ikiye ayrılır. Hemoroid bağırsak kanamalarına yol açan en önemli etkendir. Anal kanal kenarında varisleşmiş damarlar olarak tanımlanan hemoroid nedeniyle damar yırtılması gelişerek bölgede taze ve açık renkte kanama görülür. Hemoroid haricinde, crohn hastalığı, makatta çatlak, iltihaplar, tümörler, kalın bağırsak polipleri, peptik ülser, kullanılan bazı ilaçlar, bağırsakta damar yumakları, tifo hastalığı bağırsak kanamalarına yol açan etkenler arasında yer alır. Bağırsak kanaması genelde ileri yaş erkeklerde daha sık görülür.

Bağırsakta kanama belirtileri nelerdir

Bağırsak kanamasında belirtiler kanamanın nerede oluştuğuna ve şiddetine bağlı olarak değişim gösterir. Eğer kanama kalın bağırsak altında ya da rektumda gelişmişse kan dışkıya bulaşmış ve taze kan şeklinde olur. İnce bağırsak tarafında gelişen kanamalarda dışkının siyah olması, normalden daha yumuşak olması gibi belirtiler yaşanır. Kahve telvesi ve taze kan şeklinde kusma görülebilir. Ani başlangıçlı bağırsak kanamalarında kramp benzeri ağrı, halsizlik hissi, nefes alma zorluğu, idrar azalması, ishal, nabzın hızlı atması, tansiyon düşmesi gibi belirtiler yaşanabilir. Hasta kanama nedeniyle şoka girebilir ve bu nedenle kol ve bacaklarda morarma, soğukluk görülebilir. Hastada titreme ve susama hissi hakim olur. Kanama uzun süredir devam ediyorsa uykuya eğilim, soluk ten ve bitkinlik hissi artar. Kanama gizli şekilde devam ederse kansızlık yaşanabilir.

Bağırsakta kanama nasıl teşhis edilir

Bağırsakta kanama sebebiyle yaşanan şikayetler için sağlık kuruluşuna başvuran hastalarda ilk olarak kanamanın nerede gerçekleştiği tespit edilmelidir. Hastanın şikayetleri dinlenerek detaylı muayene gerçekleştirilir. Dışkılamada sayısında yaşanan değişimler, dışkının görüntü olarak değişmesi, rengi, karında ağrının olup olmadığı, bölgede hassasiyet varlığı araştırılarak tanı koyulması kolaylaştırılabilir. Fiziksel muayene sonrası bazı testler uygulanarak kesin tanı konur. Kan testi, dışkı tahlili, kanama yerini tespit edecek görüntüleme yöntemleri, biyopsi gibi tetkikler kullanılır. Gerekli görüldüğü durumlarda anjiografi kullanılabilir. Bu yöntemde damara renkli bir ilaç verilerek kanama saptanabilir.

Bağırsakta kanama tedavisi nasıl yapılır

Bağırsakta kanama teşhis edildikten sonra uygun tedavi yöntemi planlanır. Tedavide bazı kimyasallar kanama gelişen alana enjekte edilebilir. Ayrıca ısı tedavisi uygulanarak kanama durdurulabilir. Kanama durdurulduktan sonra bazı ilaçların yardımıyla kanamanın nüksetmesi önlenir. Kanama polipler nedeniyle ortaya çıkmışsa polipleri almak için cerrahi uygulanabilir. Kanama hemoroid nedeniyle oluşmuşsa hemoroide yönelik farklı tedaviler kullanılır.

]]>
Burun Kanaması Neye İşarettir https://www.kanama.net/burun-kanamasi-neye-isarettir.html Wed, 29 Aug 2018 12:51:10 +0000 Burun kanaması neye işarettir, burun kanaması kişiyi rahatsız eden ve telaşa kapılmasına neden olan, toplumda sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi bazen ciddi problemleri i Burun kanaması neye işarettir, burun kanaması kişiyi rahatsız eden ve telaşa kapılmasına neden olan, toplumda sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi bazen ciddi problemleri işaret edebilir. Kanama şiddetli ya da damla şeklinde görülebilir. Kanama bazen birkaç saniye içinde geçerken bazen dakikalar sürebilir. Bu süre kanamanın nedenine bağlı olarak değişebilir. Tıpta epistaksis olarak adlandırılan burun kanaması, her yaşta ve her cinsiyette görülebilen bir durumdur. Birçok ufak damar bulunan burun hassas bir yapıysa sahip olduğu için ufak bir darbe sonucu şiddetli şekilde kanayabilir. Burnun ön tarafında ya da arka tarafında olmak üzere iki şekilde gelişen burun kanaması, alerji, nezle gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, tansiyon, tümör, pıhtılaşma hastalıkları, K vitamini eksikliği gibi durumları da işaret edebilir. Burun kanaması neye işarettir, hangi hastalıklar burun kanamasına neden olabilir Yazımızın devamında ayrıntılı şekilde bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Burun kanaması neye işarettir

Hipertansiyon: Burun kanaması hipertansiyon gibi ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Tansiyon birçok nedenden dolayı etkilenerek dalgalanmalar yaşanabilir. Hormon seviyeleri, obezite, fazla tuz tüketimi, alkol ve sigara kullanımı, sinir sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, kan damarlarında problemler tansiyon için risk faktörleridir. Fakat bazı vakalarda bu sayılan faktörlerin hiç birinin olmamasına rağmen yüksek tansiyon gelişebilir. Genelde belirti vermeden seyreden hipertansiyon bazı durumlarda burun kanaması, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Kan pıhtılaşması: Burun kanaması kan pıhtılaşmasına işaret eden bir belirti olarak yaşanabilir. Kan pıhtılaşması sorunu olan kişilerde ani başlayan burun kanamaları sık karşılaşılan bir belirtidir. İleri yaş grubunda kan pıhtılaşması uzun sürebilir ve bu nedenle kan kaybı ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

K vitamini eksikliği: Beslenme alışkanlıkları vücudun genel sağlığını doğrudan etkiler. K vitamini eksikliği de birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. K vitamini eksikliği kan pıhtılaşmasını tetikleyebilir. Vitamin eksikliği nedeniyle diş eti kanamaları, burun kanamaları sıkça görülebilir.

Solunum hastalıkları: Burun kanaması neye işarettir sorusuna verilebilecek diğer bir cevap solunum hastalıklarıdır. Sinizüt, nezle gibi solunum hastalıklarında burun kanaması belirti olarak yaşanabilir. Bunların yanı sıra soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda da burun kanaması görülebilir.

Beyin tümörü: Burun kanaması beyin tümörünü işaret eden bir belirti olarak ta yaşanabilir. Beyin tümöründe burun kanaması ilk belirti olmasa da bazen yaşanan şiddetli baş ağrısı sonrası şiddetli burun kanaması olabilir. Baş ağrısının beyin damarlarında baskı uygulaması kanamayı tetikler.

Burun eğriliği: Burun kemiğinde oluşan eğrili kişide birçok problemin yaşanmasına neden olabilir. Burun kanaması burun eğriliğine işaret eden bir etkendir.

Burun kanması neye işarettir

Yukarıda sayılanlar haricinde burun kanaması karaciğer hastalıkları, lösemi, damar sertliği gibi hastalıkları da işaret eden bir belirtidir. Önemli olan burun kanamasının nedenini bilmek ve bu yönde tedavi uygulamaktır. Kanama evde kontrol altına alınamıyorsa ve sık sık tekrarlıyorsa, şiddeti yoğunsa, kanamayla birlikte yorgunluk, mide bulantısı gibi baş belirtiler de yaşanıyorsa ve kanama boğaz arkasına doğru akıyorsa zaman kaybı yaşanmadan doktora başvurulmalıdır.

]]>
Popo Kanaması https://www.kanama.net/popo-kanamasi.html Wed, 29 Aug 2018 16:27:36 +0000 Popo kanaması, makat ya da rektal kanama olarak tanımlanan kanama türünde, görülen kanama, koyu kırmızı olur. Bazı durumlarda dışkılama anında dışkıya bulaşabilir. Bazen ise direkt popodan gelebilir. Popo kanamas Popo kanaması, makat ya da rektal kanama olarak tanımlanan kanama türünde, görülen kanama, koyu kırmızı olur. Bazı durumlarda dışkılama anında dışkıya bulaşabilir. Bazen ise direkt popodan gelebilir. Popo kanaması basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ciddi nedenlerden dolayı da oluşum gösterebilir. Popo kanamasına maruz kalan kişiler kanamanın basit mi yoksa ciddi bir nedenden dolayı mı oluştuğunu öğrenmek adına mutlaka bir hekime başvurarak gerekli araştırmaları yaptırmalıdır.

Popo kanaması sebepleri nelerdir

Popo kanaması küçük büyük, kadın erkek herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Gençlerde basur, anal fissür, bağırsak iltihabı gibi nedenlerden yaşanabilir. Yaş ilerledikçe popo kanaması, kalın bağırsak divertiküler hastalığı, bağırsak damar yumakları, kolon kanseri ya da polipler sebebiyle ortaya çıkabilir.

Anal fissür: Popo mukozasında yırtık ya da çatlak olarak bilinen anal fissür nedeniyle dışkılama yaparken bölgede yırtılma tarzı bir ağrı yaşanır. Beraberinde kanama görülür. Bazen oluşarak kendiliğinde ortadan kalkabilir. Bazı durumlarda ise uzun süre devamlılığını koruyabilir. Oluştuktan sonra ortadan kalkan anal fissür akut, uzun süre devam eden ise kronik olarak tanımlanır. İlaç tedavisi uygulanarak kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır. Eğer devamlılığını koruyor ilaç tedavisi yanıt vermiyorsa ameliyatla hastalık tedavi edilebilir.

Perinal fistül: Bölgede normalde bulunmayan, ancak zamanla yabancı bir dokunun meydana gelmesidir. Doku kanal şeklinde oluşur ve bu kanal anal kanal ve deri arasında olur. Popoda akıntı, kanama görülebilecek belirtiler arasındadır. Perinal fistül enfeksiyon, crohn hastalığı, popo etrafında apse gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Hemoroit: Damarlarda varisleşme olarak tanımlanan hemoroit toplardamar genişlemesi sebebiyle ortaya çıkan ve popo kanamasına neden olan bir rahatsızlıktır. Hemoroit hastalığında genel belirti dışkılama sırasında yaşanan kanamadır. Kanama genelde taze kan görünümünde olur. Bununla beraber popoda baskı, dışkılama anında ve sonrasında şiddetli ağrı, yanma, kaşıntı yaşanabilecek şikayetlerdir. Kronik kabızlık hemoroit için önemli nedenler arasındadır. Bununla birlikte aşırı alkol tüketimi, obezite, hamilelik dönemi, karaciğer rahatsızlıkları basura sebep olan diğer etkenlerdir. Hemoroit iç ve dış olmak üzere iki türde yaşanabilecek bir rahatsızlıktır. Dış basura göre iç basur halk arasında daha fazla görülür. Yaşanan basur 4 evrede değerlendirilir.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları: Sindirim sisteminde oluşum gösteren ve kronik seyirli olan bir rahatsızlık türüdür. Popoda kanamaya sebep olabilecek hastalık ülseratif kolit ya da crohn hastalığı olarak iki türde meydana gelir. Hastada kolit varsa belirti olarak kanlı ishal görülür. Ancak bazı vakalarda ishal olmaksızın kanama gerçekleşebilir. Aniden dışkılama isteği, kilo kaybı, karın ağrısı gibi belirtiler de yaşanabilir. Crohn hastalığında ise, eğer kalınbağırsak etkilenmişse popo kanaması görülebilir. Kanama kısa süreli olabileceği gibi birkaç gün devam ederek müdahaleye gerek kalmadan ortadan kalkabilir.

Kalın bağırsak damar yumağı: Kalın bağırsakta yüzeysel olarak gelişir ve yumaklar 10 mm kadar olabilir. Genelde 55 yaş üstü kişilerde kalın bağırsak duvarı yumağı daha sık görülür. İleri yaşlarda şiddetli popo kanamasına sebep olur. Kanama kendiliğinden geçme özelliğinde olur. Ancak sık aralıklarla tekrarlanabilecek özelliktedir.

Bağırsak polipleri: Genelde bağırsak diverküler hastalığından sonra kalın bağırsakta polip gelişeme riski %20 civarındadır. Aynı oranlarda kalın bağırsak kanseri de divertiküler hastalığından sonra gelişebilir. Bağırsak poliplerinde bazı vakalarda belirtiler arasında popo kanaması görülebilir.

Kullanılan ilaçlara bağlı gelişen kanamalar: Aspirin, kan inceltici gibi bazı ilaçlar ne kadar düşük dozda alınsa da özellikle ileri yaşlarda kul]]> Kırmızı Ben Kanaması https://www.kanama.net/kirmizi-ben-kanamasi.html Wed, 29 Aug 2018 23:29:20 +0000 Kırmızı Ben Kanaması, vücudun herhangi bir organının dış yüzeyinde oluşan kırmızı renge sahip ''Ben''adı verilen dokunun kanama problemine maruz kalması birtakım unsurlara dayalıdır. Cilt tabakasında meydana gelen söz konu Kırmızı Ben Kanaması, vücudun herhangi bir organının dış yüzeyinde oluşan kırmızı renge sahip ''Ben''adı verilen dokunun kanama problemine maruz kalması birtakım unsurlara dayalıdır. Cilt tabakasında meydana gelen söz konusu bu kırmızı ben doğuştan veya sonradan oluşabilmektedir. ağrısız bir şekilde belli bir boyuta kadar büyüme eğiliminde olan bu yapılanmanın göze hitap eden vücut noktalarında oluşması halinde kötü bir görünüme zemin hazırlanır. Küçük yapıdaki bu çıkıntı bazen kan damlacıklarının birikimi ile bazen de et yapısının doğal haliyle meydana gelir. En fazla göğüs, omuz ve kulak bölgesinde oluşan kırmızı ben kanaması oluşumu sağlık açısından problemlerin varlığını ortaya koyar. Herhangi bir yabancı cisimle veya el ile kırmızı ben dokusuna temasta bulunulur ise kanama meydana gelir. Kan damarlarının bu noktada tıkanmasıyla birlikte kırmızı benin zamanla daha da büyüyüp kanama durumunu oluşturması mümkündür. Enfeksiyonun varlığı bu sağlık sorununu tetikler. Biriken kirli kan ben oluşumuna neden olur. Kanama halinde ise kanın durdurulması uzun sürer.

 
Kırmızı Ben Kanaması Tedavisi

Sağlık bakımından pek sorun teşkil etmeyen bir rahatsızlık kapsamında değerlendirilen kırmızı ben kanaması hekim tarafından muayene edilerek kontrol altına alınabilir. Bu hastalığın altında yatan ciddi bir rahatsızlık olmadığı taktirde kısa sürede ortadan kaldırılması mümkündür. Tedaviye yönelik küçük çaplı cerrahi operasyon yapılmasıyla birlikte kanamanın durdurulması ve kırmızı benin alınması gerçekleştirilebilir. Sorun teşkil etmeyen kırmızı ben kanamasının durdurulması ise dezenfekte edilmiş sargı bezi ve tentirdiod ile sağlanır. Kılcal damarların yer aldığı bu alana hafif masaj yapılması da tedaviye katkı sağlar. Bu aşamada kanayan bölgenin mikrop kapmaması için temiz tutulması da oldukça önemlidir. Ayrıca kanın durdurulması amacıyla bilinçsizce uygulama yapmaktan kaçınmak gerekir.
]]>
Makatta Kaşıntı Kanama https://www.kanama.net/makatta-kasinti-kanama.html Thu, 30 Aug 2018 06:44:56 +0000 Makatta kaşıntı kanama, makat hastalıklarında yaşanan en önemli belirtiler kaşıntı ve kanamadır. Makat bölgesi vücutta yer alan diğer bölgelere göre toplum içinde kişinin daha zor durumlarda kalmasına neden olabili Makatta kaşıntı kanama, makat hastalıklarında yaşanan en önemli belirtiler kaşıntı ve kanamadır. Makat bölgesi vücutta yer alan diğer bölgelere göre toplum içinde kişinin daha zor durumlarda kalmasına neden olabilir. Makatta kaşıntı ve kanama bazen basit bir cilt tahrişinden oluşabileceği gibi bazen ciddi bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Makatta kaşıntı kanama nedenleri

Basur: Basur makatta kaşıntı ve kanamaya yol açan bir hastalıktır. Kaşıntı dış basur rahatsızlığında genelde hastalığa maruz kalan kişilerin çoğunda görülür. İç basurda hastalık dördüncü evreye ulaştığında ciddi anlamda kaşıntı yaşanabilir. İlaç tedavisi, sıcak su oturma banyoları ve cerrahi girişimlerle hastalık tedavi edilebilir.

Kolon kanseri: Nadir durumlarda kolon kanseri makatta kanamaya yol açabilir. Hareketsiz yaşam tarzı, kilo, alkol, sigara kullanımı ve iltihaplı bağırsak hastalıkları kolon kanserini tetikleyebilir.

Makatta çatlak ve yırtık: Makatta kanamaya, bölgede ildin hassaslaşmasına ve beraberinde kaşıntıya yol açabilir. Oluşan kanama genelde kendiliğinden belli süre sonra geçer. Kabızlık, devamlı ishal olmak, gebelik, doğum yapmak, crohn hastalığı, anüs bölgesindeki kasların gergin olması yırtık ve çatlakları tetikler.

Anal fistül: Makatta ıslaklık olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Makatta kaşıntı kanamaya yol açar. Sorun başlangıçta anal apse olarak başlar. Devamında apse cilt altına boşalarak daha ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olur. Cilt altına boşalan sıvı cilt dokusuna hasar verir. Bu hasar makatta kaşıntı ve kanamaya yol açar.

Anal dermatit: Bir tür hastalık değildir. Anal dermatit, cilt problemi olarak değerlendirilir. Toplumda mayasıl olarak bilinen problem, kişinin hijyeni ihmal etmesi ve bazı hataları nedeniyle oluşur. Örneğin dar iç çamaşırı ya da dar pantolon giyen kişilerde bölge yeterince hava alamaz. Bu durumda bölgede nem oranı artarak devamlı nemli olur. Nem bölgede anal dermatitte neden olur. Bunun haricinde sentetik iç çamaşırları, makat bölgesini temizlerken ıslak mendil ya da sabun kullanmak cildin tahriş olmasını sağlar. Anal dermatit ciddi anlamda kaşıntıya yol açan bir rahatsızlıktır. Kanama ise kaşıntı nedeniyle cildin tahriş olmasından kaynaklanır. Rahatsızlığın tedavisinde krem kullanılır.

Enfeksiyonlar: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar makatta kaşıntıya neden olabilir. Örneğin kıl kurdu çocuklarda ve yetişkinlerde makatta kaşıntıya neden olabilir.

Sindirim problemleri: Özellikle sürekli ishal olmak makatta kaşıntıya ve beraberinde kanamaya neden olabilir. Dış sızması ya da dışkının dış bölgeyi kirletmesi soruna neden olabilir.


]]>
Makatta Kanama https://www.kanama.net/makatta-kanama.html Thu, 30 Aug 2018 15:38:28 +0000 Makatta kanama, makat bölgesi vücutta hassas bir bölge olduğundan bölgenin kendinde ya da çevresinde yaşanan bazı problemler bölgede ciddi anlamda sıkıntılara sebep olabilir. makat ya da bağırsağın son kısımları Makatta kanama, makat bölgesi vücutta hassas bir bölge olduğundan bölgenin kendinde ya da çevresinde yaşanan bazı problemler bölgede ciddi anlamda sıkıntılara sebep olabilir. makat ya da bağırsağın son kısımlarında damar şişmesi, yara ya da iltihap sebebiyle yaşanır. Çoğu kişi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilir. Ancak bazı durumlarda mutlaka tedaviye gerek duyulur. Makatta kanama farklı nedenlere bağlı olarak gelişebileceğinden dolayı erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir.

Makatta kanama belirtileri

Makatta kanama, kanamaya neyin sebep olduğuna göre farklı belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtiler;

 • Dışkının kanlı olması
 • Dışkının katran görünümünde olması
 • Kanamanın sadece tuvalet kağıdında fark edilmesi
 • Karın krampları
 • İshal
 • Makatta baskı hissi
 • Ağrı
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Yorgunluk
 • Kansızlık belirtileri
 • Ayağa kalkınca baş dönmesi
 • Baygınlık hissi

Makatta kanama nedenleri

Basur: Makat kanamasının en sık nedeni basurdur. Makat bölgesi ve kalın bağırsak sonunda bulunan damarların şişmesi olarak tanımlanan basur hastalığında, dışkıda kan ve tuvalet kağıdında kan görülebilir. Makat çevresinde kaşıntı da en yaygın belirtileri arasındadır. Basur, aşırı alkol kullanımı, uzun dönem ishal olmak, devamlı ağır yük kaldırmak, gebelik, uzun süre oturmak, tekrarlayan kusma ve öksürükler Bağ dokularının zayıf olması, kabızlık, tuvalet ihtiyacını uzun süre bekletmek gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Makat yırtıkları ve çatlaklar: Makatta yırtık ve çatlak olması makatta kanamaya yol açar. Bu rahatsızlık hasta için oldukça ağrılıdır ve makat bölgesinin hassaslaşmasına sebep olur. Kanama kendiliğinden durabilir. Kabızlık, uzun süreli ishal, gebelik, doğum, bel soğukluğu gibi cinsel birliktelikle bulaşan hastalıklar, Crohn hastalığı, ülseratif kolit makat çatlaklarına sebep olabilir.

Anal fistüller: Bağırsak sonu ve makat arasında bulunan kanal bezlerinin doku değiştirmesi olarak tanımlanan bir hastalıktır. Makat içinde oluşan apselerle alakalı olarak gelişebilir. Apse içi iltihap ve bakteri dolu keseciklere verilen addır.

Kolon kanseri: Makatta kanamaya yol açan ciddi bir hastalıktır. Aşırı kilolu olmak, hareketsiz bir yaşam tarzı, iltihaplı bağırsak hastalıkları, alkol ve sigara kullanımı, işlenmiş gıda tüketimi kolon kanseri nedenleri arasındadır.

Makatta kanama tanısı

Şikayetler için doktora başvurulduğunda öncelikle doktor hastalık öyküsünü dinler. Hastaya dışkılama sayısı, beslenme alışkanlıkları gibi sorular yöneltilir. Muayene parmakla yapılır. Eğer muayene sırasında hekim farklı hastalıkların varlığından şüphe duyarsa bazı testler isteyerek ayırıcı tanı için kullanır.

Makatta kanama tedavisi

Genel önlemler: Makatta kanama için bazı önlemler alındığında kanama tıbbi müdahaleye gerek kalmadan durdurulabilir. Kanamayı önlemek için;

 • Lifli gıdalarla beslenmek
 • Çay, kahve, alkol, asitli içeceklerden uzak durmak
 • Tuvalette ıkınmamak
 • Kabızlık giderici laksatif ilaçlar kullanmak faydalı olabilir.

Hastalıkların tedavisi

Basur hastalığı: Bazı basur oluşumları kendiliğinden birkaç gün içinde iyileşebilir. Ancak basur ilerlemişse cerrahiyle tedavi edilmesi gerekebilir. Bunların haricinde, kaşıntı ve iltihabı giderici krem kullanmak, ağrı kesici kullanmak, bandaj tedavisi basur tedavisinde kullanılabilir.

Makat yırtığı tedavisi: Genelde özel bir tedaviye gerek duyulmayan makat yırtığında, uyuşturucu krem kullanımı, griseril trinitrat kullanımı ve botoks şırınga tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: Özellikle anal fistüller için cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Kolon polipi, kolon kanseri, bağırsak iltihabı içinde cerrahiye gerek duyulabilir. Bu şekilde tedavi]]> Gebelikte Adet Kanaması https://www.kanama.net/gebelikte-adet-kanamasi.html Fri, 31 Aug 2018 12:55:11 +0000 Gebelikte adet kanaması, günümüzde bir çok gebelik yaşayan bayanların çoğu gebeliği sürecinde çok sorun yaşarlar. Bu son derece normal olarak karşılanır, her anne adayının yaşadığı gebelik farklı olur. Gebelik başların Gebelikte adet kanaması, günümüzde bir çok gebelik yaşayan bayanların çoğu gebeliği sürecinde çok sorun yaşarlar. Bu son derece normal olarak karşılanır, her anne adayının yaşadığı gebelik farklı olur. Gebelik başlarında her kadının rahim içinde değişiklikler yaşanır, bu olası bir durumdur. Bebeğin rahim içine yerleşim süreci başlar, bu nedenle bazı gebeliklerde adet kanaması görülmesi mümkündür. Gebelikte adet kanaması aslında olmaz fakat her anne adayı çok farklı gebelik süreci geçirebilir. Gebelikte adet kanaması gebeliklerde bir çok farklı nedenlerle kanama olabilir, bu adet kanaması değildir. Hamileliğin ilk üç aylarında kanama görülebilir bu gebelikte herhangi bir sorun teşkil etmez. Anne adayları bu konuda bir leke dahi görülse doktora bildirmelidir. 


Yaşanılan bu gebelikte adet kanamaları gibi görülen kanamalar kesinlikle adet kanaması değildir. Gebelikte yaşanılan bu geçici süreçteki kanamalara tabii ki önem verilmelidir ve dikkate alınmalıdır. Her ne kadar gebeliğin başlarında oluşan önemsiz gibi olan kanamalar bazen ciddi durumlar yaratabilir. Anne adayları sağlıklı bir gebelik süreci boyunca adet kanaması ve buna benzer kanamalar yaşamamalıdır. Bunlar gebeliğin ilk üç ayında açık pembe şeklinde bir kaç damla leke gibi gelen bir kanama ve doktorun bilgisi altındaysa sorun teşkil etmez.

Gebelikte adet kanaması neden olabilir 

Gebelik sürecinde düzenli muayeneler yapılmalıdır. Gebe olan anne adayında çok yorulmaması gerekir. Ayaklarını hafif olarak yukarı kaldırarak uzanılması, anne adayında her hangi bir kanama esnasında doktoruna bildirmelidir.
 • Rahim içi değişiklikleri kanamalar gebelikte görülebilir.
 • Dış gebelik nedeniyle kanama görülebilir.
 • Düşük sebebiyle kanama oluşabilir.
Gebelikte adet kanaması: gibi oluşan kanamalar yukarıdaki nedenlerden kaynaklı yaşanılması mümkündür. Bunların dışında gebelik sürecinde herhangi bir kanama görülmez. Anne adayının yaşayacağı en küçük bir damla dahi doktora bildirilmeli gerek görülürse önlem alınmalı veya doktorunuzun sizi edeceği muayenede durumun önemli veya önemsiz bir kanama nedeni olup olmadığı öğrenilir. Gebeliğin sağlıklı olabilmesi için doğum yapılacağı zamana kadar düzenli kontroller yapılmalıdır.
]]>
Kadınlarda Adet Kanaması https://www.kanama.net/kadinlarda-adet-kanamasi.html Sat, 01 Sep 2018 05:15:34 +0000 Kadınlarda adet kanaması, döllenmenin oluşabilmesi için kadın yumurtalıklarında yumurtlama meydana gelir ve bu yumurta rahim dokusuna yapışır. Eğer döllenme gerçekleşmemiş ise bu doku ölür ve rahim tarafından dışarıy Kadınlarda adet kanaması, döllenmenin oluşabilmesi için kadın yumurtalıklarında yumurtlama meydana gelir ve bu yumurta rahim dokusuna yapışır. Eğer döllenme gerçekleşmemiş ise bu doku ölür ve rahim tarafından dışarıya atılarak yeni döllenme için zemin hazırlanır. Bu ölü dokunun rahimden atılma süreci ise adet kanaması veya regl olarak adlandırılır.

Kadınlarda adet kanaması, sağlıklı bir yaşam kalitesine sahip her kadının dokuz ila on beş yaşları arasında karşılaştığı ve her ay düzenli bir döngü içerisinde gerçekleşen anatomik bir faaliyettir. Adet kanaması genç kızlığa atılan ilk adımdır. Kızlarda ergenlik başlangıcı adet kanaması sayılmaktadır. Bir genç kızın hamile kalmasının ve anne olabilmesinin ilk olanağı adet kanamasının meydana gelmesidir.

Kadınlarda adet kanaması kadının yaşına göre 25 veya 45 günlük bir döngü içerisinde gerçekleşebilir. Yine adet kanamasının süresi de kadının yaşı ve vücut yapısına göre en az 3 en fazla 15 gün arasında gerçekleşmektedir.

Kadınlarda adet kanamsı hamilelik döneminden doğumun gerçekleşmesine kadar durur. Bu nedenle bir kadının hamile olduğunu anlamasının en büyük belirtisi adet görmemesidir. 

Kadınlarda adet kanaması döngüsü adetin ilk başladığı günden itibaren satılır ve 25 ile 45 günlük bir zaman içerisinde tekrar eder. Adet kanaması ilk başladığı gün daha yoğun gelir ve bu yoğunluk diğer günlerde azalarak adet sona erer. 

Adet kanamasının başlangıç yaşı gibi birde bitiş yaşı vardır. Bu yaş günümüzde 45 ile 55 yaşları arasındadır. Kadınların adet kanamasının sona ermesi durumunda doğurganlım özelliği de ortadan kalkmaktadır. Bu durumun adı ise menopozdur.
]]>
Beyin Sapı Kanaması https://www.kanama.net/beyin-sapi-kanamasi.html Thu, 04 Apr 2019 16:39:25 +0000 Beyin Sapı Kanaması, insan vücudunda hayati oranı en yüksek oranda olan organlardan birinde meydana gelen kanamaya verilen addır. Beyin sapı beyin ile omurilik arasında bulunan ve beyinden alınan emir ve komutların insan vücudu Beyin Sapı Kanaması, insan vücudunda hayati oranı en yüksek oranda olan organlardan birinde meydana gelen kanamaya verilen addır. Beyin sapı beyin ile omurilik arasında bulunan ve beyinden alınan emir ve komutların insan vücuduna ulaştırılmasını sağlayan son derece önemli bir organdır.

Beyin sapı küçük bir yapıya sahiptir ancak beyinle diğer organlar arasında köprü vazifesi görür ve ve içinden sinir damarları geçer. Bu nedenle beyin sapı kanamasında ölüm riski %96'dır.

Beyin sapı kanaması, beyni besleyen damarların yırtılması ile oluşan ve yırtılmanın gerçekleştiği bölgede kan göllenmesinin oluşması ile bu bölgede yüksek basınç oluşmasına neden olan ve hayati birçok fonksiyonun ortaya çıkmasına yol açan bir rahatsızlıktır. Beyin sapı tarafından kontrol edilen kalp hızı, kan basıncı ve solunum gibi hayati fonksiyon kayıpları da beyin sapı kanamasıyla ortaya çıkar. 

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri
 • Şiddetli ve aniden ortaya çıkan baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Konuşma güçlüğü ve konuşma bozuklukları
 • Ense de sertliğin oluşması
 • Baş dönmesi
 • Bilinç kaybı ve koma
Beyin Sapı Kanaması Nedenleri
 • Yüksek tansiyon
 • Yaşanan travmalar
 • Beyin içinde oluşan ve beyne baskı yapan tümörler
 • Beyin içerisinde meydana gelen enfeksiyonlar
 • Beyin sapı içerisinde bulunan damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi.
Beyin Sapı Kanaması Tedavisi

Beyin sapı kanamasının henüz kesin bir tedavisi yoktur ancak, Uzman hekimler tarafından durumun fark edilmesinden itibaren tedavi için gerekli olan tek yöntem cerrahi müdahaledir. Hasta ameliyata alınır ve beyinle kafatası arasında oluşan kan birikintisi temizlenerek kanamaya neden olan damarda oluşan hasar da giderilir. Çoğu ölüm ile sonuçlanan bu hastalıktan kurtulma durumunda ise genellikle felçli kalma söz konusudur.

Tedavi sonrası iyileşme ve alışkanlıkların değişimi
Felçli kalmadıysanız ve denge bozuklukları yaşıyorsanız, mümkün olduğu kadar her davranışı yapmaya kendinizi zorlayın. Mutlaka fizyoterapi görmelisiniz, bir takım alışkanlıklarda değişiklik hayatınızı daha kolay yaşamanıza yardımcı olabilir. Örneğin sağ tarafta felç var ise sol kolunuzu daha aktif kullanmaya çalışabilirsiniz. Oturduğunuz bina merdivenli ve asansör bulunmuyor ise mevcut durumunuza göre bir eve taşınabilirsiniz.
]]>
Prostat Kanaması https://www.kanama.net/prostat-kanamasi.html Sun, 02 Sep 2018 07:52:33 +0000 Prostat kanaması, erkeklere özgü bir salgı bezi olan prostat, dış idrar kanalını çevreler. Mesane tabanında yer alır. Prostatın en önemli görevi, meninin sulandırmasıdır. Bu sayede döllenmeyi kolaylaştırır. Er Prostat kanaması, erkeklere özgü bir salgı bezi olan prostat, dış idrar kanalını çevreler. Mesane tabanında yer alır. Prostatın en önemli görevi, meninin sulandırmasıdır. Bu sayede döllenmeyi kolaylaştırır. Ergenlik dönemine kadar aktif olmayan prostat, ergenlik dönemiyle birlikte aktifleşmeye başlar ve aktifliği 25 yaşına kadar artarak devam eder. Sonraki yıllarda aktifliğinde yavaş yavaş düşme oluşur. Prostat kanaması prostat bağlı olarak gelişen hastalıklar sebebiyle olabilir.

Prostat kanaması yapan hastalıklar nelerdir

Prostat iltihabı: Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak tedavinin başarılı olabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Uzman bir doktor gözetiminde ilaç tedavisi, hastanın morali, hastanın iyileşme çabası tedavinin bir parçasıdır. İltihap eğer mikroplar sebebiyle oluşmuşsa antibiyotik tedavisi uygulanır. Beraberinde vücut direncini arttıran ilaçlar reçete edilir. İlaç enjeksiyon yardımıyla prostat içine enjekte edilir. Bu tedaviden çoğu hasta başarılı sonuç alır. Tedavilerle birlikte hastanın koruyucu önlemler alması gerekir. Örneğin kabız olmamak, bol su tüketmek, sıcak su oturma banyoları prostat iltihabı tedavisinde oldukça etkilidir. Prostat iltihabı, acil prostat iltihabı ve müzmin prostat iltihabı olmak üzere iki şekilde gelişir. Acil prostat iltihabında idrar yaparken yanma, huzursuzluk hissi, idrar yaparken güçlük çekme, prostat kanaması görülür. Kanama idrarın başlangıcında ya da bitiminde damla şeklinde görülür. Bazen yüksek ateş, titreme, mide bulantısı, kusma gibi şikayetler yaşanabilir. Teşhis ve tedavide geç kalınırsa iltihap müzminleşir. Teşhisinde mikroskobik muayene kullanılır. İdrar ve kan tetkikleri yapılarak iltihap saptanır. Hekim parmakla makat muayenesi yaparak prostattaki anormallikleri saptar. Tedavide yatak istirahati, serum, kabızlık giderici beslenme ve ilaçlar, ağrı kesiciler, mikrop tayininden sonra uygulanır.

Müzmin prostat iltihabında, kanama, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma şikayetleri görülür. Dış idrar deliğinden gelen akıntı müzmin prostat iltihabının en bilindik belirtisidir. Bel ağrısı, yorulma, uyku problemleri, konsantrasyon bozukluğu diğer şikayetlerdir. Cinsel istekte azalma görülür ve sertleşme problemleriyle erken boşalma şikayetleri yaşanır. Kan tahlilleriyle beraber görüntüleme tetkikleriyle hastalık teşhis edilir. Müzmin iltihap için antibiyotik kullanımı önerilmez. Ağrı kesici özelliği olan fitiller, sinir yatıştırıcı ilaçlar, sıcak su banyoları ve prostat masajı uygulanır.

Prostat büyümesi: Prostat kanaması nedenleri arasındadır. Genelde neden oluştuğu bilinmez. Kadınlarda gerçekleşen rahim büyümesiyle benzer bir hastalıktır. Müzmin prostat iltihabı yaşayanlarda hastalık sonrasında aktif cinsel yaşam sürdürenlerde, damar sertliği olanlarda görülme riski yüksektir. Bunlarla birlikte idrarı ayakta yapmak ve hormonal dengesizlikler hastalığa sebep olabilir. Prostat büyümesinde hasta idrarını yapamaz hale gelir. Laboratuar araştırmalarında idrarda kan ve iltihap saptanır. İlerleyici bir hastalık olmasına rağmen cerrahi son tercihe dilen bir tedavi seçeneğidir. Prostat kanması durumunda ya da üre saptanmışsa ameliyat gerekebilir. Koruyucu tedavi, ilaç tedavisi uygulanacak ilk tedavilerdir. Ameliyat açık ya da kapalı olarak yapılabilir.

Prostat kanseri: Erkeklerde bağırsak ve akciğer kanserinden sonra en sık rastlanılan kanser türüdür. Neden oluştuğu her zaman bilinemez. 70 yaş üzeri erkeklerde sık görülür. Erken dönemde herhangi bir belirti göstermeyebilir. İdrar yolu zamanla tıkandığında idrar yaparken yanma, sık idrar isteği, gece idrar için uykudan uyanma ve geçmeyen bel ağrıları en bilindik belirtileridir. Prostat kanaması belirtiler arasında yer alabilir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra teşhis konulabilir. Tedavide kansere yol açan tümör durumu önemli rol oynar. Cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi, testis alınması prostat kanseri için kullanılan tedavilerdir.]]> Subaraknoid Kanama https://www.kanama.net/subaraknoid-kanama.html Sun, 02 Sep 2018 13:20:33 +0000 Subaraknoid Kanama, beyin kanamalarının bir çeşididir. Bu kanama beyni çevreleyen zar dokusu üzerinde bulunan damarlar ile kafatası arasında meydana gelir. Beyin kanamaları genel olarak iki çeşit olarak sınıflandırılır. Birin Subaraknoid Kanama, beyin kanamalarının bir çeşididir. Bu kanama beyni çevreleyen zar dokusu üzerinde bulunan damarlar ile kafatası arasında meydana gelir. Beyin kanamaları genel olarak iki çeşit olarak sınıflandırılır. Birincisi beyin içine kanama yani intraserebral, ikincisi ise beyin zarı dışında kanama yani subaraknoid kanamadır.


Subaraknoid kanamada beyin tabanında yer alan büyük bir atardamar da kanama meydana gelir ve bu kan beyin ile kafatası boşluğuna, omurilik sıvısının içerisine yayılır. Çok büyük bir hayati risk taşıyan beyin içerisinde bu kanamalarının oluşmasının sonucu da oldukça hayatidir. Bu kanamaların sonuçları ölüm ya da felçtir.

Subaraknoid Kanama Nedenleri
 • Yüksek ve gizli tansiyon
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Genetiksel yatkınlık 
 • Yüksek kan basıncı
 • Aşırı sigara tüketimi ve nikotin alma.
 • Kan damarlarında hassasiyet ve damar sertliği.
Subaraknoid Kanama Çeşitleri

Anevrizma, beyin içerisinde bulunan herhangi bir damarda ortaya çıkan sertliktir. Bu sertlikte damar içi sert damar duvarları ise ince ve yumuşak yapıdadır. Bu nede ile bu damarlarda yırtılmanın ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Bu yırtılmaların sonucu ise oldukça ağırdır ve anevrizmaya bağlı olarak subaraknoid kana geçiren insanların yaklaşık yarısı hayatını kaybetmektedir.

Arteriovenöz, bu tip kanamalar halkasında inme olarak adlandırılır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bu hastalıkta kanamanın nedeni çoğunlukla atardamar değildir. Beyin içinde bulunan toplardamar ya da ince kapı damarlarında oluşan bu kanamada iyileşme veya hayatta kalma oranı yüksektir.

Subaraknoid Kanama Belirtileri
 • Ani baş ağrı ve ağrının giderek artması.
 • Baş dönmesi, mide bulantısı ce kusma.
 • Dikkat eksikliği ve bilinç kaybı.
 • Çift görme, bulanık görme veya görme kaybı gibi göz bozukluklarının oluşması.
 • Boyunda şiddetli ağrı.
Subaraknoid Kanama Tedavisi

Bubtip beyin kanamalarında kanamanın ortaya çıkması ile birlikte teşhisi oldukça önemlidir ve bu teşhis genellikle doktorlar tarafından yapılmaktadır. Kanamanın bulunduğu yer ve kanama nedenine göre farklı tedavi yöntemleri uygunlamaya çalışılsa da genel tedavi cerrahi müdahale ile kanamanın durdurulmasıdır. Beyin gibi hayati önemli taşıyan bir organda meydana gelen bu kanamalarda hasarın ortaya çıktığı damar tespit edilerek klipleme yani damarın kapatılması, kanamanın oluştuğu damarda stentleme yani damarı tıkayarak kanamayı durdurma gibi yöntemler uygulanır.

]]>
Burun Kanaması Baş Ağrısı https://www.kanama.net/burun-kanamasi-bas-agrisi.html Mon, 03 Sep 2018 01:33:36 +0000 Burun kanaması baş ağrısı: Sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında burun kanaması baş ağrısı ile kendini belli etmektedir. Özellikle de burun kanaması önemsiz olarak görülmemesi gerekir. Çünkü aşırı derecede bu Burun kanaması baş ağrısı: Sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında burun kanaması baş ağrısı ile kendini belli etmektedir. Özellikle de burun kanaması önemsiz olarak görülmemesi gerekir. Çünkü aşırı derecede burun kanaması problemi yaşayan kişilerde baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtiler yer alabilmektedir. Bu yüzden kişinin en kısa süre içerisinde bir çözüm yolu bulması gerekmektedir. 

Burun kanaması baş ağrısı aynı anda gözlemlenebildiği gibi ayrı ayrı şekillerde de gözlemlenebilmektedir. Özellikle aşırı derecede baş ağrısı olan kişilerde burun kanaması, baş dönmesi, karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi belirtiler de oluşabilmektedir. Ayrıca migren, sinüzit gibi hastalıkların ilerlemesi sonucunda da burun kanaması meydana gelmektedir. Bu hastalıkların neden olduğu burun mukozasının kuruyup çatlaması sonucunda burun kanaması oluşur. 

Burun kanaması baş ağrısı hafif bir şeymiş gibi görülse de aslında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü burun kanaması baş ağrısı kişinin tüm vücudunun olumsuz etkilemesine neden olur. Ayrıca burun kanamasının miktarı ve ne kadar süre kanama olduğu takip edilmelidir.Çünkü 10 dakikadan uzun süre devam eden burun kanamaları kişide ciddi sorunların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna giderek muayene olmalısınız.

Burun kanaması baş ağrısının nedenleri:

Çeşitli nedenler burun kanaması ve baş ağrısına neden olmaktadır. Örneğin burun kanaması bir burun kaşıması ya da bir yere vurma, çarpma sonucunda oluşabildiği gibi sinüzit gibi hastalıklar sonucunda da burun kanaması baş ağrısı oluşabilmektedir. Şimdi ise burun kanaması baş ağrısının nedenleri nelerdir bunlara bir bakalım:
 • Eli burna sokmak, 
 • Burnu tahriş edici çöpler sokmak
 • Aşırı derecede sıcakta kalmaktan dolayı başa güneş geçmesi burun kanaması baş ağrısına neden olabilir.
 • Burnu herhangi bir şekilde bir yere vurma, çarpma yani kısacası burna darbe almak burun kanaması oluşturabilir.
 • Hipertansiyon hastalığı 
 • Beyin kanaması 
 • Sinüzit, migren gibi hem baş ağrısı hem de burun kanamasına neden olan hastalıklar 
 • Başa alınan bir darbe sonucunda burun kanaması baş dönmesiooluşabilir.
 • Beyin içerisinde meydana gelen problemler
 • Başa alınan darbeler 
 • Kavga ya da enkaz altında kalma
Burun kanaması baş ağrısı yaşlılık ve çocukluk dönemlerinde daha fazla oluşmaktadır. Çünkü yaşlılarda aşırı derecede yüksek tansiyon burun kanaması ve baş ağrısı oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında küçük çocuklarda ise burun içerisine yabancı cisim sokmak ya da sürekli burun içerisine elini sokmak burun kanaması oluşturabilmektedir.

Burun kanaması baş ağrısının bir diğer nedeni ise aşırı derecede ilaç ve antibiyotik kullanımıdır. Bilinçsiz yere kullanılan ilaçlar kişide bağışıklık sisteminin de zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden kesinlikle boş yere ilaç kullanmayınız. Yoksa kullanmış olduğunuz ilaçlar size fayda değil zarara neden olabilir.

Burun kanaması baş ağrısının tedavisi:

İlk olarak burun kanaması yaşayan kişi sakin olmalıdır. Burun kanaması baş ağrısı şikayeti olan Kişinin öncelikle bu duruma neden olan etkenin ne olduğu anlaşılmalı daha sonra ise tedavide başlanmalıdır. Burun kanaması olan kişi burnun içeriye 5- 6 kez soğuk su çekmelidir. Ayrıca burun mukozasının çatlamasını engelleyen kremi burun içerisine sürmelidir. Bu sayede kişi hem daha rahat nefes alıp verir, hem de burun mukozası çatlamadığı için yumuşak kaldığı için burun kanaması meydana gelmez. 

Burun kanaması ile sık sık karşılaşan kişi başını dik tutup iki eli ile burun kemiğinin tam orta yerine bastırmalıdır. Kesinlikle başı aşağı doğru eğmek ya da arkaya doğru inmek doğru bir davranış değildir. Aşırı derecede de burun kanaması baş a]]> Subkonjonktival Kanama https://www.kanama.net/subkonjonktival-kanama.html Mon, 03 Sep 2018 11:49:15 +0000 Subkonjonktival kanama, genel olarak bir gözde ortaya çıksa da bazen her iki gözde birden görülebilen, gözün beyaz tabakasını kaplayan konjonktiva, sklera ismi verilen hassas zarın altında kanama meydana gelmesi ve bu kanın konjon Subkonjonktival kanama, genel olarak bir gözde ortaya çıksa da bazen her iki gözde birden görülebilen, gözün beyaz tabakasını kaplayan konjonktiva, sklera ismi verilen hassas zarın altında kanama meydana gelmesi ve bu kanın konjonktiva, sklera zarı ile gözün beyazı arasına sıkışması sonucu gözün beyaz kısmının kanlı bir hal alması halidir. Genel olarak zararsız sebeplerden dolayı meydana gelen göz kanlanması sorununa tıp'ta subkonjonktival kanama denilir.  Kişilerde ortaya çıkan subkonjonktival kanamanın fazlalaşması durumunda görmede zayıflamalar ortaya çıkacaktır. Bu durum kişinin işlerinde aksamalara sebep olacağından, bu kişilerin bol bol istirahat etmesi ve gözlerini dinlendirmesi önemli ölçüde faydalı olacaktır. 

Subkonjonktival kanama belirtileri

Subkonjonktival  kanama ile birlikte kişide bir çok belirtilerde ortaya çıkmaktadır, genel olarak ortaya çıkan belirtiler ise, gözlerde kaşıntı ve akıntılar şeklinde olmaktadır. Bütün bu belirtilerle birlikte bulanık görme ve görme kalitesinde düşüklükler gibi problemleri de birlikte getirebilmektedir. Subkonjonktival kanamanın belirtileri oldukça açık bir şekilde görülmesinden dolayı teşhisi oldukça kolaydır, zira gözün beyaz kısmının kanlanması Subkonjonktival kanamanın başlıca belirtisidir. Subkonjonktival  kanama ağrı vermesinden dolayı herhangi bir rahatsızlık vermez fakat kanamanın şiddetine bağlı olarak, gözün beyaz kısmında kapsayacak şeklide yayılma eğilimi de gösterebilir. Bu durumda gözün beyaz kısmı tamamen kırmızı bir renk alabilir, böyle bir durumun ortaya çıkması halinde, herhangi bir yırtılma gibi tehlikeli bir durum olabilme riskine karşı kanamanın altta yatan nedenlerinin teşhisi için mutlaka bir göz doktoruna baş vurulması gereklidir. 

Subkonjonktival kanama tedavisi

Subkonjonktival  kanamanın bilinen bir tedavisi yoktur, genellikle iki hafta süre ile gözleri dinlendirmek ve kaşıntı olması durumunda gözleri kaşımama konusunda dikkatli olmak, gözde iltihabi durumları kaşıntı ve akıntıları önleyici göz damlaları kullanmak yeterli olacaktır. Dışarı çıkma ihtiyacı olması durumunda ise güneş gözlüğü kullanmak gözün iyileşme sürecine olumlu katkıları olacaktır. Subkonjokntival kanamalar genel olarak fazla tehlikeli olmadıklarından dolayı iyi bir istirahat ve gözlerin dinlendirilmesi ile iki haftada kendiliğinden iyileşecektir.   
]]>
Ani Burun Kanaması https://www.kanama.net/ani-burun-kanamasi.html Tue, 04 Sep 2018 00:48:10 +0000 Ani burun kanaması, her kan gören kişilerin korkması gibi rahatsız edici bir durum olabilir. Sebebi tehlikeli de olabilir. Fakat ani burun kanamaları çoğunlukla çok telaşlanılması gereken bir durum nedeni ile ortaya çıkmaz. Evde Ani burun kanaması, her kan gören kişilerin korkması gibi rahatsız edici bir durum olabilir. Sebebi tehlikeli de olabilir. Fakat ani burun kanamaları çoğunlukla çok telaşlanılması gereken bir durum nedeni ile ortaya çıkmaz. Evde kendi kendine de tedavi edilebilecek bir şekilde kontrolü sağlanabilir. Tabi bu durum sık tekrarlanıyor ise durum yinede bir doktor tarafından incelenmelidir. Burun kanamalarının tıp dilindeki adına epistaksis adı verilir. Burun kanamaları her yaş düzeyindeki kişilerin dönem dönem yaşayabileceği bir durumdur. Burun kanamaları bir ile on dakika arasında görülebilen bir durumdur. Burunda bulunan damarların küçük bir darbede bile zarar görebileceğini belirtebiliriz. Çünkü bu damarlar oldukça hassastır. Burnun ön tarafı ya da arka tarafı nedeni ile oluşabilecek olan kanamalar alerji ve nezle gibi nedenlerle de görülebilir. Çok silmeye ya da çok fazla burun akıntısı nedeni ile oluşmuş olabilir. Fakat her şekilde özellikle sık tekrarlandığı fark edilen ani burun kanamalarını kontrol altına almak amaçlı olarak mutlaka doktor müdahalesine önem verilmelidir. 

Ani burun kanamalarının nedenleri nelerdir

Ani burun kanamaları bir çok neden ile görülebilir. Çok fazla kanayan burun yapısı hemen her yaştaki insanlarda görülebilir. Burundan geçen çok hassas damarlar yer almaktadır. Ve küçük bir darbeyle bile kanamalarına neden olunabilir. Bunun yanı sıra yetişkinlerde görülebilen yüksek tansiyon tümör ve ya kullanılan ilaçların sebep olduğu kanamalar olabilir. Yetişkinlerde görülen bu kanama nedenleri de çok önemli olan kanamalardır. Mutlaka müdahale edilmelidir. Bazen bulunulan ortamın havasının çok kuru olması da ani burun kanamalarının diğer bir sebeplerindendir. Kuru havada burun da kuruyarak hassaslaşır ve kanama riski ayrıca enfeksiyon riski de artar. Çok soğuk ve kuru havalarda ise kişinin burun mukozası çatlayarak kişinin burnunun kanamasına sebep olur. Alınan en hafif darbeler bile darbenin seyrine bağlı olarak ani burun kanaması yaşatabilir. Bir diğer neden ise septum deviasyonudur. Yani halk dilindeki adı olan burun eğriliğidir. Bu eğiklik zor nefes alma ve de beraberinde burun kanamasına neden olabilir. Çok fazla sümkürme ya da çok fazla burun silmek de ani burun kanamasının nedenidir. Özellikle çok fazla silmek ve çok sert bir şekilde silmekten dolayı yaşanabilecek bir durumdur. Bazı solunun hastalıkları da bu sebepler arasında yerini almıştır. Örneğin sinüzit hastası olanlar ya da saman nezlesi yaşayan kişilerinde şikayetleri arasında ani burun kanaması vardır. Pıhtılaşma özellikle yaşlılarda daha çok görülen kanın pıhtılaşması hastalığıdır. Mesela bu hastalarda sık sık burun kanamaları yaşanmaktadır. Fakat burun çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bazı vitamin eksikliklerinin şikayetlerinde de vardır. Özellikle K vitamini eksikliği burun kanamalarına neden olabilir. Bunların dışında ise aşırı alkol tüketimi, tümörler ve karaciğer hastalıkları da vardır. 

Ani burun kanamaları ne zaman tehlikeli bir durum yaratabilirler  

Çok fazla yaşanıyor ve akan kanın miktarı çok fazla ise muhakkak kontrol altına alınması için doktor muayenesi yapılmalıdır. Çok küçük nedenler ile oluşabileceği gibi sebebi çok ciddi durumlar da olabilir. Örneğin burun kanama nefes almayı etkiliyor ise çok vakit kaybedilmemelidir. Kana durdurulamıyor ise ya da durduktan kısa bir süre sonra tekrar yenileniyor ise şiddetli bir darbe alındı ise fenalık hissi çarpıntı ve yüksek ateş yaşatıyor ise dikkatli olunmalıdır. 
]]>
Basur Kanaması Nasıl Geçer https://www.kanama.net/basur-kanamasi-nasil-gecer.html Tue, 04 Sep 2018 20:21:17 +0000 Basur kanaması nasıl geçer; Makat bölgesinde bulunan, istem dışı gaz kaçırmayı önleyen, üç ana toplar damar ile ilgilidir. Kişi dinlenme pozisyonun da iken bu atardamar şişerek bu bölgeyi kapatır. Sürekli kabızlık yaşayan Basur kanaması nasıl geçer; Makat bölgesinde bulunan, istem dışı gaz kaçırmayı önleyen, üç ana toplar damar ile ilgilidir. Kişi dinlenme pozisyonun da iken bu atardamar şişerek bu bölgeyi kapatır. Sürekli kabızlık yaşayanlar ve uzun süre ayakta çalışmak zorunda olan kişilerde bu bölgede baskı arttığından dolayı kanama oluşmaktadır. 

Basur da kanama olmasının nedeni,

İç basur olarak bilinen bölge yüzeyinde tahriş ve yıpranma olmasıdır. Bu tahriş ve yıpranmanın sebebi dışkının sert olmasıdır. 

Basur kanaması nasıl geçer;  

ilk olarak ıkınmanın sonlandırılması gerekir. Bu sayede ıkınmadan kaynaklı tahriş olan bölge kendi kendini onarma imkanı bulacaktır. Acı ve baharatlı yiyecekler tüketmek ıkınarak dışkalamaya neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Bundan dolayı basuru olan kişiler baharatlı ve acı yiyeceklerden kaçınmalılar. 

Basur kanamasını geçirmek için uygulanılacak yöntemler

Salatalık çekirdeği; salatalık çekirdeği basur kanamasında oldukça etkilidir. 

Ardıç yağı; özellik basur memesi oluşmuşsa ardıç yağından bir parça pamuk yardımıyla memenin üzerine sürülebilir.

Dereotu; yemekten önce bir tutam dereotu yiyerek üzerine su içerseniz basurunuz rahatlar. 
]]>
Basur Kanaması https://www.kanama.net/basur-kanamasi.html Wed, 05 Sep 2018 09:23:28 +0000 Basur kanaması, anüs bölgesinde meydana gelen bir takım kanamaların arasında basur kanaması da mevcuttur. İlk etapta basur kanamasının olup olmadığını tam anlamıyla bilinmemektedir. Çünkü bu kanamalar başka bir has Basur kanaması, anüs bölgesinde meydana gelen bir takım kanamaların arasında basur kanaması da mevcuttur. İlk etapta basur kanamasının olup olmadığını tam anlamıyla bilinmemektedir. Çünkü bu kanamalar başka bir hastalığın belirtili olabilir. Anüs bölgede kanama görülmesi durumunda bir takım muayeneler yapılır ve kanamanın neyden kaynaklandığını öğrenilir. İşte basur kanaması olup olmadığını anlamak için, gelen kanın kırmızı renkte, parlak ve kırmızı olması durumunda basur kanaması olarak kabul edilir. Basur kanaması meydana gelmesi zorlanmadan dolayı yani bağırsakların aktif çalışmaması ve bunun sonucunda kabızlık ve ıkınma gibi zorlayıcı etkenler sebep olabilmektedir. Basur kanaması daha çok dışkı ile birlikte görülmektedir. Bazende damla damla görülebilir. Tabi ilerleyen yaşın faktörü de etkilidir. Yani ilerleyen yaşlarda daha çok görülür. Çünkü bağırsaklar fazla çalışmaz, kabızlık daha çok artar buna paralel olarak da basur kanaması gerçekleşir.

Basur kanamasının nedenleri

Anüsü kapatan bir takım kaslar vardır. Bu kaslar üzerinde ve altında birden fazla damar vardır. İşte bu damarlar tuvaleti yaparken yani dışkı dışarı çıkarken ıkınma, kabızlık ve zorlama nedeniyle genişlemektedir. Zaten basur memesi de dışarıya sarkar yani el ile dokunulduğunda hissedilmektedir. Özellikle basur kanamasına neden bir sürü etken vardır. Yemeklerde acı tüketmek, baharatlı yiyecekleri fazla kullanmak, acı turşuluk biber gibi yiyecekler basur kanamasını tetiklemektedir. Fazla oturmak, bisiklet sürmek yani bisikletin ince koltuğuna oturup tam anüs bölgesine denk gelmesi, fazla oturmak da basur kanamasına neden olan bir başka faktörlerdir. Tuvalete giden bir kişinin kendini zorlaması sonucunda damarlardaki kan basıncını arttıracağından kanama meydana gelir. Hareketsiz yaşam da basur kanamasına neden olmaktadır. Sindirilmesi zor olan besinleri tüketerek basur kanamasın oluşmasına neden olmaktadır.

Basur kanamasının tedavisi

Basur kanamasına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ilk iş olmalıdır. Çünkü aynı sebepten dolayı basur kanaması meydana geliyorsa ve teşhis edilip tedavi edilmezse maalesef her tuvalete gidildiğinde basur kanaması hatırlanacak, bilinç altına yerleşecek ve en ufak zorlanmada kan geliyor mu gelmiyor mu diye rutin kontrol yapılacaktır. Sıkışsa olsa dahi tuvalete gitmekten korkulacak hale gelecektir. O yüzden doğru teşhis doğru tedaviyi gerektirmektedir. Öncelikli olarak basur kanaması kabızlıktan kaynaklanıyorsa bağırsakları temizleyecek ve rahat tuvalete gitmeye sağlayacak bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Yani bağırsak çalıştırıcı besinler tüketmek gerekir. Uzun zaman dilimi fazla ayakta kalmak ya da fazla oturmak basur kanamasını oluşturduğundan ne fazla ayakta kalınmalı ne de fazla oturulmalıdır. Ayrıca fazla oturmak da kıl dönmesini oluşuna da davetiye çıkarmaktadır. Basur kanaması tedavisinde ilaç ve kremler yeteri kadar fayda sağlamayacağından pek tercih edilmemelidir. Çünkü bazı rahatsızlıklar özellikle hassas olan anüs bölgesi gibi yerlerde tahriş olan cildin ve bundan dolayı meydana gelen kanamalarda, cildin kendi kendini tedavi edilmesini beklemek gerekir. Basur kanaması tedavisine cerrahi yöntemlerin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemlere önem vermek gerekir. 

]]>
Göz Kanaması https://www.kanama.net/goz-kanamasi.html Wed, 05 Sep 2018 19:32:28 +0000 Göz Kanaması; Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan göz, görmemizi sağlamaktadır. Gözün görme duyusunu kaybetmemesi için göz sağlığının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok kötü sonuçlar ortaya çık Göz Kanaması; Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan göz, görmemizi sağlamaktadır. Gözün görme duyusunu kaybetmemesi için göz sağlığının ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Göz kanamasının altında birçok neden olabilmektedir. Kendiliğinde geçen bazı göz kanamaları gözün aşırı yorulması, öksürük anında, ameliyat sonrasında bile oluşabilmektedir. Birde kendiliğinden geçmeyen göz kanamaları bulunmaktadır.
Göz Kanaması Nedenleri; 

Özellikle diyabet hastalarının sık yaşadığı bir sorun haline gelmiştir. Şeker hastalığından olusan diyabet olarak ilerlemiş kişilerde daha fazla karşılaşılmaktadır. Ayrıca göz kanaması damar çatlaklarında ve retina yırtıklarında karşılaşılan bir durumdur. Genellikle erken doğum yapan pirametüre bebeklerde retina damarı tam olarak gelişmemiş olacağında retinada yırtık olabilmekte bunun sonucundada göz kanaması görülmektedir. Göz kanamasının bir diğer nedenide travmadan dolayı olabilmektedir. Göz kanaması oluştuğunda nedeni ne olursa olsun kişinin zaman kaybetmeden göz muayenesine gitmesi ve tedavi olması gerekmektedir. Aksi takdirde göz kanaması diğer bölgelere dağılarak gözün hasar görerek göz tansiyonu veya gözün görme kalitesi düşecek hatta gözü tamamen kaybetmenize neden olacaktır.

Göz Kanamasında Belirtiler; 
 • Bulanık görme
 • Gözün önünde havada bir şeyler uçuyor hissi
 • Işığa karşı hassasiyetlik
 • Gölgeler
 • Kanamadan dolayı kırmızı görme 
Göz Kanamasında Tedavi; 

Göz kanaması olduğunda tedavi göz kanamasındaki nedenin ne olduğuna göre değişecektir. Şeker hastalığından dolayı göz kanamasında hasta kişinin doktor kontrolünde olmak şartı ile istirahat ederek tedavi edilmektedir. Hastanın dik olarak yatması daha faydalı olacaktır. Çünkü kanama aşağı doğru inerek gözden uzaklaşacaktır. Göz retinasında yırtık nedeni ile oluşan göz kanamalarında acil olarak cerrahi müdahele ile kanamanın temizlenmesi gerekmektedir. Hastanın yaşına göre cerrahi müdahele sonrasında görme kalitesi değişecektir. Bu yüzden göz kanamaları ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.
]]>
Diş Çekiminden Sonra Kanama Nasıl Durdurulur https://www.kanama.net/dis-cekiminden-sonra-kanama-nasil-durdurulur.html Wed, 05 Sep 2018 23:50:21 +0000 Diş çekiminden sonra kanama nasıl durdurulur; sorusu özellikle bazı sağlık sorunu olan hastalar için mutlaka cevap aranması gereken bir sorudur. Ağız ve diş sağlığı sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Özellikle Diş çekiminden sonra kanama nasıl durdurulur; sorusu özellikle bazı sağlık sorunu olan hastalar için mutlaka cevap aranması gereken bir sorudur. Ağız ve diş sağlığı sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Özellikle küçük yaşlardan itibaren diş bakımının çocuklara öğretilmesi bunun bir alışkanlık olarak kazandırılması için gereklidir. Gerekli özenin gösterilmemesi, yaş, kalsiyum eksikliği, gebelik, fizyolojik yapı gibi nedenlere bağlı olarak diş çürüklerinden kaçınmak olanaksız bir hal alabilir. Bu durumda diş doktorunun muayenesi sonucu dişin geleceğiyle ilgili bir karar verilir. Eğer dişin kanal ve dolguyla kurtarılması mümkün değilse geriye tek çare olarak dişi çektirmek kalır. Diş çekimi zor bir işlem değildir. Yirmilik diş, gömülü diş, kırık diş dışında cerrahi müdahale olmadan kısmi anesteziyle diş çekimi yaklaşık 30 dakika içinde gerçekleştirilir. Fakat diğer hallerde işlem süresi biraz daha uzayabilir. Diş çekimiyle ilgili karşılaşılabilecek en güncel sorun kanamanın durmama ihtimalidir. Diş çekimi sonrasında kanama yaş, tiroid ve diyabet hastalığına bağlı olarak daha uzun süre devam edebilir. Ayrıca hastanın kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar da bu durumu tetikleyebilir. Bu nedenle diş çekimi öncesinde ve sonrasında kanamanın durdurulması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Diş çekiminden önce hasta hakkında bir form doldurulur ve hastanın başka hastalıkları olup olmadığı sorulur. Bu konuda diş hekiminde doğru bilgi verilmesi hem hasta hem de doktor için çok önemlidir. Bu sayede diş hekimi gerekli önlemi alır ve uyarıları yaparak tıbbi müdahaleye daha emin şekilde başlar. 

Diş çekiminden sonra kanama nasıl durdurulur
 • Diş çekimi işlemi gerçekleştikten sonra dişin yerine temiz bir pamuk veya sargı beziyle tampon yapılması gerekir. Zaten diş doktoru müdahaleden sonra bu uygulamayı yapacaktır. Bu tamponun orada bir süre kalması önemlidir. Tampon ıslandığında veya kanam çok olduğunda yine steril haldeki bir tamponla değiştirebilirsiniz. 
 • Diş çekiminden sonra ağız sıcak ve soğuğa karşı çok duyarlıdır. Özellikle sıcak kanamayı artıracağından kanı durdurmak için en az 2 saat sıcak bir şey yenilip içilmemesi tavsiye edilir. 
 • Eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bu durumu diş çekiminden önce doktoruna mutlaka bildirin. 
 • Çekilen dişe ağız ve dilinizin alışması biraz zaman alacaktır. Bu yüzden de diliniz sürekli o bölgeyi yoklayabilir. Dilinizi ve diş fırçasını mümkün olduğunda kanamanın olduğu bölgeye sert değdirmemeye çalışın.  
 • Diş çekiminden sonra kanama nasıl durur sorusunun bir değer cevabıysa gargaradır. Özellikle az tuz kullanarak hazırlanan ılık suyla ağzınızı gargara yaparsanız iyi gelir.
]]>
Kanama Durdurma https://www.kanama.net/kanama-durdurma.html Thu, 06 Sep 2018 16:31:34 +0000 Kanama durdurma, kanamalar belirli şekillerde oluşmaktadır. Yani kazalar, darbeler ya da herhangi iş yaparken sehven iş kazasında kanama oluşabilir. Kanamayı durdurmak için çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Yani kanamay Kanama durdurma, kanamalar belirli şekillerde oluşmaktadır. Yani kazalar, darbeler ya da herhangi iş yaparken sehven iş kazasında kanama oluşabilir. Kanamayı durdurmak için çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Yani kanamayı kontrol altına almak hayati tehlikelerin önüne geçmiş olunur. Aksi halde kan kaybından halsizlik ve iş yapamama durumları ortaya çıkar. En basit yöntemiyle kanamanın durması için turnike yöntemi ya da baskı yöntemi yapılması gerekir. Eğer yapılan tüm müdahaleler kanamanın önüne geçmiyorsa kesinlikle bir acil servisin çağrılması yararlı olacaktır.

Kanama durdurma yöntemleri

 • Kanama durdurmada ilk müdahale çok önemlidir. Çünkü kan dolaşımının olumsuz etkilenmemesi için kanama muhakkak durdurulması gerekir. Kay kaybını önlemek amacıyla kesilen yerde kan gelmesini engellemek ve kanın pıhtılaşmasını engellemek gerekir. İlk etapta kesilen yere baskı uygulanır ve kanama yeri havaya kaldırılmalıdır. Çünkü kalp seviyesinin üzerinde olması gerekir. Bu durumda kanama yavaşlayacaktır.
 • Bir baskı noktası oluşturarak amaç ana damarı sıkıştırmaktır. O yüzden kuvvet uygulanmalıdır. Her yerde kuvvet uygulaması farklıdır. Yani kanama kasıklarda, kollarda, bacaklarda, kollarda meydana gelirse değişik yöntemler uygulanarak kanama durdurmak mümkündür. Yani kanama, bacak bölgesinde meydana gelirse kasık kıvrımında geçen atar damarı sıkıştırmak, koldan geçiyorsa, köprücük kemiğinin üçte bir iç kısmı arka ve alt tarafa doğru olacak şekilde sıkıştırılır ve kuvvetle bastırılır.
 • Kanama oluşan yerde gazlı bezle el ile kapatılarak baskı uygulanır. Ama bu etrafımızda belirtilen bez yoksa el ile de baskı uygulanarak kapatılır. Baskı uygulamasının devam etmesi gerekir. Bu durumda bez bulunca baskı uygulanmalıdır. Kanamanın olduğu yerde gazlı bezin üzerine elastik bir bandaj sarılmamalıdır. Direk baskı uygulaması yapılırken aşağıdan yukarıya doğru bandaj sarılır. Eğer kanama devam ederse eski bandajı sökmeden üzerine başka bir bandaj sarılır.
 • Kanama şiddetli şekilde devam ediyorsa ve olduğundan daha büyükse turnike uygulaması devreye girer. Turnike, kemik ve deri arasındaki kanamaları durdurmada yardımcı olmaktadır. Tek yerde uygulanmaktadır. Yara üzerinde turnike bağlanarak, kanama durana kadar sıkılmaktadır. Ara sıra gevşetilmelidir. Kanama durursa hemen turnike sökülmelidir. Her ihtimale karşılık doktora gitmek faydalı olacaktır.
 • Kanama durdurma yöntemleri arasında soğuk su uygulaması ile kanayan yeri temizleme işlemi, ilk yardım için oldukça yararlıdır. Ancak soğuk su kullanılması durumunda kan akışının yavaşlamasına yardımcı olacaktır.
 • Kanama esnasında kan akışını durdurmak için yani kanamayı kesmek için, kanın pıhtılaşmasını sağlayacak ilaçlar kullanmak gerekir. Örneğin, vazelin kremi, kanın pıhtılaşmasını hemen sağladığından, kanamalarda hemen kullanılması gerekir.
 • Sirke yardımıyla da kanamayı durdurmak mümkündür. Beyaz sirke olacak şekilde bir pamuğun üzerine dökülür ve kanama olan yerde uygulanır ve belirli bir süre bekletilmelidir. 

]]>
İlk İlişki Sonrası Kanama https://www.kanama.net/ilk-iliski-sonrasi-kanama.html Fri, 07 Sep 2018 02:26:14 +0000 İlk ilişki sonrası kanama, kızlık zarındaki yapısal farklılıklara göre değişik miktarlarda olabilir. Kanama miktarını değiştiren farklı etkenler vardır. Bazen esnek kızlık zarı nedeniyle ilk ilişki sonrası kanamada olmay İlk ilişki sonrası kanama, kızlık zarındaki yapısal farklılıklara göre değişik miktarlarda olabilir. Kanama miktarını değiştiren farklı etkenler vardır. Bazen esnek kızlık zarı nedeniyle ilk ilişki sonrası kanamada olmayabilir. İlk cinsel deneyimde partnerlerin ilişkiye hazır olması, istekli olması da kanama miktarını etkileyen önemli unsurlardandır.

İlk cinsel ilişkiye girecek olan kadınlar önceden duyduklarından etkilenerek, cinsel ilişkiye girme konusunda bazı endişelere kapılabilirler. Bu eksik ya da yanlış bilgiler yüzünden ilk ilişki sonrası kanama miktarı ve acının olacağı, bunların şiddetli olacağı gibi endişelerle tedirginlik yaşarlar. Ancak kadının istediği biriyle birlikte olduğu durumlarda, ön sevişmenin ve uyarılmanın yeterli olması halinde, vajina ıslaklığının sağlanması durumunda sorun yaşanmadan, acı olmadan ilk cinsel ilişki kurulabilir. İlk ilişkide kanama ile ilgili endişeler yersizdir. Normalde kızlık zarı denilen yapı sinirsiz ve damarsız bir dokudur. Kızlık zarının normal yapıda olması halinde, esnekliğine bağlı kanama olmayabilir ya da çok az kanama olabilir. Kızlık zarında anatomik sorun olursa, zar kalın ve yükse kenarlı olursa, ilk ilişki sonrası kanama miktarı çok fazla da olabilir. Bu durum ilişkinin kurulmasına da engel olur, cinsel yaşamı da olumsuz etkiler.

İlk ilişki sonrası kanama neden fazla olur

İlk cinsel deneyimde kanama ile alakalı endişeler kanamanın çok olmasına yol açabilir. Çevreden ilk gece ile ilgili duyumlar, kanamanın fazla olacağı, bu nedenle hastaneye bile gitmek zorunda kalınacağı gibi endişeler kadında ilk gece korkusunun oluşmasına neden olabilir. Oysa kadının yeterince uyarılması durumunda vajinal yapı ilk ilişkiye hazır duruma gelir. Yaşanan sorun vajinada yeterli ıslanmanın olmamasından, kuruluk olmasından dolayı cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmesi nedeniyle olur. Bunlar ağrıya yol açarak, kadının pelvik kaslarını kasmasına, dolayısıyla vajen kuruluğuna, darlığına neden olur. Erkeğinde kadını ilişki için zorlamasıyla acı, ağrı ve kanama sorunu yaşanabilir.

Yeterince uyarılmayan, vajenin kuru kalması kadının ilk ilişkide acı, yanma hissetmesine yol açar. Bu durumda bacaklarını kapatarak, kasılır. Endişeleri nedeniyle korkar ve eşini iter. Erkeğinde ilişki için zorlaması durumunda vajende yırtılma ve aşırı kanama sorunu yaşanabilir.

İlk ilişki sonrası kanama için alınabilecek önlemler

Kadının ilk ilişkide yeterince uyarılması ve ıslaklığın sağlanması, ilk ilişki sonrası kanama miktarı açısından alınması gereken önlemler arasındadır. Bunlar sağlanırsa ilk kez ilişkiye girecek olan kadında ağrı olmaz, kanama çok az ya da hiç olmayabilir. İlk ilişki sonrası aşırı kanama uygun şekilde ilişkiye girilmemesi durumunda daha fazla yaşanır. Kadının endişe içinde olması, kendini kasması, ilişkide vajinal ıslaklığın sağlanamaması yüzünden ağrılı bir ilişki gerçekleşir. Kadında ilk gece korkularının süreklilik arz etmesi halinde bu vajinismusa kadar gidebilir. Vajinismus nadiren kızlık zarının anatomik yapısından kaynaklanır. Çoğu kadında ilk gece korkuları buna neden olur.
]]>
Kanamalarda İlk Yardım https://www.kanama.net/kanamalarda-ilk-yardim.html Fri, 07 Sep 2018 14:19:20 +0000 Kanamalarda ilk yardım, herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen kanama da yapılacak ilk yardım çoğu zaman hayat kurtarır ve olası tehlikelerin önüne geçmektedir. Zamanında müdahale yapabilmek için ve nasıl ilk yardım uygu Kanamalarda ilk yardım, herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen kanama da yapılacak ilk yardım çoğu zaman hayat kurtarır ve olası tehlikelerin önüne geçmektedir. Zamanında müdahale yapabilmek için ve nasıl ilk yardım uygulaması yapılır pek fikir sahibi değiliz. Özellikle ehliyet kursları alınırken ilk yardım adında bir konu var ve az çok onu okuyan bu gibi şeylere bilgi sahibi olmaktadır. Bazıları ise bu konuda kendini geliştirerek ilk yardım müdahalesini yapabilir. İlk yardım müdahalesi yapılırken kanamanın görülmesi doğal olarak karşılanmaktadır. Çünkü kazaların olmazsa olmazı kanamadır. Önemli olan kanamalarda ilk  yardımın nasıl yapıldığıdır. Diyelim ki bir arabayla kaza yapan ya da bir yerde çalışan bir şahıs vardır. İstenmeyen şekilde kazalara maruz kalabilir ve bir tarafı kesildi ya da arabada trafik kazası geçirdi diyelim. Ve olay yerine yakınsak ya da gözümüzün önünde gerçekleşmişse, bize büyük bir iş düşmektedir. Yani ilk etapta sakin olmak müdahale açısından büyük önem taşıyacaktır. Korkarsak ya da heyecan artarsa ne kazazedenin kanamasını durdurabilir ne ilk yardımımız işe yarar. Bu yüzden daha iyi ve faydalı bilgilere sahip olmak için belirli bölgelerde meydana gelen kanamalarda ne tür ilk yardım uygulaması yapılmalıdır beraber öğrenmeye çalışalım.  

Kanamalarda ilk yardım uygulamaları

Kanamalarda ilk yardım uygulamaları dış kanamalarda ilk yardım ve iç kanamalarda ilk yardım olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunları daha iyi anlayarak yapılacak ilk müdahale kanamanın durdurulması için büyük önem taşımaktadır. Bunları daha iyi ve net açıklayarak daha net bilgi sahibi olmam mümkündür.

Dış kanamalarda ilk yardım

 • Bu tür kanamalarda ilk yardım yapılmadan önce durum değerlendirmesi gerekir. Çünkü müdahalenin şekli nasıl olacağını tespit etmek için gereklidir.
 • Dış kanamalarda ilk yardım bilgi sahibi değilsek 112 acil servis çağrılır ve gelene kadar da kanayan yere temiz bir bezle kapatılır. Kanamanın durmaması halinde ikinci bez ile kapatılmaya çalışmalıdır.
 • Bandaj uygulaması yapılarak kanayan yere basınç oluşturulmalıdır.
 • Kanayan bölgeyi incitmeden havaya kaldırılır.
 • Dış kanama sırasında ilk yardımda bulunurken yaralının üstü kapatılır.
 • Uzuv kopmalarında ve çok güçlü koşullarda turnike kaçınılmazdır. Yani turnike uygulaması daha fazla kan kaybını önleyecektir.

İç kanamalarda ilk yardım

 • Bu durumda hastanın şok belirtileri olabilir. Bundan dolayı dış kanama görülmez. Dikkatli olmak gerekir.
 • Çok şiddetli kırık, travma, yaralanmadan oluşabilir.
 • Aynı şekilde dış kanamada olduğu gibi durum değerlendirmesi yapılır.
 • Zaman kaybetmeden tıbbi yardım istenir.
 • Kanaması olan kişiyi hareket ettirmemek gerekir.
 • Yiyecek ve içecek kesinlikle verilmemelidir.
 • Hasta hareket ettirilmeden, üzeri örtülür ve ayakları 30 cm kadar yukarı kaldırılır.
 • En son olarak acil servisine haber verilir.

Uzuv kopmalarından kaynaklanan kanamalarda ilk yardım

 • Hastayı fazla hareket ettirilmeden sırtının üzerine yatırılır. Daha sonra bacaklarının yaklaşık olarak 30 cm kadar yükseltilir.
 • Kanamayı durdurmak için kanayan yere baskı noktası oluşturulur ve uygulanır. Bu tedbirlere rağmen kanama durmuyorsa en son turnike uygulaması uygulanır.
 • Kopan uzuv temiz bir su geçirmeyecek şekilde bir plastik poşete yerleştirilir.
 • Daha fazla kanama oluşmaması için ilk etapta kesinlikle acil servisine bildirilmesi gerekir.

Burun ve kulak kanamalarında ilk yardım

 • Burun kanamasında ilk yardım: Öncelikli olarak hastanın fazla endişelenecek durumlarından kurtarmak ve sakinleştirmek gerekir. Daha sonra oturmasını sağlayarak, başını hafif şekilde öne doğru uzatılır. Daha sonra burun kanatlarını yaklaşık olarak 5 dakika kadar sıkılır. Bu işlevi yaptıktan sonra uzman]]> Adet Kanaması Nasıl Durdurulur https://www.kanama.net/adet-kanamasi-nasil-durdurulur.html Fri, 07 Sep 2018 22:28:39 +0000 Adet kanaması nasıl durdurulur, kadınların özel halleri kapsamında en fazla soru sorulan durumlardan birisidir. Özellikle zor ve stresli bir zamanı kapsamaktadır. Adet kanamasını belirli olarak her ayın aynı gününde meydana Adet kanaması nasıl durdurulur, kadınların özel halleri kapsamında en fazla soru sorulan durumlardan birisidir. Özellikle zor ve stresli bir zamanı kapsamaktadır. Adet kanamasını belirli olarak her ayın aynı gününde meydana geleceği anlamına gelmiyor. Çünkü bazen uzun süreceğini gösteren birçok belirtiler vardır. Adet kanaması bazen üç gün bazen de yedi gün sürebilir. Bundan dolayı sürekli olarak bir ped değiştirmeye sebep olabilir. Kadın, adet kanamasını durdurmak için birçok yöntemler denemektedir. Çoğu zaman da bunlar bir işe yaramıyor. Özellikle doktora giderken doktorun belirleyeceği tedavi yöntemleri ile adet kanamasını durdurabilir. Bundan dolayı endişe duyan, adet kanamasından yakınan ve kanamayı durdurmak isteyen bayanların kesinlikle bir uzmana görünmeleri gerekir. Kanamayı nasıl durdururuz sorusuna gelince bilhassa daha doğal olan bitkisel yöntemlerden yararlanılır.

Adet kanamasını durdurmak için neler yapılmalıdır

Adet kanamasını durdurmak için belirli uygulamalar ve bitkisel yöntemlerden faydalanılır bunların doğru yapılması ve doğru kullanılması kısa bir zaman içerisinde adet kanamasını durduracaktır.

Papatya çayı: Özellikle aşırı şekilde ortaya çıkan adet kanamasını keser ve bu kanamadan dolayı ortaya çıkan kramplara da faydalı olmaktadır. Bir bardak kaynamış bardak suya birkaç tane papatya yaprağı konulur. Akabinde 5-10 dakika kadar demlenmesini beklenir. Daha sonra demlenen bu papatya yaprakları süzülür ve papatya çayı içilir.

Pekmez kullanmak: Adet döneminde kanamayı durdurmak için en etkili yöntemlerden birisu de pekmezdir. Aynı zamanda doğal olup, hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. Yapılacak pekmez kürü ile adet kanamasını durmasına yardımcı olacaktır. Bu dönem içerisinde bir fincan sütün içerisine 1-2 tane çay kaşığı pekmez ilave edilerek bir karışım elde edilir ve daha sonra bu karışımla, adet dönemi boyunca günlük rutin olarak bir fincan içilmesi gerekir.

Yeşil yapraklı sebzeler: Adet döneminde bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi gerekir. Çünkü yeşil yapraklı sebzeler adet kanamasını durmasın yardımcı olur. Aynı zamanda adet kanamasından meydana gelen demir eksikliğini de giderir. Bunların yanı sıra tüketilecek kuru baklagiller gibi besinler adet kanamasının durmasına yardımcı olacaktır.

Kişniş tohumu: Bu tohum türü adet döneminde meydana gelen kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Kişniş tohumu özellikle vajina bölgesinin işleyişini arttırır ve kadınlardaki hormonal değerlerin dengede kalmasını sağlar. Bundan dolayı bunun daha iyi kullanılması için bir tatlı kaşığı kadar kişniş tohumu ile bir bardak suyun içerisinde karıştırılır. Miktar olarak yarı yarıya az alana kadar kaynatılır. Bu karışımın içerisine az miktarda bal eklenir. Özellikle adet kanaması meydana geldiği durumlarda kişniş tohumu kullanılmalıdır

]]>
Çoçuklarda Burun Kanaması Nedenleri https://www.kanama.net/cocuklarda-burun-kanamasi-nedenleri.html Sat, 08 Sep 2018 22:24:01 +0000 Çocuklarda burun kanaması nedenleri, anne ve babaları korkutan burun kanaması her zaman ciddi nedenlere bağlı olarak gelişmez. Fakat çocuklarda görülen burun kanamasının mutlaka bir hekime başvurularak araştırılmas Çocuklarda burun kanaması nedenleri, anne ve babaları korkutan burun kanaması her zaman ciddi nedenlere bağlı olarak gelişmez. Fakat çocuklarda görülen burun kanamasının mutlaka bir hekime başvurularak araştırılması gerekir. Çocuk için oldukça rahatsızlık veren burun kanaması, buruna alınan darbe, burun karıştırmak, buruna sert bir cisim sokmak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise bir hastalığın habercisi olarak çocuklarda burun kanaması gelişebilir. Kan hastalıkları, kalp rahatsızlıkları çocuklarda burun kanaması nedenleri arasında yer alır.

Çocuklarda burun kanaması nedenleri nelerdir

 • Burun içinde kabuklaşma ve yara
 • Burunda ya da etkileyen bölgelerde tümör gelişmesi
 • Burun ameliyatları
 • Burnu çarpma
 • Buruna alınan darbe
 • Üst solunum yollarının kuruması
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Sıcak havaya maruz kalma
 • Hormonal nedenler

Çocuklarda gelişen burun kanaması durumunda çocuğun başı kesinlikle yukarı doğru kaldırılmamalıdır. Kan pıhtısının dışarı akması için başın öne eğilmesi gerekir. Burun parmaklarla sıkıştırılarak buruna en az 10 dakika baskı uygulamak gerekir. Evde alınan önlemlerle burun kanaması kesilmemişse ve kanama yoğun şekilde devam ediyorsa, çocukta kan hastalığı mevcutsa ve bu nedenle ilaç kullanıyorsa, burun kanaması sık tekrarlıyorsa, bilindik ciddi bir rahatsızlığı varsa vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

]]>
Yumurtlama Kanaması https://www.kanama.net/yumurtlama-kanamasi.html Sun, 09 Sep 2018 15:43:32 +0000 Yumurtlama kanaması, Kadınlarda görülen adet kanaması düzeni genelde her ay belli dönemlerde gerçekleşir. Adet kanaması yumurtlama yardımı ile olur.  Genel olarak kadınlarda adet döneminde değişik tarihlerde yaşanm Yumurtlama kanaması, Kadınlarda görülen adet kanaması düzeni genelde her ay belli dönemlerde gerçekleşir. Adet kanaması yumurtlama yardımı ile olur.  Genel olarak kadınlarda adet döneminde değişik tarihlerde yaşanma, gecikme yada ara kanama şeklinde sıkıntılar olabilir. Bu tür sıkıntılar araştırılması gereken bir sağlık sorunudur. 

Yumurtlama kanaması nasıl olur

Yumurtlama kanaması anne olamama kaygısı ve stres yaratacağından kadınların psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Genel olarak  kadınlarda ayda bir kez yumurtlama gerçekleşmektedir. Bu yumurtlama dönemi özellikle iki adet dönemi ortasında oluşur. Bir adet dönemi bitiminden diğeri başlamadan 14 gün öncesine gelen sürede yumurtlama oluşur. Kadınlar genel olarak 27-30 gün içerisinde adet kanaması geçirirler. İki adet başlangıcındaki süreye adet çağı olarak adlandırılmaktadır. 

Adet kanaması biter ve yumurtlama dönemi başlar. Bu geçen dönem içerisinde yumurta hücresi içerisindeki bulunan folikül kesesi büyümeye başlar ve östrojen hormonu salgılamaya başlar. Bu süreç içerisinde yumurta çoğalmaya başlar. 2 adet dönemi ortasına denk gelen yumurtlama kanması olduğunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Gerekli kontrollerden sonra tedavi sürecine başlanır. 

]]>
Aşırı Adet Kanaması https://www.kanama.net/asiri-adet-kanamasi.html Mon, 10 Sep 2018 07:51:50 +0000 Aşırı Adet Kanaması,  Bu tür vajinal kanamalar genelde bütün kadınlar yaşarlar. Ancak adet kanama şekli her kadında farklı olur. Adet kanaması genel olarak 28 günde bir olur ve bu süreç ortalama olarak 5-6 gün sürer. Aş Aşırı Adet Kanaması,  Bu tür vajinal kanamalar genelde bütün kadınlar yaşarlar. Ancak adet kanama şekli her kadında farklı olur. Adet kanaması genel olarak 28 günde bir olur ve bu süreç ortalama olarak 5-6 gün sürer. Aşırı adet kanamasında  her şeyden önce devam eden, sıkıntılı seyreden bir hamilelik var mı ona bakılmalıdır. Üreme dönemlerinde aşırı olan adet kanamasına sebep olan en önemli sorunlardan biri de kişide doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanmasıdır. Üreme çağına gelen bayanlarda görülen aşırı olan adet kanamasının sebebi, ve dayanağı olan,  Polipler çok selim tabiata sahiptirler ancak rahimde oluşan kasılmaları olumsuz yönde etkiledikleri için adet kanamasını artırmaktadır.

Aşırı Adet Kanaması Nedenleri

Miyomlar kanamaya sebep olabilir. Bayanlarda yanlış olarak bilinen konulardan bir tanesinde menopoz dönemi başlaması ve yumurtlama durumunun azalmasıdır. Bu durumdaki kadının adet kanamasının çok fazla olacağı yönündeki yanlış bilgilerdir. Özellikle menopoz başlangıcında ve yumurta azalması aşırı kanamaya kesinlikle yol açmaz. Aşırı adet kanamasının bir başka sebebi ise kullanılan ilaçlara bağlıdır. Bu ilaçlara örnek olarak aspirin ve benzeri ilaçlar olabilir. Bir başka etken ise kan pıhtılaşmasını önlemeye yarayan iğneler ve tabletler de adet kanamasını artırabilir.  

Aşırı adet kanaması kansızlığa sebep olabilir. Bu kanamalardan kaynaklanan çok ciddi ağrılarda görülebilir. Bu kanama uzun süre devam ederse kısırlığa bile yol açabilir. İşte bu nedenle kesin bir tedavi yapılması gerekir. Özellikle bu kanamalarda tedavi yöntemleri ve tanı konması çok önemlidir. Bu durumdaki hasatların genel sağlık durumu ve hastalık geçmişi dikkatli bir şekilde, uzman bir hekim tarafından  incelenerek tedavi edilmelidir.Geçmiş olsun.

]]>
İlk Adet Kanaması https://www.kanama.net/ilk-adet-kanamasi.html Tue, 11 Sep 2018 03:41:36 +0000 İlk adet kanaması, bir bayanın çok normal ve sağlıklı bir birey olduğu anlamına gelmektedir.Belli bir olgunluğa ulaşan her kadın  bu durumu yaşar. Bu duruma adet denmesinin sebebi her ay gerçekleşmesi demektir. Halk arasında İlk adet kanaması, bir bayanın çok normal ve sağlıklı bir birey olduğu anlamına gelmektedir.Belli bir olgunluğa ulaşan her kadın  bu durumu yaşar. Bu duruma adet denmesinin sebebi her ay gerçekleşmesi demektir. Halk arasında bu duruma regl, aybaşı ya da adet kanaması denir. İlk adet kanaması 9 yaşından başlayarak 13-14 yaşına gelmiş her genç kızın ayda bir kez yaşadığı bir durumdur. Bu durum 21-28 gün arasında olgunlaşmış yumurtanın döllenmeden vajinada kanama yoluyla dışarı atılmasına denir.

İlk adet kanaması nedir

Normalde bütün kız bebekler yeni dünyaya geldikleri zaman bütün yumurtalarıyla doğarlar. Bu bebekler daha anne rahmindeyken yani fetüs halindeyken yaklaşık olarak 7 milyon yumurtası vardır. Bu bebekler doğduktan sonra yumurta sayısı 5 milyona düşer. Ancak bu kızlar büyüyüp olgunlaşıp 11-13 yaşlarında adet görmeye başlayınca üç bin tane yumurta olgunlaşır bu genç kızların bütün yaşamı boyunca ancak 400-500 tane arasında yumurtası olgunlaşır. Birçok genç kız ilk adet gördüğünde kasıklarında belinde karnından hafif kramplar yaşarlar.Genelde adetten birkaç gün öncesinde bazı rahatsızlıklar hissedebilirler Bunlardan bazıları vücutta ödem yani şişkinlik göğüslerde ağrı moral bozukluğu ani tatlı krizleri gibi. Bu durum normal sayılır. Bir genç kızın ilk adet kanaması çok az olabilir ya da düzensiz adet görebilir Bu durum zamanla düzelir. Sağlıklı genç bir bayan her ay 4-12 tatlı kaşığı arasında kan kaybeder Eğer günde bir tane pet değiştiriyorsanız ve bu petler bir saat içerisinde doluyorsa bu bir problem göstergesi olabilir bu durumda mutlaka bir hekime başvurmak gerekir genelde genç kızlar adet dönemlerini takip etmek için takvim kullanırlar.

İlk adet kanaması gördüğünde tarihi işaretler bir diğer aybaşına kadar ki adet gününü tekrar işaretlerler.Bayanlar adet sırasında günlük ped ya da tampon kullanabilirler bu petleri 4-5 saatte bir mutlaka değiştirmeniz gerekir. Bazı genç kızların aşırı şekilde kanaması olur bu durum hormonlarla alakalı olabilir nadir de olsa bazı bayanlar hiç adet görmezler bazı bayanlarda aniden adetten kesilirler Bu durumun birçok sebebi olabilir bu gecikmeler şunlardan kaynaklanabilir. Ani kilo değişimi, stres, hormon problemleri ve bazı ilaçların kullanımı olabilir. Bu şikayeti yaşayan bayanlar en kısa sürede bir hekime başvurmalıdır.
]]>
Spiral Takıldıktan Sonra Kanama https://www.kanama.net/spiral-takildiktan-sonra-kanama.html Wed, 12 Sep 2018 00:01:38 +0000 Spiral takıldıktan sonra kanama, istenmeyen gebeliklerden korunmak için ve aile planlamasını sağlamak için ve tüm dünyada kullanılan modern bir alettir. Plastik bir gövdeden oluşmuş üzerin bakır sargılı bir telden yapılmış Spiral takıldıktan sonra kanama, istenmeyen gebeliklerden korunmak için ve aile planlamasını sağlamak için ve tüm dünyada kullanılan modern bir alettir. Plastik bir gövdeden oluşmuş üzerin bakır sargılı bir telden yapılmış olup T şeklinde benzeyen bir doğum kontrol aletidir. Spiral dediğimiz şeyin bir diğer ismi ise ria dır. Ülkemizde her ne kadar prezervatif kullanımı ve doğum kontrol hapları kullanımı yaygın olsada spiral taktırmak daha çok tercih edilmektedir

Spiral Takıldıktan Sonra Kanama ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir 

Spiral takmak isteyen bir bayan ilk önce uzman bir jinekoloğa gidip muayene olur. Rahimde herhangi bir yara veya kist ya da enfeksiyon olup olmadığının araştırılması gerekir. Cinsel yönden aktif olan bütün bayanlara takılır. Spiralin takılma süresi en fazla 3 ya da 4 dakika alır bu durum hafif ağrılıdır. Ancak dayanılmayacak bir ağrı değildir. Kadınlarda gebeliği önlemede spiral son derece güvenlidir. Spiral ile hamile kalma ihtimali yüzde birdir bu ihtimal ise çok düşük bir orandır. Şimdiki spiraller eskiye nazaran daha fazla bakır içermektedir. Buda gebeliği önlemektedir. Bu aracın yaptığı görev spermin rahime ulaşmasını ve döllenmemesini engellemektedir. Farklı modelleri olan bu aracın rahim içinde 5 yıla kadar Kimisi de 10 yıla kadar koruma sağlayabilmektedir. Bazı bayanlarda Spiral takıldıktan sonra çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları ara kanama kesilmeyen sürekli kanama, kahverengi akıntı, rahimde ağrı, bel ağrısı, titreme ve iltihaplanma olabilmektedir. 

Bu şikayetler spiral takıldıktan az bir süre sonra ortadan kaybolurlar. Ancak spiralin yapısı itibariyle rahim enfeksiyon kapabilir. O yüzden Spiral takıldıktan sonra düzenli kontrollere mutlaka gitmek gerekir. Bir bayana Spiral takıldıktan sonra rahim kasılarak spirali dışarı atabilir. Bu durumda gebelikten korunma ortadan kalkacağı için gebelik oluşabilir kişi dilerse gidip tekrar spiral taktırabilir. Çok çok nadir de olsa rahimde delinme olabilir. Buda çok sıkıntılı bir durumdur. Onun için Uzman bir Hekim tarafından spiralin doğru takılıp takılmadı çok önemlidir. Bazen takılan spiral yerinden kayabilir. Yerinden kayan bir spiralin belirtileri şunlardır. Düzgün takılmayan bir spiral rahmin iç tarafına doğru ilerler bu durumda rahimde kanama, kasıkta batma, ilişki sırasında kanama ve ağrı olabilmektedir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir jinekoloğa gidilip spiral çıkartılıp tekrar yenisi takılabilir. Bazı durumlarda spiral takılması doğru değildir. Mesela doğumdan hemen sonra düşükten sonra kürtajdan sonra en az 6 hafta geçmiş olması gerekiyor. 

Spiral takıldıktan sonra kanama olmaması için 10 gün ilişkiye girilmemelidir Yoksa yerinden kayabilir takılan spirali eşiniz hiçbir şekilde hissetmez. Eğer Spiral takıldıktan sonra ilk üç haftadan ağrı, ateş veya pis kokulu akıntılar ve bel ağrılarınız varsa en kısa sürede bir hekime başvurmanız gerekir. Ve muhakkak yılda en az bir kez kontrole gitmeniz gerekir.
]]>
Sezeryan Doğum Sonrası Kanama https://www.kanama.net/sezeryan-dogum-sonrasi-kanama.html Wed, 12 Sep 2018 09:46:53 +0000 Sezaryen doğum sonrası kanama, Hamilelik dönemi her anne adayı için özel ve güzel bir süreçtir. Fakat bir çok hamile bayan doğumdan biraz korkar bunu pek belli etmek istemezler. Bünyeye ve psikolojiye bağlı olarak nasıl bir doğ Sezaryen doğum sonrası kanama, Hamilelik dönemi her anne adayı için özel ve güzel bir süreçtir. Fakat bir çok hamile bayan doğumdan biraz korkar bunu pek belli etmek istemezler. Bünyeye ve psikolojiye bağlı olarak nasıl bir doğum oluşacağına karar vermek gerekir. Sezaryen doğum sonrası kanama sadece sezaryenle gerçekleşen doğumlarda değil normal doğumlardan sonrada meydana gelir. Bunun için korkulması yada endişe edilmesi gereken bir durum yoktur. Ancak kanama belli bir sınırdaysa bu durum geçerlidir. Doğumdan sonra kadınların bünyesi için normal ve sezaryen doğumlardan sonra ayrı ayrı belirlenen bir kanama oranı vardır. Jinekoloji bölümü doktorları kanama belirlenen oranı aşmaya başladığı zaman kişi için gerekli müdahaleyi yaparlar. 

Sezaryen doğum sonrası kanama, durmayan ve olması gereken oranın çok üstündeyse kişiye acil müdahale gerekebilir. Bazı kanama durdurucu ilaçlar ve gerekli kan ilaçları ile kişiye tedavi başlanır. Kan ilaçları ile bünyenin kaybettiği kan takviyesi sağlanır. Aynı zamanda gerekli düzenli muayene ile anormal bir durum olup olmadığının tespit edilmesi gerekir.

Sezaryen doğum sonrası kanamayı engellemek için neler yapılmalıdır
 • Ameliyat bölgesi hiç bir şekilde zorlanmamalıdır.
 • Tedavi sırasında kanamanın olmaması gereken her dönemde kanama görüldüğünde doktora bilgi verilmelidir.
 • Kontroller ve muayeneler düzenli yapılmalıdır.
 • İyileşme süresi tamamlanana kadar ve her şey normale dönene kadar ağır cisim kaldırmamaya özen göstermek gerekir.
 • İlaçlar düzenli alınmalı ve pansumanlar gününde yapılmalıdır.
]]>
Gebelikte İlişki Sonrası Kanama https://www.kanama.net/gebelikte-iliski-sonrasi-kanama.html Wed, 12 Sep 2018 22:41:57 +0000 Gebelikte ilişki sonrası kanama, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Bu süreç içerisinde kanamalar bazı sebeplerden dolayı meydana gelirken, çoğu kez kanamaların ciddi problemlere sebebiyet vermediği belirtilmek Gebelikte ilişki sonrası kanama, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Bu süreç içerisinde kanamalar bazı sebeplerden dolayı meydana gelirken, çoğu kez kanamaların ciddi problemlere sebebiyet vermediği belirtilmektedir. Ancak gebeliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kanamalarının sebebinin araştırılması için doktor kontrolü yapılması gerekirken, jinekolojik muayeneyle birlikte kanamanın sebebi belirtilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında ara kanamalar meydana geldiği gözlenirken; bazı kişilerde lekelenmeler halinde görülür. Bazı kişilerde ise yoğun kanama meydana gelir. Gebelikte ilişki sonrası kanama rahimde meydana gelen problemden dolayı ortaya çıktığı için bu bölümde oluşan enfeksiyon nedeniyle kanamaların yaşandığı belirtilmektedir. Bazı gebeliklerde ise düşük sebebiyle kanamanın oluştuğu gözlendiği için doktor kontrolü son derece önemlidir. Aksi takdirde düşüğe neden olur.

Gebelikte ilişki sonrası kanama nedenleri
 • Bu süreç içerisinde ilişki sonrasında kanama meydana gelmesinin başlıca sebepleri içerisinde düşük tehlikesi yer almaktadır. Rahim içerisinde bulunan bebeğin plasentanın önüne geçmesi sebebiyle meydana geldiği belirtilirken; cinsel birliktelik sebebiyle vajinanın arka kısmında yırtılmanın meydana gelmesi bu olaya sebebiyet verir. 
 • Gebelikte ilişki sonrası kanama süreci içerisinde gebe kalmadan önce rahimde bulunan problemler sebebiyle kanamanın arttığı gözlenirken; gebe kaldıktan sonra ilişkiye girmesi ile birlikte şikayetlerde artma gözlenir. Özellikle bu bölümde bulunan yaralar sebebiyle sürtünme esnasında bu bölümde oluşan tahribat kanamanın şiddetlenmesi ne yol açar. 
 • Bazı gebeliklerde cinsel ilişkinin yasaklandığı belirtilirken, özellikle düşük tehlikesi bulunan ve bebeğin rahimin aşağı kısmına yerleşmesi sebebiyle ilişkinin bebeğin hayatına sebep olacağı belirtildiği için ilişkiden kaçınılması gerekir. 
 • Bu bölümde bulunan enfeksiyon, viral, bakteri gibi sebeplerden dolayı gebelikte ilişki sonrası kanamalar lekeler halinde gözlenir.
 • Bu süreç içerisinde bebeğin hayatını etkilemeyecek ilaç kullanımı ile kanamaların giderilmesi sağlanırken; gebelikte ilişki sonrası kanama bazı kişilerde rahimde bulunan lezyonlar nedeni ile ortaya çıkar. 
 • Bazı gebelerde ise cinsel isteksizlik nedeni ile bu alanda sıvı salgılanmaması sonucu sürtünme ile vajinanın hasar görmesi kanamanın olmasını tetikler
Gebelikte ilişki sonrası kanama tedavisi

Bu süreç içerisinde uygulanan jinekolojik muayene ile birlikte rahimde meydana gelen bu problemlerin nedeninin araştırılması önceliklidir. Özellikle yumurtanın anne rahmine yerleşmesi sürecinde kanamalar gözlenirken, ilişki ile birlikte kanamanın arttığı belirtilir. Gebelikte ilişki sonrası kanama  içerisinde hastaya cinsel birliktelik yasaklanır. Enfeksiyonel sebeplerden dolayı antibiyotik uygulanmasıyla gebede bulunan problemin giderilmesi gerçekleştirilir. Herhangi bir sebepten meydana gelmiş olan kanamalarda vakit kaybedilmeden doktorun tedavisi gerekir. Rahim bölümünde oluşan lezyonlar kanamayı tetiklediği için kanamanın oluşturduğu etkilerin giderilmesi uygulanır. Bayanlarda gebelik süreci içerisinde cinsel isteksizlik bulunduğu için kanama ilerleyen süreçlerde gebelikte erken doğum olmasına sebebiyet verdiği için bu gibi süreçlerde ilişkiden uzak durulması gerekir.
]]>
Akciğer Kanaması https://www.kanama.net/akciger-kanamasi.html Thu, 13 Sep 2018 20:51:00 +0000 Akciğer Kanaması, Tıp dilinde hemoptizi olarak adlandırılan bu duruma nadir rastlanır. Ancak akciğer kanaması dışarıdan gözlenemeyen yani iç kanama olduğu için kişinin hayatını tehdit eden bir sağlık problemidir. Bu nedenl Akciğer Kanaması, Tıp dilinde hemoptizi olarak adlandırılan bu duruma nadir rastlanır. Ancak akciğer kanaması dışarıdan gözlenemeyen yani iç kanama olduğu için kişinin hayatını tehdit eden bir sağlık problemidir. Bu nedenle akciğer kanaması mutlaka acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Akciğer kanaması yaralanma dışında nadir olarak gelişir ve kanamanın şiddetine göre hasta da farklı belirtilerin ortaya çıkmasına yol açar.

Akciğer kanaması belirtileri

Hafif akciğer kanamaları fazla belirti vermeyeceği için anlaşılması biraz zor olabilir. Ancak zaman içerisinde ve şiddetli kanamalarda hastanın öksürük ile birlikte kan tükürmesi, ağzından kan gelmesi ve hiçbir neden olmadan burnunun kanaması gibi belirtiler ortaya çıkar. Akciğerde herhangi bir nedenden dolayı yırtılan damarlardan bronşlara açık kırmızı renkte kan sızar. Bu kan balgamla karışık olabileceği gibi aynı zamanda kanama daha önce gelişti ise kanın rengi koyu kırmızı renginde de olabilir. 

Bununla beraber kan basıncında düşme, nefes darlığı, şok ve sersemlik hali, baş dönmesi ve kişinin soğuk terlemesi gibi belirtiler akciğer kanaması belirtileri arasında yer alır. Akciğer kanaması aynı zamanda her iç kanama da olduğu gibi hastanın vücudunda ağrılar yaşanmasına neden olabilir. Akciğer kanaması olan hastalarda genellikle göğüs ağrısı da hissedilebilen bir belirtidir.

Akciğer kanaması nedenleri

Akciğer kanaması genellikle şiddetli bir şekilde akciğere darbe alınması, çarpma, düşme ve trafik kazası gibi nedenlerden kaynaklanır. Bununla beraber bronşektazi, tüberküloz ya da başka bir akciğer hastalığından kaynaklanabilen akciğer kanaması aynı zamanda bir kan hastalığı olan lösemide akciğerin sarsılması durumunda, yüksek tansiyonlu hastalarda ve kadınlarda yaşanan adet döneminde de ortaya çıkabilir.

Akciğer kanaması teşhisi

Akciğer kanamasında öncelikle kan sayımı yapılır ve vücutta CT taraması gerçekleştirildikten sonra hasta ultrasonla gözlemlenir. Aynı zamanda akciğer kanaması tanısının konulması için kolonoskopi ve endoskopi de yapılabilir. Akciğer kanaması teşhisi konulduktan sonra birtakım testler uygulanır ve kanamaya neden olan etken ve kanamanın bulunduğu bölge saptandıktan sonra tedaviye başlanır.

Akciğer kanaması tedavisi

Akciğer kanamasına yapılacak olan ilk müdahale eğer akciğerin kanayan bölümü biliniyorsa hastanın o tarafa doğru yatırılması ile olur. Bu durumda yer çekimi sayesinde kan akciğerlerdeki damardan sızmaz. Bu şekilde hastaya ilk müdahale yapıldıktan tedavi edilmesi için yeterli zaman kazanılmış olur. Akciğer kanamasında cerrahi müdahale ile ilk olarak kanamaya yol açan damar tespit edilir ve kanama durdurulduktan sonra akciğer kanamasına devam edip etmediği kontrol edilir. Eğer kanına durmuşsa operasyon sonlandırılır. Bu şekilde yapılan cerrahi müdahalede komplikasyon gelişme olasılığı oldukça azdır. Ameliyatın suresi yaklaşık 1-2 saattir. Ancak ameliyat süresi kanamanın durumu ve hastaya göre değişebilir. Oldukça kısa süren ameliyattan sonra ise hasta hastanede kalmak zorunda kalmadan değerlendirilmesi yapıldıktan sonra evine taburcu edilebilir.
]]>
Tutunma Kanaması https://www.kanama.net/tutunma-kanamasi.html Fri, 14 Sep 2018 09:59:39 +0000 Tutunma kanaması, gebelikte sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer almaktadır. Tıp literatüründe tutunma kanamasına implantasyon yerleşme kanaması ismi verildiği belirtilmektedir. Özellikle rahim duvarı içerisinde dölle Tutunma kanaması, gebelikte sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer almaktadır. Tıp literatüründe tutunma kanamasına implantasyon yerleşme kanaması ismi verildiği belirtilmektedir. Özellikle rahim duvarı içerisinde döllenen yumurtanın yerleşmesi sürecinde bu tip kanamaları meydana geldiği belirtilirken; döllenme sonrasında 10 gün sonra görülür. Tutunma kanaması genellikle lekeler halinde gözlenirken, birkaç gün devam ettiği belirtilmektedir. Adetten önce olabileceği gözlenirken adet sonrasına da denk gelebilir. Kadınlarda tutunma kanamasının adet ile karıştırıldığı belirtilmektedir. Tutunma kanamasını adet kanamasından ayıran özellik ise kanamanın şekli ve yoğunluğudur. Adet kanaması 4-7 gün arasında kanamalar yaşanırken; tutunma kanamasında lekelenmeler halinde birkaç gün pembe veya kahverengi düzeyde gözlenen akıntı gibi lekeler gelir. Bu gibi belirtiler olduğu zaman kişinin vakit kaybetmeden jinekolojik muayene yaptırması gerekir. Özellikle bu süreç içerisinde bilinmeyen gebelik dolayısı ile tutunma kanaması geldiği gözlenirken hastaneye gidilmesi halinde kişinin gebeliğinden haberdar olduğu belirtilmektedir. 

Tutunma kanaması nedenleri
 • Araştırmalar üzerine tutunma kanamasının hamileliklerde özellikle vajinal bölümüne lekelenmeler halinde meydana geldiği belirtilmektedir. 
 • Gebeliğin ilk aylarında tutunma kanaması gözlenirken, yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinin ardından meydana geldiği görülür. 
 • Kramplar halinde ağrıların olduğu belirtilirken;hamilelik süreci içerisinde kanamanın daha fazla olduğu belirtilir. 
 • Tutunma kanaması genellikle cinsel ilişki sonrasında vajinada kanama olmasın tetikler. 
 • Kişiye uygulanan pelvik muayene ile birlikte tutunma kanamasının gözlendiği belirtilirken; hamileliğin 3 ayından sonra giderildiği belirtilmektedir. 
 • Bazı bayanlarda dış gebelik sebebiyle meydana gelen tutunma kanaması gebeliğin tehlikeli olduğunun belirtilerini verir. Bu süreç içerisinde acil müdahale gerekirken dış gebelik süreci içerisinde anneye ciddi zararlar vereceği unutulmamalıdır. 
 • Bazen adet süresi içerisinde bulunan kramplar tutunma kanamasında da meydana geldiği belirtilirken; embriyonun rahim içerisinde yerleşmesi ile ilgili kasılmanın oluştuğu belirtilmektedir. 
 • Göğüs bölümünde hassasiyet şişkinlik gözlenir. Bu süreç içerisinde hormonların artması ile birlikte yüksek ateş gözlenir. 
 • Tutunma kanaması ile birlikte kişinin idrara çıkışı daha fazla artar. Özellikle geceleri daha fazla çoğalan sık idrara çıkma uykudan uyanmaya neden olur.
Tutunma kanaması tedavisi

Gebelik içerisinde meydana gelen tutunma kanamasında hastaya uygulanacak kan testi ile hormonların düzeyi belirlenir. Sonra idrar testi yapılarak herhangi bir enfeksiyonun olup olmadığına bakılırken; hastanın HCG ölçümü yapılarak gebeliğinin belirlenmesi de sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin gebeliği belirlenirken; kişinin tedavisi için istirahat etmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde hasta daha sık idrar gözlerini için idrarın tutulmaması rahimin korunması için önemlidir. Bu süreç içerisinde baş dönmesi, bulantı gibi problemler görüldüğü halde tutunma kanaması hafif olarak seyrederken; 3 aylık gebelik sonrasında tutunma kanamasının kendiliğinden geçti belirtilmektedir. Şiddetli bulunan tutunma kanamasında düşük tehlikesi bulunduğu için hastanın gözetim altında olması gerekir. Kanamanın gereğinden fazla olması halinde doktora gidilerek gerekli müdahalenin yapılması ile problemin ortadan kaldırılması sağlanır.
]]>
Dış Gebelikte Kanama https://www.kanama.net/dis-gebelikte-kanama.html Fri, 14 Sep 2018 18:17:01 +0000 Dış Gebelikte Kanama, Döllenmiş bir yumurtanın rahim içindeki yerinde değil de rahim dışında gelişip büyümesine dış gebelik denir. Dış gebelik, genellikle döllenen yumurtanın fallop tüplerine yerleşerek ve orada büyümey Dış Gebelikte Kanama, Döllenmiş bir yumurtanın rahim içindeki yerinde değil de rahim dışında gelişip büyümesine dış gebelik denir. Dış gebelik, genellikle döllenen yumurtanın fallop tüplerine yerleşerek ve orada büyümeye devam etmesinden meydana gelir. Bu durumu ilk üç ay içinde fark edip derhal müdahale etmek gerekir. Yoksa, dış gebelikte kanama başlar ve hamileliğin anne ölümüyle sonuçlanması kaçınılmaz olur. Durum böyle olunca, hamile kaldığını öğrendikten sonra bebeğine kavuşmayı sabırsızlıkla bekleyen anneler için oldukça üzücü bir durumdur.  Dış gebelikte kanama yaşayan anne fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak çöküntüye uğrayarak psikolojisi bozulabilir.

Dış Gebelikte Kanama Nedenleri

Dış gebelik yaşayan annede, normal gebelikte yaşanan belirtileri görülür. Mide bulantısı olur, göğüslerde hassasiyet başlar, gebelik testi pozitif çıkar, adet geç kalır ve uyku düşkünlüğü gibi belirtiler aynıdır. Hamilelikte aylar ilerledikçe tüplere yerleşen yumurtalar büyür. Bu gelişme, büyüme sonunda tüpler gerilir, yırtılmalar başlar ve dış gebelikte kanama meydana gelir. Bu durum fark edilip tedavi altına alınmazsa, iç kanama çoğalır ve annenin hayatı tehlikeye girer. 

Dış gebelikte kanama oluşmasını sağlayan etkenlerin başında, geçirilen enfeksiyon hastalıklarıdır. Yaşadığımız her enfeksiyon hastalıklarından sonra dokularda hasar oluşmaktadır. Tüplerde yapışıklıklar olur ve tüpün iç kanalını kapatır. Tüplerin bu şekilde hasarlanması ve kullanılan gebelik önleyici rahim içi araçları da dış gebeliğe yol açabilir. Dış gebelikte normal gibi görülen belirtiler, zaman ilerledikçe seyri değişir. Karının alt kısmında ağrılar başlar, vajinadan yoğun kan gelir ve böylece dış gebelikte kanama başlamış olur. Anne çok bitkin düşer ve baygınlık geçirir. Bu belirtiler başladığında fallop  tüplerinin  yırtılmış  olduğu anlaşılır. Annenin tansiyonu düşer ve iç kanama nedeni ile  fenalaşarak bayılır. Bu durum karşısında hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurup tedaviye başlanmalıdır. 
]]>
Düşük Kanaması https://www.kanama.net/dusuk-kanamasi.html Fri, 14 Sep 2018 18:58:37 +0000 Düşük Kanaması; Düşük hamilelik döneminin ilk 3 aylık döneminde hamileliğin sonlanmasına denilmektedir. Bu durum her 10 hamileden birinin başına gelebilir. Her hamilelik kanaması düşük yapma olasılığı taşır. Karın böl Düşük Kanaması; Düşük hamilelik döneminin ilk 3 aylık döneminde hamileliğin sonlanmasına denilmektedir. Bu durum her 10 hamileden birinin başına gelebilir. Her hamilelik kanaması düşük yapma olasılığı taşır. Karın bölgesindeki ağrılar ve kanama düşük belirtisidir. Karın ağrısı ile birlikte kişide kramplar, ateş ve halsizlik olabilir. Ağrılar genellikle akıntı yada kanamadan sonra görülmektedir. 

Düşük Kanaması Nasıldır

Adet kanamasından daha yoğun bir kanamadır ve kişide halsizlik, bulantı gözlenir. Kanama şekli kişiden kişiye değişim gösterebilmektedir. Kanamayla birlikte görülen sancılar az olup giderek şiddetli bir hal aldığında anne adayının zaman kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Düşük 1-2 gün devam edebilir. Bazen anne adayları tarafından fark edilmeyebilir. Düşük sonrasında kanamanın durdurulması ve rahim içinde parça olup olmadığına bakılması için kürtaj yapılması gerekebilmektedir. 

Düşük Sonrası Kanama

Düşükten sonra kanama 7-10 gün kadar sürebilir. Eğer kürtaj yapılmış ise düşük kanaması daha kısa sürede sona erecektir. Kanma daha uzun süre devam edecek olursa kişinin yeniden doktora gitmesi gerekmektedir. Çünkü rahim içi enfeksiyon kapma ihtimaline karşı muayene olmalı ve bu durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.
]]>
Gebelikte Kahverengi Kanama https://www.kanama.net/gebelikte-kahverengi-kanama.html Fri, 14 Sep 2018 22:06:25 +0000 Gebelikte Kahverengi Kanama, Kadınların gebelik döneminde vücutlarında önemli değişiklikler olur. Bu değişiklikler fiziksel ve hormonal değişikliklerdir. Bu değişimler kadınlarda farklı farklı etkiler gösterir. Gebelikte kah Gebelikte Kahverengi Kanama, Kadınların gebelik döneminde vücutlarında önemli değişiklikler olur. Bu değişiklikler fiziksel ve hormonal değişikliklerdir. Bu değişimler kadınlarda farklı farklı etkiler gösterir. Gebelikte kahverengi leke gibi vajinal akıntılar ve kanamalar bu değişimin etkileridir. 

Gebelikte Kahverengi Kanama Nedenleri

Gebelikte vajinadan sızan, açık renkte, koyu kıvamda, kokusuz kanama gelmesi normal bir durumdur. Bu dönemde kadınların vücudunda östrojen hormonu artar ve gebelikte kahverengi kanamaya neden olur. Bu sorunlar gebelikte beklenen olaylardır. Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme sürecinde kahverengi kanama görülür. Bu durumlarla karşılaşan anneler, çok dikkatli olmaları be kanamanın seyrini iyi takip etmeliler. Çünkü bu durumda, gebelikte düşük riski az oranda da olsa görülebilir. 

Bebeğin anne karnında büyüyüp gelişme sürecinde kendine yer açılması için rahim duvarlarındaki damarlarda çatlamalar olur ve gebelikte kahverengi kanamalar görülür. Gebelikte bu tür kanamaların rengi çok önemlidir. Kahverengi kanama, kanama oranının düşük olduğunu gösterir. Kırmızı renkte kanama ise kanamanın daha şiddetli olduğunu işaret eder ve düşük riskini belirtir.
]]>
8 Haftalık Gebelikte Kanama https://www.kanama.net/8-haftalik-gebelikte-kanama.html Sat, 15 Sep 2018 21:57:23 +0000 8 haftalık gebelikte kanama, hamilelik döneminin en kritik süreci ilk 3 aylık süreçtir. Bazı anne adayları için doğum olana kadar tehlikeli bir dönem gerçekleşebilir. Fakat genel olarak en yoğun risk olayları ilk 3 ayda yaşanı 8 haftalık gebelikte kanama, hamilelik döneminin en kritik süreci ilk 3 aylık süreçtir. Bazı anne adayları için doğum olana kadar tehlikeli bir dönem gerçekleşebilir. Fakat genel olarak en yoğun risk olayları ilk 3 ayda yaşanır. 8 haftalık gebelikte kanama oldukça önemli ve bebek için hayati risk taşıyan bir durumdur. 8 haftalık bir gebelik henüz 2 ayını tamamlamış bir gebeliktir. Bebek daha bir hücre olarak görünür ve oluşma evresine henüz yeni başlamıştır. Bu yüzden bebeğin bu dönemde oluşumu tamamlanana kadar anneden kopması veya tutunamaması gibi durumlar söz konusudur. Bazı anne adaylarının bünyelerine ve yaşlarına dayanarak bazılarının ise günlük yaşantısında yaşadığı bir olaya bağlı olarak bir takım problemler yaşanabilir. Bu problemlerin ilk belirtisi kanama ve sancı oluşumudur. 

8 haftalık gebelikte kanama hamilelikte oluşan bir problemin veya bebekte oluşacak bir sorunun sinyali olabilir. Bu yüzden kanama gerçekleştiği anda anne adayı derhal doktora başvurmalıdır. Gerekli muayene ve tetkikler yapılarak anneninde bebeğinde iyi olduğuna emin olmak gerekir. Bazı anne adayları bu olaya bağlı olarak düşük yaşayabilir. Bazı anne adayları ise bünyelerine bağlı olarak sadece hafif bir kanama geçirebilirler. Gerekli tetkiklerden sonra sonuçlara bağlı olarak uygun tedavi başlanır. 8 haftalık gebelikte kanamanın bir düşük sinyali olduğu tespit edilirse, branşın doktorları bir takım düşük iğneleri ve ilaçları ile bebeği anne karnında tutmaya çalışırlar. Bununla beraber anneden bir takım konulara özen göstermesi istenir. Genel anlamda 8 haftalık bitsede anne adayı mutlaka beslenmesinden yaşayış biçimine kadar büyük önem göstermelidir.

8 haftalık gebelikte kanama için neler yapılmalıdır
 • Anne adayı kesinlikle gerekli kontrol ve muayenesini yaptırmalıdır.
 • Düşük tehlikesine dair herhangi bir ilaç tedavisi başlanmışsa ilaçlar zamanında ve düzenli alınmalıdır.
 • Anne adayı sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Bağışıklık sistemini sağlam tutmalı ve bebeğin gelişimine destek vermelidir.
 • Özellikle bu süreç bitene kadar ve doğum tamamlanana kadar mümkün olduğunca ağır eşya kaldırılmamalıdır.
 • Anne adayı kesinlikle strese maruz kalmamalıdır. Ani heyecan, panik veya korku gibi durumlar yaşamamalıdır.
 • Aşırı uzun yol yürümemeye özen gösterilmeli ve anne adayı sık sık dinlenmelidir.
 • Bütün gün istirahat önemlidir ve ayaklar hafif havada olacak şekilde uzanarak dinlenmek gerekir.
 • Bunlarla birlikte özellikle 8 haftalık gebelikte kanaması olan ve risk taşıyan anne adayları hiç bir spor aktivitesi denememeli ve vücudunu zorlayacak hareketler yapmamalıdır.
]]>
Sağ Burun Kanaması https://www.kanama.net/sag-burun-kanamasi.html Sun, 16 Sep 2018 03:13:20 +0000 Sağ Burun Kanaması; Burun kanaması, bireyleri endişelendiren ve yaygın olarak karşılaşılan klinik bir vakadır. Oysa ki genelde telaş edecek bir durum yoktur. Tıp dilinde burun kanaması 'epistaksis' olarak bilinir. Her yaşta birey Sağ Burun Kanaması; Burun kanaması, bireyleri endişelendiren ve yaygın olarak karşılaşılan klinik bir vakadır. Oysa ki genelde telaş edecek bir durum yoktur. Tıp dilinde burun kanaması 'epistaksis' olarak bilinir. Her yaşta bireyin başına gelebilir ve birçok farklı sebebi vardır. Burundaki damarlar ince, çok küçük ve hassastır. Bu da kolay kanamasına neden olur. 

Sağ Burun Kanaması Nedenleri
 • Damarların daha ince olması
 • Herhangi cisimle bir darbe alınması
 • Kuru ve rutubetsiz ortamlarda fazla bulunmak
 • Nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlar
 • Burun spreyleri 
 • Bazı vitaminlerin eksikliği (K vitamini gibi)
 • Güneş ışınlarına fazla maruz kalması ve güneş ışınlarının damarları genişletmesi, damarların genişleyip çatlaması
 • Kan basıncının etkisinin fazla olması
 • Doğuştan olan çatlaklar ve yamukluklar
Sağ burun kanaması yaşandığında telaşa kapılmamalı, panik yapılmamalıdır. Doktorlar tarafından teşhis konulduktan hemen sonra tedavi uygulanmalıdır. 

Sağ Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Başlangıçta burun iyice su ile yıkanır, temizlenir. Daha sonra burun iki iki kanadından tutulur ve sıkı sıkı bastırılır.
Bu aşamalarda baş ön veya arka tarafa eğilmemelidir. Düz bir biçimde dik tutulur veya uzanılarak başı bir yastık yüksekliğinde tutulur. Sağ burun kanamasında burun kanatları yaklaşık olarak 5 dakika kadar sıkı tutulmalıdır. Eğer sağ burundan gelen kan durmaz ise sıkı tutma süresi 10 dakika olur. Burun tekrar tekrar yıkanır, temizlenir ve işlemler tekrar edilir.

Tüm bu yapılan işlemlere rağmen sağ burunda kanama durmadıysa en yakın sağlık ocağına yada hastaneye giderek  mutlaka doktora tedavi olun. 
]]>
Çocuklarda Burun Kanaması https://www.kanama.net/cocuklarda-burun-kanamasi.html Sun, 16 Sep 2018 14:44:30 +0000 Çocuklarda burun kanaması, ara ara görülen bir durumdur. Burun kanaması bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen ise hiçbir sebep yokken de kendini gösterir. Bunların basit mi yoksa ciddi bir burun kanaması mı old Çocuklarda burun kanaması, ara ara görülen bir durumdur. Burun kanaması bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen ise hiçbir sebep yokken de kendini gösterir. Bunların basit mi yoksa ciddi bir burun kanaması mı olduğunu nasıl ayırt edebiliriz Çocuklarda burun kanamasının ciddi olup olmadığını yoğun kıvamlı olduğu ve arka taraftan kanama geldiğinde anlayabilirsiniz. Ön taraflı kanamalar ise daha basit olarak bilinir. Bu kanamalara bazen havanın durumu, bazen bir travma, çeşitli hastalıklar veya hatta büyümeye bağlı olarak çocuklarda burun kanamaları bile ortaya çıkabilir. 

Çocuklarda burun kanaması nedenleri nelerdir
 • Havanın kuru veya fazla güneşli olması durumu çocuklarda burun kanaması meydana gelir. Soğuk havalarda evlerde kullanılan çeşitli ısıtıcılar odanın havasını kurutarak burun içinin kuruyarak kabuk tutmasına yol açar. 
 • Çocuğun burnunu veya başını bir yere vurmuş olması veya başa alınan darbe
 • Burun karıştırma işlemi de burun kanamasına neden olur
 • Büyümeye bağlı olarak burun içi kılcal damar çatlaması halleri
 • Bazı durumlarda karşılaşılan grip nezle ve soğuk algınlığı da neden olabilir.
 • Bazı alerjik durumlar özellikle kaşıntılı alerjilere görülür.
 • Kuvvetli ürün sümkürme halı burun içindeki kılcal damarların çatlamasına sebep olarak çocuklarda burun kanamasına yol açar.
 • Burunda pıhtılaşma sorunu yaşayan çocuklar
 • Burun eğriliği olan çocuklarda burun kanaması meydana gelir.
Çocuklarda burun kanaması tedavisi nelerdir
 • Öncelikle her işte olduğu gibi burun kanaması görülen çocuk ve annesi veya babası yada yanında bulunan büyüklerin mutlaka sakin olması ve kanaması olan kişiyi sakinleştirmek gerekir. 
 • Daha sonra soğuk su ile hassas bir şekilde yıkanarak burunun yumuşak olan iki yan tarafından sıkıca bastırarak 5-10 dakika kadar beklemek gerekir.
 • Ayakta veya oturur vaziyette olması daha iyidir. Eğer kanaması olan kişi yatmak istiyorsa mutlaka başı yukarı kalkık olarak uzanması gerekmektedir. Kesinlikle vücut ve baş aynı hizada tutmayın. Mutlaka başınız yukarıda olsun, aksi takdirde kanama dışa doğru değil içeri doğru akabilir. 
 • Eğer arka taraftan bir burun kanaması mevcut ise yukarıda belirtilen yöntemler uygulanır ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.
 • Belirtilen bazı durumlarda ise çocuklarda burun kanaması büyümeye bağlı olarak geliştiğinden dolayı hekimler tarafından kılcal damarları yakma işlemi önerilmektedir.
 • Tabi ki tedavi şekilleri burun kanamasının sebeplerine ve şekline göre değişiklik gösterir. Bu sebeple kesilmeyen burun kanamaları da mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. 
]]>
Adet Dışı Kanama https://www.kanama.net/adet-disi-kanama.html Sun, 16 Sep 2018 18:19:25 +0000 Adet Dışı Kanama, normal durumlarda 7 gün kadar sürebilen adet kanamalarının bu süreden daha uzun sürmesi ve regl kanamalarının düzensizleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Adet kanamanız fazla ve normalden uzun süreli devam ediyo Adet Dışı Kanama, normal durumlarda 7 gün kadar sürebilen adet kanamalarının bu süreden daha uzun sürmesi ve regl kanamalarının düzensizleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Adet kanamanız fazla ve normalden uzun süreli devam ediyor ise anormal rahim kanaması söz konusu olabilir. Bu nedenle bir uzmana danışmanız yararlı olacaktır.

Regl döneminde yumurtalıklardan salgılanan progesteron ve östrojen hormonları rahimde iç yüzey kısmını kaplayan tabakada farklılaşmaya yol açar Her ay regl döneminin başlamasından 12-14 gün sonra yumurtalıklardan herhangi birisi yumurta serbest bırakır. Regl dönemi kanamanın başladığı ilk gün başlamaktadır ve bir sonraki döneme kadar sürer. Bu süreç 28 gündür. Ama bazı durumlarda bu sürede uzama ya da kısalma olabilir. Eğer bu süre 35 günden daha fazla ya da 21 günden daha azsa o zaman adet dışı kanama söz konusu olabilir yani durum anormaldir. Regl dönemi 3 normal dönem süresince veya 6 ay boyunca oluşmamasına amenore olarak adlandırılmaktadır. Bu durum normal bir durum değildir ve böyle bir problem oluşmasının farklı nedenleri olabilmektedir. Unutmamanız gereken diğer bir konu adet döneminizde normal olmayan bir durum fark ettiğinizde mutlaka bir doktora başvurmanızın gerektiğidir.

Adet dışı kanamaların görülebileceği durumlar

Normal olmayan bu kanamaların zamanları şöyle olabilir;
 • Adet dönemleri arasında oluşabilirler
 • Cinsel ilişki sonrası kanama oluşabilir
 • Adet döneminin herhangi bir zamanında ve damlama şeklinde olabilirler
 • Regl döneminden daha uzun ya da daha kısa süreli olabilirler
Normal olmayan adet dışı kanama olarak nitelendirilebilen kanamalar her yaş gurubunda oluşabilmektedir. Adet döneminin ilk olarak başlama zamanı kişi 9-16 yaş arası olduğu zamandır. Bu dönemde adet kanamaları düzenli olarak gerçekleşmez. Yaklaşık 35-50 yaş arası dönemde regl kanamaların azalma görülebilmektedir. Ama adet kanamasının normalden fazla ve uzun olması durumunda bir doktora danışmanız gereklidir.

Adet dışı kanama olmasının sebepleri

Normal olmayan kanamaların birden fazla nedeni bulunmaktadır. Hangi yaş grubunda iseniz doktor o yaş gurunda gerçekleşen normal olmayan kanama sebeplerini inceleyerek sizin neden böyle bir problem ile karşılaştığınızı rahatlıkla belirleyebilir. Nedenlerden bazıları ciddi sebeplerden dolayı oluşabilir. Adet dışı normal olmayan kanamaların bazıları hormonsal etkiler nedeni ile bazıları da guatr olarak bilinen trioid bezi sorunları ya da kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak görülebilir. Bunlar haricindeki nedenler şunlardır;
 • Hamilelik
 • Gebelikte düşük yaşamak
 • Dış gebeliğin olması
 • Doğum kontrol hapı, spiral gibi doğum kontrol metotları nedeni ile oluşan sorunlar
 • Rahimde yada rahmin ağız kısmındaki enfeksiyonlar
 • Miyomlar
 • Kanın pıhtılaşmasındaki sorunlar
 • Bazı kanser tipleri, örneğin rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, hazne kanseri gibi
 • Şeker hastalığı ve troit gibi sağlık problemleri
 • Polipler
Normal olmayan yani adet dışı kanama tanısının doktor tarafından konabilmesi için ilk olarak yapılacak olan şey bu sorunu yaşayan kişinin ailesinin veya kendisinin sağlık öyküsünün alınmasıdır.
]]>
Tansiyon Burun Kanaması https://www.kanama.net/tansiyon-burun-kanamasi.html Mon, 17 Sep 2018 02:40:09 +0000 Tansiyon burun kanaması, nedenlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Tansiyon kan basınç seviyesiyle alakalıdır. Kan basınç seviyesinin yükseldiği durumlarda tansiyon olması gerekenden daha yüksek çıkar. Bu durumda hastal Tansiyon burun kanaması, nedenlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Tansiyon kan basınç seviyesiyle alakalıdır. Kan basınç seviyesinin yükseldiği durumlarda tansiyon olması gerekenden daha yüksek çıkar. Bu durumda hastalar yüksek tansiyonun ağır sonuçlarıyla karşı karşıya kalabilir. Elbetteki tansiyon her zaman yükselmez. Bazen de olması gerekenden daha düşük olabilir. Her iki durumunda belirtileri birbirinden farklıdır. Bu nedenle tansiyon hastaları ve özellikle yaşlılar tansiyonun yüksek ya da düşük olduğunu kendileri anlayabilir. Yüksek tansiyon hastayı çok fazla etkiler. Fakat her hastada aynı etkiye neden olmayabilir. Örneğin bazı hastalarda tansiyonun 13 olması ciddi belirtiler gösterirken bazılarında aynı şiddetteki beliti ancak tansiyon 18 olduğunda hissedilebilir. Bu nedenle risk grubunda bulunan kişilerin düzenli olarak tansiyon takibi yapılmalıdır. Tansiyon yüksekliğinde beyin kanaması ve bunun ağır sonuçlarıyla karşı karşıya kalmamak için bazı önlemlerin alınması gerekir. 

Tansiyon ve burun kanaması arasındaki ilişki:

Tansiyon yüksekliği halinde kan basınç düzeyi artar. Vücutta bulunan damarlar kandaki bu basınç seviyesi karşısında güçsüz kalır ve kanama oluşabilir. Eğer bu kanama beyinde oluşursa geçici ve kalıcı felçlerle ölüm riski meydana gelebilir. Fakat kanamanın görüleceği tek yer beyin değildir. Hasta şansıyla beyindeki damarlardan önce kanama burunda oluşabilir. Bu durumda burundan kan dışarı atıldıkça damarların yükü hafifler ve kan basıncı azalır. Tansiyon ise bir süre sonra düşmeye başlar. Yani yüksek tansiyon halinde burun kanaması adeta bir can kurtaran gibi hastanın imdadına yetişerek onu ciddi risklerden korur. Böylece hasta kısa süre içinde rahatlamış olur. Tansiyon burun kanamasına neden olduğunda hasta burun deliklerini tıkamadan bir süre dinlenmelidir. Hasta oturur halde ve başını sabit tutmalıdır. Başın eğik ve arkaya doğru tutulması tavsiye edilmez. Bu kanamayı arttırabilir.
]]>
Gebelikte Hafif Kanama https://www.kanama.net/gebelikte-hafif-kanama.html Mon, 17 Sep 2018 17:33:15 +0000 Gebelikte Hafif kanama, Gebeliğin her hangi bir döneminde görülen kanama oldukça sık karşılaşılan ve çoğu zaman ciddi bir rahatsızlık belirtisi olmayan kanamalardır. Gebelikte hafif kanamanın nedeni bazen rahim ağzında Gebelikte Hafif kanama, Gebeliğin her hangi bir döneminde görülen kanama oldukça sık karşılaşılan ve çoğu zaman ciddi bir rahatsızlık belirtisi olmayan kanamalardır. Gebelikte hafif kanamanın nedeni bazen rahim ağzında oluşan bir enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi kimi zamanda plasentanın bebekten erken ayrılması yani eşinin daha erken gelmesi durumunda kanama meydana gelir. Bu durumda bebeğin sağlığını ve annenin hayatını tehlikeye atan bir durumdur. Gebeliğin ilk aylarında oluşan kanamalar çoğunlukla ara kanamalardır ve pek ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak gebeliğin ilk yarısı geçtikten sonra oluşan kanamalar ciddi bir sorun olduğunun göstergesidir. Kanamaların fazla olması durumunda akıllara ilk olarak düşük tehlikesi veya dış gebelik ihtimalini getirmektedir. Bu nedenle bu kanamalar dikkate alınmalı ve hemen uzman bir kadın doğum doktoruna başvurarak gerekli muayene, tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. 

Gebelikte Hafif Kanama Nedenleri

Gebeliğin ilk haftalarında görülen kanamaya yerleşme kanaması adı verilir. Bu kanama bebeğin ana rahmine yerleştiğinin göstergesidir. Gebeliğin 6. ayı ile 8. ayı arasında görülen kanama ise, yumurtalıklardan salgılanan ve bebeğe devredilen progesteron hormonunun devredilmesi esnasında bir kanama oluşmasıdır. Çoğunlukla ağrısız ve hafif bir kanama şeklinde görülen bu kanamalar yinede anne adayını korkutur. Ancak ağrısız ve hafif kanamalar şeklinde görülen kanamalar panik yapılmasını gerektirecek durumlar değildir. Gebelikte hafif kanamalar gebeliğin daha çok ilk aylarında görülür ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlediğinin ve hiç bir sıkıntı olmadığının belirtisidir. Ancak kanamaların artması ve ağrının şiddetlenmeye başlaması gibi durumlar ciddi bir sağlık problemine işaret eder. Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurmak gerekir. 

Düşük: Bebeğin henüz ana rahmine tam yerleşemediği yada ana rahminde tam tutunamadığı gebeliğin ilk 12 haftası oldukça zorlu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayının oldukça dikkat etmesi gerekir. Çünkü düşüklerin en çok yaşandığı haftalar ilk 12 haftalardır. Anne adayının sanki parça düşürecekmiş gibi hissetmesi ve koyu renginde kanamalar meydana gelmesi düşük habercidir. Düşük öncesi hafif kanamalar meydana gelirken daha sonra bebek rahim ağzına doğru ilerlemesi ile ağrılarda kanamalarda artmaya başlar. Bu nedenle kanamalar atmadan mutlaka doktora başvurarak  gerekli önlemlerin alınması gerekir. 

Dış Gebelik: Bebeğin rahim duvarına değilde rahim dışında başka bir yerde yerleşmesine ve tutunmaya çalışmasına dış gebelik denir. Genellikle en sık görülen bebeğin tüplere yerleşmesidir. Gebelik ile birlikte tüpler büyümeye ve esnemeye başlayarak bir süre sonra tüpler yırtılmaya başlayarak hem karın içine doğru hemde rahim içine doğru kanamaya başlar. Bu nedenle dış gebelik sonlanır. 

Gebelikte Hafif Kanama Tedavisi

Gebelikte hafif kanamalar çoğunlukla ciddi bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Bu nedenle anne adayı hafif pembe şeklinde açık renkte kanama gördüğü zaman hemen sırt üstü uzanarak ayaklarının altını bir yastık ile yükselterek dinlenmelidir. Bu hareket çoğu zaman olası bir düşük tehlikesine karşı anne adayını korur ve rahatlatır. Bunun yanı sıra bol bol su tüketerek vücudun sıvısını da arttırmanız gerekir. 
]]>
Kadınlarda Kanama https://www.kanama.net/kadinlarda-kanama.html Tue, 18 Sep 2018 15:43:01 +0000 Kadınlarda kanama; Kadın ve erkek birbirinden farklı vücut özelliklerine sahiptir. Bu farklı özellikler onlara farklı fonksiyonları yerine getirme görevi yükler. Kadınların en belirgin farklarından bir tanesi doğurganlık y Kadınlarda kanama; Kadın ve erkek birbirinden farklı vücut özelliklerine sahiptir. Bu farklı özellikler onlara farklı fonksiyonları yerine getirme görevi yükler. Kadınların en belirgin farklarından bir tanesi doğurganlık yeteneğine sahip olmaktır. Doğurganlık becerisi kalıcı değildir. Her kadın belirli bir yaştan itibaren bu özelliği kazanır ve belirli bir yaşa kadar da devam ettirir. Kadınlarda yumurtlama özelliği kadınlarda görülen kanamayla yakından ilgilidir. Kadınlarda kanama hemen hemen her kadında aynı seyirde devam eder. Yani aşağı yukarı aynı özellikleri gösterir. Fakat yaş, genetik faktörler, fiziksel yapı, bazı ilaçlar ve hastalıkların etkisiyle farklılıklar da gözlemlenebilir. Kanamanın bir hastalık olmadığı gerçeğine rağmen her kanamanın da adet kanaması olmadığı akıldan çıkartılmamalıdır. Kadınlarda kanama bazen bir hastalığın da habercisi olabilir. 

Kadınlarda kanama nedenleri nelerdir
 • Adet kanaması,
 • Kızlık zarında meydana gelen kanama,
 • Cinsel ilişkide zorlanma,
 • Düşük ve düşük riski,
 • Kürtaj,
 • Çeşitli doğum kontrol yöntemleri ve rahim içine araç takılıp çıkartılması,
 • Doğum sonrası loğusalık dönemine girilmesi,
 • Menopoz evresine yaklaşılması,
 • Rahim kanseri,
 • Rahim ağzı kanseri,
 • Rahim ve rahim duvarı iltihabı,
 • Miyom,
 • Polip,
 • Diğer rahim hastalıkları,
Kadınlarda kanamaya neden olan hastalıklar nasıl teşhis edilir

Kadınlarda kanamaya neden olan hastalıkların erken teşhisi hastalığın en iyi şekilde tedavisi için çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Normal seyreden adet kanaması, kızlık zarı kanaması ve kürtaj kanaması dışında görülen kadınlarda kanamada bilinçli olmak ve tedbir almak çok önemlidir. Örneğin adet kanamasının normal süreden daha uzun veya kısa sürmesi, kanama miktarının çok olması da adet kanamasıyla ilgili bazı sorunlara işaret edebilir. 

Kadınlarda kanama vakıasının teşhis ve tedavisi için ilk etapta yapılması gereken şey bir jinekologla irtibata geçmektir. Doktor hastanın şikayetlerini dinleyerek kendisine tanının konulmasına yardımcı olacak sorular yöneltebilir. Daha sonra da gerekli tetkiklerin yapılmasını ister. Bu tetkiklerin başında kan sayımı gelir. Kadınlarda kanama hormonlarla yakından alakalıdır. Kadınlarda yumurtlama kaynaklı kanamaya etki eden hormonların miktarı için bu test gereklidir. Yine rahimden kaynaklanan kanamaları tespit etmek için hastayı jinekolojik muayene eder ve bazı teşhis yöntemlerinden yararlanır. Bu yöntemlerden en sık uygulanır olanı ise ultrasondur. Ultrasonla hastanın rahim ve yumurtalıkları kontrol edilir. Bu işlem daha çok karın bölgesi veya vajinadan gerçekleştirilir. Jinekolojik muayene öncesinden hastanın gebelik durumunun olup olmadığı konusunda doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Ayrıca hastanın yakın zamanda tuvalet ihtiyacını da gidermesi tavsiye edilir. 
]]>
Bebeklerde Diş Eti Kanaması https://www.kanama.net/bebeklerde-dis-eti-kanamasi.html Tue, 18 Sep 2018 18:28:04 +0000 Bebeklerde diş eti kanaması, çoğu bebeklerde diş çıkarma sürecine kadar değişkenlik gösterse de genel olarak diş çıkarma süreci hep aynıdır. Normalde bebekler 6-7 ayda diş çıkartmaya başlarken; bazı bebekler 3
Bebeklerde diş eti kanaması, çoğu bebeklerde diş çıkarma sürecine kadar değişkenlik gösterse de genel olarak diş çıkarma süreci hep aynıdır. Normalde bebekler 6-7 ayda diş çıkartmaya başlarken; bazı bebekler 3 aydan itibaren diş çıkartmaya başlar. Genelde çoğu bebeklerde bu süre 12 ay ve daha da uzun seyredebilir. Diş çıkartma döneminde bebeklerin çıkardığı dişler öncelik sırasına göre çıkar. Ön dişler 6-10 ayda çıkarken; köpek dişi 15-21 ay sürebilir. Yan dişler 9-12 ay arası da çıkabilir. Birinci azı dişler ise 13-18 aylar arasında görülür. İkinci azı dişler 24-33 aylarında görülmektedir. Bu süreç içerisinde bebeklerde diş eti kanaması ile birlikte bir takım sıkıntılar oluşur. Çoğu bebekte aynı belirtiler ortaya çıksa da bazı bebeklerin hassas yapısı nedeniyle değişiklikler oluşur. 

Bebeklerde diş eti kanaması belirtileri, bu süreç içerisinde diş eti kaşınması, salya akması oluşurken; eline aldığı her şeyi ağzına iletmesi ile başlar. Bu durum karşısında bebeklerde görülen şiddetli ağrı nedeni ile uyku düzensizliği, huysuzluk yaşanan belirtiler arasında rastlanır. Çok sık olmasa da bazı bebeklerde diş eti kanaması görülür. Çocuklarda diş eti kanaması bazen ön dişlerde görülürken diğer diş etlerinde diş çıkarma esnasında görülmeyebilir. Bebeklerde diş eti kanamasında bu süreçte anne veya baba endişe edebilirler veya doktora başvurabilir. Bebeklerde diş eti kanaması hafif olarak kan gelmesi ile ortaya çıkar. Bu gibi kanamalarda deri altında mavimsi noktalar görülür.                                     

Bebeklerde diş eti kanaması için ilk müdahale; Çocuklarda veya bebeklerde rastlanan diş eti kanamasında evde yapılan ilk müdahale buzlu pamuk yöntemidir. Buzlu pamuk uygulaması bebeğin ağız içerisinde oluşan diş eti kanamasında uygulanır. Bu yöntemin ağız içerisinde gezdirebilecek şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Pamuk parçalarının sterile edilmiş buzlukta yaklaşık bir saat tutulmasının ardından uygulama yapılabilir. Genelde 1 saat buzlukta bekletilen pamukların ellerin hijyen kuralları içerisinde olmasına dikkat ederek bebeklerin ağız içinde oluşan mavi noktacıklar şeklinde görülen diş eti kanamasında tahriş etmeyecek şekilde tampon uygulanır. Dikkat edilecek hususlar uygulama sırasında pamuğun sık sık değiştirilmesidir. Aksi taktirde bakteri oluşur. Bu durum karşısında  pamuğun nemlenmesine veya kaygan olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde tıkanmaya neden olabilir. Bebekleri bu gibi sorunlardan korumuş olursunuz. Sıkça değiştirilen buzlu pamuk uygulamasının sonucunda kanamanın giderildiği gözlenirken; diş etinin ağrısını azalttığı görülür.

Bebeklerde diş eti kanaması krem kullanımı, bu uygulama metodunu evde bütün annelerin uygulayabilir. Bazı pediyatrik kremler yada pomatlar ile mevcut uygulama yapılmaktadır. Çocuklarda diş eti kanamasında bebeklerin çoğu anne ve babalar bebeklerinin yaşını doldurmaması sebebiyle kimyasal kullanımı tercih etmezler. Bu süreç içerisinde doktorun uygun gördüğü ilaç kullanılması gerekir. Bağışıklık sistemi hassas olan bebeklerin sağlığı açısından doktorun tavsiyesi olmadan hiç bir ilaç türü kullanılmamalıdır. Annelerin evde buzlu pamuk uygulama yapmasında hiç bir sakınca yoktur.
]]>
Adet Kanamasının Kahverengi Olması https://www.kanama.net/adet-kanamasinin-kahverengi-olmasi.html Wed, 19 Sep 2018 17:31:05 +0000 Adet kanamasının kahverengi olması; bazen normal karşılanması gereken bir durum olabilir. Kadın omanın kendisine bazı has zorlukları bulunmaktadır. Adet kanaması kadınlar için önemli bir olaydır. Gençliğe atılan ilk ad Adet kanamasının kahverengi olması; bazen normal karşılanması gereken bir durum olabilir. Kadın omanın kendisine bazı has zorlukları bulunmaktadır. Adet kanaması kadınlar için önemli bir olaydır. Gençliğe atılan ilk adımın bir işareti olan adet kanaması yıllarca devam eder. Kadın her adet döneminde yumurtlama işlevini yerine getirir. Fakat bu ölene kadar devam edecek bir olay değildir. Adet kanaması yaşın ilerlemesine bağlı olarak bir süre sonra kesilir. Bu sürece giren kadını bekleyen sıkıntılar adet kanamasının görüldüğü dönemde görülen sıkıntılardan daha farklı özelliklere sahiptir. Adet kanaması en az 3 gün sürer ve yaklaşık 1 haftada biter. Tabi bazı hastalarda bu süre 10 güne kadar çıkabilir. Adet kanaması genellikle normal bir kan rengindedir. Fakat adetin ilk günlerinde ve sonlarına doğru bu renk değişebilir. Yine bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak koyu kırmızı ve pıhtılı bir kanama görülebilir. 

Adet kanamasının kahverengi olmasının nedeni nedir
 • Adet kanaması yani yumurtlama kanaması daha çok hormonlarla alakalı bir durumdur. Beyinde bulunan salgı bezinin salgıladığı östrojen ile progesteron hormonu bu sürece yardımcı olmaktadır. Salgılanan hormon düzeyi olması gerekenden fazla ya da eksik olduğunda adet kanamasıyla ilgili bazı sorunlar yaşanabilir. Kahverengi kanama adet kanamasının yerine meydana geliyorsa bu bir önceki adet kanamasından geriye kalan kanama olabilir.
 • Adet kanamasının rengi ilk günlerde ve adet kanaması biterken daha farklı renge dönüşebilir. Adet kanaması kesileceği zaman bu renk yerini önce sarı daha sonra da beyaz akıntıya bırakır. Bu normal bir süreç olduğu için panik yapmaya gerek yoktur. Daha olgun yumurtalar kahverengi adet kanaması sayesinde dışarı boşaltılır. Fakat tüm adet kanamasının bu renkte oluşumu bazı sağlık sorunlarının işareti olabilir. Özellikle çikolata kisti, bazı rahim hastalıkları bu renk adet kanamasıyla kendisini hissettirebilir. Bu hastalıklarda görülen pıhtılaşmış kan bazen kahverengi adet kanamasına neden olur.  
 • Bazı duygusal baskılar, stres adet kanamasının rengini değiştirebilir. Bu duygusal geçişkenlikler rahimde yer alan astarın da incelmesine neden olur. Bu durumda vücutta bulunan hücreler değişir ve bu değişim kanamanın rengini ve koyuluğunu değiştirir. 
 • Adet kanamasının önüne geçen bazı nedenler kanamayı zorlaştırır. Özellikle iyi huylu poliplerin sebep olduğu bu durumda kanama daha fazla engellendiği için adet kanamasının da niteliği değişir.  
 • Bazı kadınlar gebe olsalar bile adet kanaması yaşayabilir. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında oluşan bu durumda gerçekleşen kanamanın rengi kahverengidir. 
 • Adet kanamasının kahverengi olmasının diğer nedenleriyse menopoza başlangıcı, vajinada görülen iltihaplanma, mantar ve bazı doğum kontrol yöntemleridir.
]]>
Ayak Kanaması https://www.kanama.net/ayak-kanamasi.html Thu, 20 Sep 2018 03:21:32 +0000 Ayak Kanaması, ayak hassas vücut organıdır. Ayak bedenin dik durmasını sağlar ve ayakta tutar. Yürümeyi sağlar. Ayak kanaması çocuklarda daha sık görülür. Ayak içinde bulunan kılcal damarın zedelenmesi ve hasar görmesiyle a Ayak Kanaması, ayak hassas vücut organıdır. Ayak bedenin dik durmasını sağlar ve ayakta tutar. Yürümeyi sağlar. Ayak kanaması çocuklarda daha sık görülür. Ayak içinde bulunan kılcal damarın zedelenmesi ve hasar görmesiyle ayakta kanama oluşur. Ayakta oluşan kan kas, kemik, deri altına sızması ile morarma ve kanama oluşturur. Ayağa doğrudan gelen sivri alet ve kesici cisim ayak yüzeyini zedeler ve ayak kanaması oluşur. Ayağa yapılan darbe, çarpma, travma ayağın derisini zedeler. Zedelenen bölge soyulur ve kanama olur. Ayakta sistem bozukluğu oluşur. Kanayan bölgenin enfeksiyon kapması ile ödem oluşur. Ayakta oluşan kanama sürekli oluşuyorsa hastalık belirtisi olur. Ayakta oluşan kanın kendiliğinde durması beklenmemelidir. Dışarıya akan kanın mikrop kapmaması için sargı beziyle sarılmalı ve doktor kontrolü yapılmalıdır. 

Ayak kanaması belirtisi
 • Ayakta ve ayak çevresinde şişlik ve şekil bozukluğu oluşur.
 • Ayakta durmada ve yürümede zorluk çekilir.
 • Yüksek ateş 
 • Baş dönmesi 
 • Mide bulantısı ve kusma 
 • Kabızlık oluşur.
 • İdrar yapılırken ağrı olur ve yere eğilmede güçlük çekilir.
 • Nefes almada zorluk 
 • Denge kaybı 
Ayak kanaması nedeni ve tedavisi

Ayak bedenin hareket etmesini sağladığı için ayakta meydana gelen kanama sağlık sorunu oluşturur. Ayak kanamasına şu sebepler etki eder.
 • Ayağa yapılan darp, fiziksel şiddet, travma 
 • Hızlı tempoda spor, egzersiz yapılması ve düzensiz yaşam tarzı 
 • Ayağın sert zemine çarpması ve ayağın burkulması 
 • Lenfödem rahatsızlığı, romatizma ağrısı 
 • Kilolu ve diyabet hastalığı ayak kanamasına neden olur.
Ayakta oluşan kanama ciddiye alınmalıdır. Doktor kontrolsüz ilaç kullanılmamalıdır. Doktor tedavisiyle ayağa test ve inceleme yapılır. Ayakta oluşan enfeksiyonu önlemek için antifungal spreyi ve antibiyotik ilaç kullanılır. Ayaktaki yaranın iyileşmesi için soğuk su ile basınç uygulanır. Ayak iyileşene kadar ilaç tedavisine ve fizik tedaviye devam edilir.
]]>
Durduk Yere Diş Eti Kanaması https://www.kanama.net/durduk-yere-dis-eti-kanamasi.html Thu, 20 Sep 2018 18:35:01 +0000 Durduk Yere Diş Eti Kanaması: Bir çok insan, bir çok hastalık belirtisinde panikleyerek doktora gider. Ancak sık sık karşılaşılan ve tedavisi yapılmadığı sürece ciddi boyutta sıkıntılar çıkarabilecek durduk yere diş et Durduk Yere Diş Eti Kanaması: Bir çok insan, bir çok hastalık belirtisinde panikleyerek doktora gider. Ancak sık sık karşılaşılan ve tedavisi yapılmadığı sürece ciddi boyutta sıkıntılar çıkarabilecek durduk yere diş eti kanaması, hastalar için olağan bir durummuş gibi kabul edilir. Önlem alınmadığı takdirde ciddi hastalıklara yol açabilir ve diş kaybına sebep olabilir. Sağlıklı diş eti açık pembe renkte, diş ipi kullanıldığında yada fırçalandığında kanamayan, diş kökünü sarmış şekilde düz bir hat çizer. Sağlıksız diş etleri çok hassaslaştığı için en ufak müdahalede kanar. Kırmızımsı yada moru andıran renge döner, diş ipi yada fırça kullanımında kanayabilir yada durduk yere diş eti kanaması da gerçekleşebilir. Ağızda enfeksiyon yapar, dişlerin çürüterek diş kaybına sebep olur. 
Dişimiz ağrıdığı zamanlarda çektirmek için doktora gideriz. Doktorun bize ilk yazdığı ilaç antibiyotik olur. Bu durum diş etinin, diş sağlığı için ne kadar önemli olduğunu, çekilmeden öncede, sonrada korunması gerektiğinin önemini vurgular.  

Diş Eti Kanamasının Nedenleri:

Ağız sağlığına dikkat etmemek, sigara kullanımı, diş eti iltihaplanması, yaş, B 12 yada D vitamini gibi önemli vitamin eksiklikleri, genetik faktörler, diş gıcırdatmak, kötü beslenme, hormonal bozukluklar diş eti sağlığımızı tehdit eder. Bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar, romatizma, kalp hastalığı yada kanla ilgili sistemik hastalıklarda dolaylı yoldan diş etlerimizi tehdit eden faktörlerdir.

Diş Eti Kanamasının Tedavisi:

 Çeşitli  faktörlerin yol açtığı sıkıntıları ortadan kaldırabilmek için öncelikle, durduk yere diş eti kanamasına sebep olan bakteri plağı ve bakteri plağının oluşturduğu diş taşı gibi etkenler, ultrasonik aletlerle uzaklaştırılır. Sonrasında hastalığın seviyesine göre hastaya antibiyotik verilebilir, sıkıntı daha ileri aşamada ise cerrahi müdahalede uygun görülebilir. Bu tedavilerin sonucunda ağız içi hijyenine dikkat etmeli, diş etleri sağlıklı hale geldikten sonra hiç bir sorun yaşanmasa dahi diş hekimi 6 ayda bir rutin kontrollerle ziyaret edilmelidir.
]]>
El Kanaması https://www.kanama.net/el-kanamasi.html Thu, 20 Sep 2018 20:31:13 +0000 El kanaması, günlük hayatımızda bu sorunla sürekli karşı karşıya kalabiliriz. Özellikle mutfakta çalışan bayanlar en fazla maruz kaldıkları durumlardan biridir. Bunun sebebi ise yemek yaparken dikkatsiz bir şekilde bıçağ El kanaması, günlük hayatımızda bu sorunla sürekli karşı karşıya kalabiliriz. Özellikle mutfakta çalışan bayanlar en fazla maruz kaldıkları durumlardan biridir. Bunun sebebi ise yemek yaparken dikkatsiz bir şekilde bıçağı kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Ya da bir inşaat işçisi veya odun kesen birisi için bu durumda kaçınılmaz olur. Buna sebep olan kesici aletlerdir. Aletlerin dikkatsiz şekilde kullanılması el kanamasına neden olur. Kesici aletler mesela bıçak ele temas ettiği zaman kemiğe saplanmaz ama elin yumuşak dokusu keserek el kanamasına sebebiyet vermektedir. Elin kanamasına zamanında müdahale edilmezse, yani kan durdurulmazsa çok ciddi problemler oluşturacaktır. El kanaması sadece bıçakla olmaz kesici ve sert aletlerle de el kanaması görülebilir. Örneğin elimizi cama vurarak kesebiliriz. Bu durumdan dolayı kanama olabilir. El kanaması olduğunda, kesinlikle suya temas ettirilmemelidir. Hastane yakınsa ivedilikle götürülmesi gerekir. Bir hastaneye ulaşıncaya kadar da bir takım uygulamalar yaparak el kanaması durdurulabilir.

El kanaması nedenleri

El kanaması özellikle kesici aletlerle temas etmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bıçak, cam, tel gibi aletler özellikle el kanamasına sebep olan en büyük etkenlerdir. El kanaması kendiliğinden meydana gelmesi mümkün değildir. Çünkü bir müdahalenin olması gerekir. El kemiklerinin üzerine giydirilmiş et ve onların içinde geçen damarlar kan doludur. Herhangi bir müdahale sonucunda bilerek veya bilmeyerek bir eylem sonucunda yumuşak dokuya sert şekilde dokunduğunda o yeri keser ve el kanamasına neden olmaktadır. Bilhassa bıçak kullanmasını bilmeyen kişiler el kanamasına çok fazla maruz kalırlar. Bıçağın iyi kesmemesi de el kanamasına neden olur. Çünkü bıçakla herhangi bir şeyi kesmek için zorlama olduğunda ani bir kayma çok kötü bir el kanamasını ortaya çıkarır. Yada sinirlenince direk cama yumruk atma, sehven elin kapıda sıkışması bazen morarır kapıya göre de kanamaya neden olmaktadır. Odun keserken testereyi yanlışlıkla ele değdirmek el kanamasına neden olan bir başka neden sayılmaktadır.

El kanaması tedavisi

El kanaması tedavisinde kanayan elin kalp hizasından yukarı kaldırmak gerekir. Daha sonra kanamanın meydana geldiği yerde temiz bir bez sarılır ve kanamanın durmasını beklemek gerekir. Daha sonra sıkı bir şekilde bağlanır. Kalp hizasının yukarısında olmasının sebebi ise kalp hizasının seviyesinde ve altında olursa, daha fazla basınç olduğundan kanama daha fazla olur ve kesilmez. El kanaması olduğunda sadece kesilen yerde tentürdiyot sürülmelidir. El kanamasın için faydalı gelecektir. El kanamasında paniğe kapılmamalıdır. Zira heyecandan ve endişeden kalp atışları hızlanınca daha fazla kanamaya neden olmaktadır. Sakin olunmalıdır. Kanayan yerin alt tarafında baskı uygulanmalıdır. Turnike uygulamasını da devreye sokarak el kanamasını durdurulabilir. 

]]>
Ben Kanaması https://www.kanama.net/ben-kanamasi.html Fri, 21 Sep 2018 09:33:03 +0000 Ben kanaması, çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. İnsan vücudu üzerinde doğuştan ve sonradan oluşan bu benler deride oluşan değişik renk ve oluşumlardır.Genellikle genetik olarak oluşan benlerin sonradan da Ben kanaması, çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. İnsan vücudu üzerinde doğuştan ve sonradan oluşan bu benler deride oluşan değişik renk ve oluşumlardır.Genellikle genetik olarak oluşan benlerin sonradan da oluşabildiği bilinmektedir.Genetik gruba dahil olan benler önemli olmakla birlikte, sonradan oluşan benler ise çok tehlikeli olabilmektedir. En doğru teşhis için benlerimizi tanımamız oldukça önemli ve hayat kurtarıcıdır.
 
Ben kanaması normal olmayan bir durumdur. İnsan vücudu üzerinde  çok sayıda farklı ben çeşidi olmasına rağmen cilt kanseri durumundan doğrudan kanama belirtisi verebilmektedirler. 

İnsan vücudu üzerindeki ben çeşitleri: 
 • Kırmızı ben
 • Kahverengi ben
 • Siyah ben
 • Et beni
 • Renksiz ben
 • Kıllı ben
 • Kanserli ben
Ben kanaması bu benler arasında hemen hepsinde görülebilmektedir. Bir çoğu tehlikesiz olmasına rağmen, kanserli hücrenin sonradan benin üzerine yerleşmesi hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Genetik sebepten bir çok farklı nedene kadar olan ben oluşumları mutlaka dikkate alınmalıdır.Özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde yaşamı boyunca çok sayıda çıkan bu benlerden korunmak bazen mümkün olabilmektedir.

Benlerden korunmanın yolları:
 • Özellik güneş ışınlarının en fazla olduğu, saat 11-12 arasında güneşle doğrudan temasta bulunulmamalıdır. 
 • Şapka,  gözlük ve güneşi cilde geçirmeyen giysiler kullanılmalıdır.
 • Yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanılmalı ve gün içerisinde yenilenmelidir.
Ben kanaması ise genellikle cilt kanserine dayalı olarak görülmektedir. Araştırmalara göre özellikle  sonradan çıkan benlerin kanser belirtisi olma olasılığı daha fazladır. Özellikle ülkemiz insanının genetiğinde bulunan ben, bazı kişilerde tek tük varken bazı kişilerde çok fazla bulunmaktadır. Her benin tehlikeli olmayacağı gibi tehlikeli ve hastalıklı benleri asla gözardı etmemeliyiz. 

Benlerde dikkat edilmesi gereken noktalar:
 • Benin renginde herhangi bir değişim gözlemleniyorsa
 • Sonradan oluşup ve giderek boyutu büyüyorsa
 • Şekil bozukluğu var ise (Örneğin, normal bir benin yapısı düzgün yuvarlak biçimdedir. Ancak araştırmalara göre kanserli benlerin %98'inde şekil bozukluğu görülmektedir.)
 • Ben kanaması görüldüyse
 • Boyutu fazla büyükse
 • Ailesinde cilt kanseri olan birey var ise
 • Normalde olmaması gereken yerde oluştuysa (ayak altı gibi)
Ben kanaması ve yukarıdaki belirtiler mutlaka dikkate alınmalıdır. Ailesinde ben kanaması olan, genetik yatkınlığı olan kişiler mutlaka cildini ve benlerini tanımalıdırlar. Ben üzerinde oluşan kanser kolaylıkla vücudun diğer bölgelerine yayıldığından erken teşhis olmaması durumunda tedavi olma olasılığı da büyük ölçüde ortadan kalmaktadır. Uzmanlar, ben kanaması gibi şikayetlerle gelen hastaların, özellikle öykülerine, ailede genetik faktörlere çok dikkat etmektedirler.Bu nedenle gözlemlediğiniz benleri bir cilt uzmanıyla paylaşmanız hayatınızı kurtaracaktır. Hele ki ben kanaması  gibi belirtiler var ise mutlaka bir cilt doktoruna görünülmelidir.
]]>
Beyin Kanaması Sonrası https://www.kanama.net/beyin-kanamasi-sonrasi.html Fri, 21 Sep 2018 17:29:43 +0000 Beyin kanması sonrası; beyin kanaması birçok sebebe bağlı olarak beynin herhangi bir kısmında meydana gelen kanamalardır, çok ciddi bir hastalık olması sebebiyle kanama sonrasında çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Be Beyin kanması sonrası; beyin kanaması birçok sebebe bağlı olarak beynin herhangi bir kısmında meydana gelen kanamalardır, çok ciddi bir hastalık olması sebebiyle kanama sonrasında çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Beyin kanaması sonrası kanama miktarına ve kanamanın olduğu bölgeye bağlı olarak çeşitli semptomlar meydana gelebilmektedir. Herhangi bir sıkıntı olmaksızın iyileşme olduğunda da beyin kanaması sonrasında dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Beyin kanaması sonrasında oluşabilecek durumlar; 
 • Beyin kanaması sonrasında kanamanın riskli bir bölgede olması, yoğun olması, hastanın yaşlı olması gibi etkenlerin var olması ile beyin hücrelerinde ölüm olabilir. Beyin hücrelerinin kendini yenileyememesi sebebiyle beyin kanaması sonrasında hastada kalıcı hasarlar oluşabilir. Kanamanın hangi bölgede olduğu ve hangi hücrelere zarar verdiği vücuttaki hasarın belirleyicisi olur. Beyin kanaması sonrasında hastanın yürüme, konuşma, el kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir.
 • Beyin kanaması sonrası iyileşme sürecinde; baş ağrısı, çene ağrısı, baş içinde saat sesi gibi ses olduğu hissi, görsel netlikte bozukluk (kısmi ya da tam körlük), davranış bozukluğu, depresyon hali, duygusal dengesizlikler, algılama yetersizliği, denge kaybı, konsantrasyon bozukluğu, kısa dönemli hafıza kaybı gibi durumlar oluşabilir.
 • Beyin kanaması bazı hastalıklara paralel olarak gelişebilir. Bu hastalıkları tetikleyen kullanımlardan uzak durmak beyin kanaması sonrasında hastalığın nüksetmesini önleyebilir. Ameliyat çok iyi geçse de hastalığı tetikleyen etken hastalığın tekrar oluşmasına sebep olabilir. Beyin kanaması sonrasında hasta; şeker ve tansiyonu tetikleyici yiyeceklerden uzak durmalıdır. Obezite sorunu var ise rejim yaparak beyin kanamasını tetikleyici bu etkiden uzaklaşmalıdır. Sigara kullanımı olmamalıdır. Bu durumlar tetikleyici nitelikte olduğundan dikkat edilmediği sürece beyin kanaması sonrasını riskli bir döneme dönüştürmektedir.
Her hastalığın çeşitli riskleri bulunmaktadır. Fakat beyin kanaması ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktır. Acil tıbbi müdahale gereklidir ve yapılan her müdahale hastanın beyin kanaması sonrasında hayatına yön verecektir. şüphe oluşturacak etkenler gözlemlendiğinde ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır.
]]>
Bebeklerde Burun Kanaması https://www.kanama.net/bebeklerde-burun-kanamasi.html Sat, 22 Sep 2018 15:45:52 +0000 Bebeklerde burun kanaması; ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. 5 duyu organımızdan birisi olan burun insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Beyne giden damarlarla burun yakından ilişkilidir. Bebeklerde burun kanaması; ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. 5 duyu organımızdan birisi olan burun insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Beyne giden damarlarla burun yakından ilişkilidir. Ayrıca kulak ve boğaz gibi organlarla da birlikte çalışır.Bu nedenle bur organlarla ilgili hastalıklar burnu da yakından ilgilendirir. Özellikle söz konusu olan şey bebek sağlığı olduğunda bu durum daha da ehemmiyet kazanmaktadır. Bebeklerin her türlü maddi ihtiyacını gidermek anne babaların zorunlu görevidir. Anne babalar bu süreçte bebeklerini sağlıklı bir birey olarak yetiştirmek için çok iyi gözlemlemelidir. Bebekler hasta olduklarında bunun sinyalini genellikle ağlayarak gösterir. Fakat sinsi ilerleyen bazı hastalıkların erken teşhisi için anne babanın uyanık ve bilinçli olması bazen hayati önem arz eder. Bebeklerin vücudunda kan taşıyan birçok damar bulunmaktadır. Bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak bu damarlarda çatlama meydana gelir ve kanam gerçekleşir. Burun kanamasının yaşanması için burnun ön veya arka kısmında bulunan damarların çatlaması gerekir. Bebeklerde burun kanamasının ciddiyeti kanamanın oluştuğu yere göre değişir. Özellikle burnun arka tarafında meydana gelen kanamalar daha tehlikeli kabul edilmektedir.

Bebeklerde burun kanamasının nedenleri nelerdir
 • Bebeklerin yaşadığı ortamın yeterince nemli olmaması burnun kurmasına neden olur. Burun kuruduğu zaman burunda bulunan zar gerilir ve daha hassas hale gelir.Özellikle kış aylarında meydana gelen burun kanamasında en çok karşılaşılan nedenlerden birisidir. Bu durumun teme sebebi olarak ısınma yöntemi gösterilebilir.  
 • Burnun kaza sonucu darbe alması, kırılması ve yaralanması da bebeklerde burun kanamasına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle elini kullanmayı öğrenen bebeğin sık sık elini burnuna götürmesi burun kanamasını tetikler.  
 • Bebeklerde burun veya kemik eğriliği hastalıkları gibi bazı hastalıklar burun kanamasına neden olabilir. 
 • Bebeklerde doğuştan gelen ya da sonradan oluşan kan hastalıkları bulunabilir. Bu hastalıkların başında pıhtılaşma bozukluğu yer almaktadır. Hastalık kendisini kanama şikayetiyle hissettirir. 
Bebeklerde burun kanaması halinde yapılması gerekenler nelerdir

Bebeklerin burnu kanadığında yapılması gereken en önemli şey uygun duruş pozisyonunun aldırılmasıdır. Başın geriye doğru atılması burnun ön ve arkasında oluşan burun kanaması için tehlikeli olacağı unutulmamalıdır. bu durumda kan geriye doğru giderek boğulma riskini arttırabilir. En uygun duruş şekli başın hafif aşağı eğilerek burun kanadına bir süre baskı uygulamaktır.
Bebeklerde burun kanaması sık tekrarlıyorsa ve şiddetli gerçekleşiyorsa en kısa zamanda tıbbi müdahalede bulunulması gerekir. Burun kanamasının durdurulması kadar nedenlerini ortaya konulmasının da önemli olduğu unutulmamalıdır. Eğer burun kanaması kuru hava, sümkürme gibi nedenlere bağlı olarak oluşuyorsa bazı basit önlemlerle kanama riski azaltılabilir.
]]>
Sık Burun Kanaması https://www.kanama.net/sik-burun-kanamasi.html Sun, 23 Sep 2018 09:52:56 +0000 Sık burun kanaması; ihmal edilmemelidir. İnsan vücudu bazı dönemlerde hassas bir yapıya bürünebilir. Özellikle yaşlılık, gebelik ve hastalık dönemleri bur süreçlerden bazılarını oluşturur. Sağlıklı bir hayat sürm Sık burun kanaması; ihmal edilmemelidir. İnsan vücudu bazı dönemlerde hassas bir yapıya bürünebilir. Özellikle yaşlılık, gebelik ve hastalık dönemleri bur süreçlerden bazılarını oluşturur. Sağlıklı bir hayat sürmek mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmenin koşuludur. Ancak işler her zaman dilediğimiz gibi gitmeyebilir. Bazen hiç umulmadık bir zamanda bir kısım sağlık sorunlarıyla mücadele edilmek zorunda kalınabilir. Bu sağlık sorunlarından bir tanesi de burun kanamasıdır. Aslında burun kanaması her zaman korkulacak bir hastalık değildir. Burunda da diğer organlar gibi kan dolaşımını sağlayan birçok önemli damar bulunmaktadır. Bu damarla bazen kan basıncının etkisiyle bazen de dışsal faktörler bağlı olarak çatlayabilir. Bu çatlama sonucunda burunda kanama meydana gelir. Burun kanamasının ciddi olup olmadığı sebebi ve kanamanın meydana geldiği yere göre değişir. Kanama burnun ön kısmında gerçekleştiği takdirde daha basit sebeplere bağlı olarak geliştiğinden korkulacak bir durum bulunmamaktadır. Fakat sık sık tekrarlayan ve yoğun olarak gerçekleşen burun kanaması asla ihmal edilmemelidir. Bu burun kanaması burnun arka tarafında gerçekleşiyorsa kanama ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Sık burun kanamasının nedenleri nelerdir
 • Burun kanaması her yaşta karşılaşılabilecek bir sağlık sorundur. Bazen bir hastalığın habercisi olan burun kanaması bazen de bizzat kendisi bir hastalık olabilir. Özellikle kaza, travma, düşme gibi nedenlere bağlı olarak gelişen burun kanaması bir hastalık belirtisi olarak algılanmamalıdır. Burnun bölgesine alınan darbe sonucu burunda çatlak meydana geldiğinde burun kanaması sık tekrar eder.
 • Sümkürme özellikle yetişkinlere görülen sık burun kanamasının bir nedenidir. Hızlı ve sert olarak burun silme bir süre sonra burun damarlarına zarara verir ve kanama riski artar. 
 • Mevsim ve ısınma koşullarına bağlı olarak gelişen hava kuruluğu burun zarını olumsuz etkiler. Daha duyarlı olan burun zarı zamanla gerilir ve sık sık burun kanaması oluşabilir. 
 • Nezle, grip gibi  bazı solunum yolu hastalıkları tamamen iyileşinceye kadar sık burun kanaması oluşma ihtimalini artırır. Özellikle burnun tıkalı olduğu durumlarda kanama daha çok oluşur. Fakat bu neden bağlı burun kanaması daha çok burnun ön kısmında oluğundan tehlikeli görülmez.
 • Sık burun kanamasının en tehlikeli nedenlerinden bir tanesi yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon beyin kanamasının da en önemli nedenlerindendir. Beyne giden damarlar burun çevresine yakındır. Yüksek tansiyon kan basınç seviyesini yükselmesi olarak tanımlanır. Tansiyonu yükselen hastanın damarlarındaki kan basınçlı bir şekilde dolaşır ve bir süre sonra bu yükü taşıyamayarak çatlar. Sonuçta kanam meydana gelir. eğer damar çatlağı burunda meydana gelirse hasta şanslıdır. Aksi halde beyne giden damarlardaki hasar beyin kanamasına neden olabilir.
]]>
İlişki Sırasında Kanama https://www.kanama.net/iliski-sirasinda-kanama.html Mon, 24 Sep 2018 00:00:34 +0000 İlişki Sırasında Kanama; Cinsel ilişki sırasında veya daha sonra kanama olabilmektedir. Bunun birçok nedeni olabildiği için mutlaka bir jinekoloğa muayene ile nedenin ne olduğuna bakılması gerekmektedir. Çünkü; kanamanın alt İlişki Sırasında Kanama; Cinsel ilişki sırasında veya daha sonra kanama olabilmektedir. Bunun birçok nedeni olabildiği için mutlaka bir jinekoloğa muayene ile nedenin ne olduğuna bakılması gerekmektedir. Çünkü; kanamanın altında yatan neden çok önemli bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

İlişki Sırasındaki Kanama Nedenleri;

Enfekte: En çok görülen nedenlerden biri rahim ağzında mikroorganizmalardan dolayı enfekte oluşumundan kaynaklanabilmektedir. 
Yara: Rahim ağzındaki yaralar ilişkide kanama yapabilmektedir ve kişinin can yanma hissi oluşabilmektedir. Ayrıca rahimde yapışıklıklarda ilişki sırasında kanamaya neden olabilir.
Vajinitler: Vajina iltihaplarından veya mantar gibi enfeksiyonlar nedeniyle de ilişki sırasında kanama oluşabilmektedir. Çünkü; bu şekilde görülen enfeksiyonlar vajinanın dokusuna zarar vermektedir.
Polip: Rahim ağzındaki poliplerde kanama nedenleri arasında yer almaktadır.
Östrojen azalması: Menopoz sonrasında östrojenin azalması sonucunda rahim dokusunda kuruluk oluşması sonucunda kanama olabilmektedir.
Yırtılma: İlişki sırasında rahimde zorlamayla yırtık oluşabilmektedir. Bu nedende ilişki sırasında kanamaya neden olabilmektedir.
Kanser: Rahimde kanser olduğunda yine kanama oluşabilmektedir. 
İlişki sırasında kanama olduğu zaman bayanın mutlaka doktora giderek tedavi olması gerekmektedir. Kanamanın nedenine göre tedavisi değişik yöntemler ile tedavi edilerek kişiler evliliklerini mutlu şekilde devam ettirebileceklerdir.
]]>
Sezeryan Sonrası Pıhtılı Kanama https://www.kanama.net/sezeryan-sonrasi-pihtili-kanama.html Mon, 24 Sep 2018 20:45:30 +0000 Sezaryen sonrası pıhtılı kanama, her normal doğumda olduğu gibi bu durumda da normaldir. En tehlikeli olarak görülebilecek olan kanamalar rahmin kasılamaması nedeni ile oluşacak olan atoni kanamalardır. Plasentanın rahmin içinden Sezaryen sonrası pıhtılı kanama, her normal doğumda olduğu gibi bu durumda da normaldir. En tehlikeli olarak görülebilecek olan kanamalar rahmin kasılamaması nedeni ile oluşacak olan atoni kanamalardır. Plasentanın rahmin içinden çıkmasına bağlı olarak gelişirler. Bu tip kanamalar doğum sonrası sürecinde dört saat kadar devam edebilen kanamalardır. Fakat rahmin kasılamaması çok tehlikeli bir durumdur aynı zamanda da çok nadir görülürler. Doktor gözetimi altında olunduğu sürece kolaylıkla atlatılabilir. Bunun için doğumun hastanede gerçekleşmiş olması çok önemlidir. Diğer yandan da plasentanın çıkarılmasına bağlı olarak rahmin kendini kasması nedeni ile de pıhtılı kanamalar yaşanabilir. 

Sezaryen doğum sonrası pıhtılı kanama ilk üç gün kadar çok fazla yaşanabilir. Yaşanan regl dönemindeki kanamaların 2-3 katına kadar çıkabilir. Bu pıhtıların görülmesi normal bir doğumdaki gibi kabul edilmelidir. Fakat sezaryen ile yapılan doğum sonrasındaki kanamalar normal doğuma göre daha az yaşanır. Bu kanamaların rengi zaman il açılma yaşayarak on gün kadar sonra ise koyu kahverengi bir akıntı gibi görülür. Sonrasında ise dört haftalık bir süreç sonunda pıhtılı kanamalar tamamen yok olmuş olacaktır. Normal doğuma göre sezaryen de kanama daha fazla görülür. Fakat yine de kan nakli ihtiyacına çok nadir gerek duyulmaktadır. 

Sezaryen sonrası pıhtılı kanama ne zaman tehlikeli bir hale gelir 

Bazı durumlara göre bazı kadınlarda bu tür kanamalar daha fazla yaşanabilir. Bu kişiden kişiye göre değiştiği için bir sorun yoktur. Bu tür kanamaların tehlike oluşturması için doğumdan sonra ilk dört saat içinde çok şiddetli ağrılar oluşturması ve normal adet kanamasının beş altı katı kadar kanma görülmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kanama ya ek olarak kramplar yaşanması da tehlikeli bir durumdur. Anne ev içerisinde doğumu gerçekleştirmişse ya da o an için evde bulunuyorsa muhakkak doktora başvurulmalıdır. Sebebi içeride plasenta parçasının kalmış olma ihtimali olabilir. Çok dikkatli bir doğum geçirilmiş olsa bile bu durumun yaşanabilme olasılığı vardır. Bunların haricinde ise normal boyutlarda görülen pıhtılı kanama da normal kabul edilmektedir. 
]]>
Hamilelikte Kanama Kaç Gün Sürer https://www.kanama.net/hamilelikte-kanama-kac-gun-surer.html Tue, 25 Sep 2018 01:42:09 +0000 Hamilelikte Kanama Kaç Gün Sürer; Gebelik dönemi kadınlar için vücutta birçok farklılıkların meydana geldiği, hormonal değişikliklerin yaşadığı bir süreçtir. Bu dönemde bazı problemler yaşanabilir. Bu problemlerin başı Hamilelikte Kanama Kaç Gün Sürer; Gebelik dönemi kadınlar için vücutta birçok farklılıkların meydana geldiği, hormonal değişikliklerin yaşadığı bir süreçtir. Bu dönemde bazı problemler yaşanabilir. Bu problemlerin başında da kanama gelir. Çünkü gebelik ile beraber regl dönemi biter, gebe kadınlarda normalde kanama durumu olmaz. Bu kanamalar bazen tehlike, endişe gerektirir bazen de sorun olmaz. Fakat bu kanama nedeni her ne olursa olsun gebelik riskli bir süreç olduğundan doktora gitmek gereklidir. 
Hamilelikte kanamalar ikiye ayrılır.
 • Erken dönem kanamaları
 • Geç dönem kanamaları
Hamilelikte Erken Dönem Kanamaları Kaç Gün Sürer 

Erken dönem kanamaları yaklaşık olarak 20 haftaya kadar devam edebilir. Ve erken dönem hamilelik kanamaları genel olarak sağlıklı bir hamileliğin devamı ile sonuçlanır. 
Gebelikte erken dönemde yaşanan kanamalar; implantasyon yani hamilelik kesesinin rahim içerisine yerleşme kanaması, bebeğin düşük olma tehlikesi, mol yani halk arasında yaygın olarak kullanılan ismi ile üzüm gebeliği, dış gebelik gibi farklı nedenlerle beraber bazı zamanlar basit bir vajinal iltihaplanma sebebiyle olabilir. Rahmin ağız kısmında olan yaralar, polipler (et beni) kanama sebepleri arasında yer alır. 
Hamilelikte yerleşme kanamaları yaklaşık olarak iki-üç gün kadar sürer. Daha uzun sürmesi endişe ettirecek bir sorun değildir. 
Hamilelik süresinde devamlı kanama yaşayan bayanlarda %50 oranda düşük riski vardır.

Hamilelikte Geç Dönem Kanamaları Kaç Gün Sürer 

Geç dönem kanamaları; hamileliğin özellikle son üç aylık kısmını kapsar. Bu kanamalar birkaç gün yada daha fazla da sürebilir. Geç dönem kanamaları hem anne hem de bebek için riskli olan kanamalardır. Bu dönemde gerçekleşen kanamalar; erken doğum, plasentanın rahmin ağız kısmına daha yakın hatta rahim ağzını kapatacak bir pozisyonda durması, plasentanın bütün olarak veya kısmen ayrılması kaynaklı kanamalardır.
]]>
Adet Kanamasının Parça Parça Gelmesi https://www.kanama.net/adet-kanamasinin-parca-parca-gelmesi.html Tue, 25 Sep 2018 13:16:51 +0000 Adet Kanamasının Parça Parça Gelmesi, Adet kanamasında oluşan değişiklikler sizi endişeye düşürmesin. Adet kanamasının​ miktarı her ay farklılık göstermektedir bir ay çok okurken bir sonraki ay daha az olursunuz. Adet Adet Kanamasının Parça Parça Gelmesi, Adet kanamasında oluşan değişiklikler sizi endişeye düşürmesin. Adet kanamasının​ miktarı her ay farklılık göstermektedir bir ay çok okurken bir sonraki ay daha az olursunuz. Adet kanamasının parça parça gelmeside bu anormalliklere dahildir. Bu durum oldukça normal bir durumdur. Ancak yinede doktora gitmeniz gerekir. Adet kanamasının parça parça gelmesi ve gelen parçaların rengi oldukça önemlidir. Adet kanaması kan şeklinde olur gelen bu parçalar her ne kadar normal bir durum olarak kabul edilse dahi yinede altında yatan sebebin detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız utanmadan sıkılmadan doktorunuza danışınız. Adet kanamasının​ parça parça gelmesi gayet normal durumdur. Adet kanamasının rengi eğer kırmızı renkte değilde kırmızıdan daha koyu gelebilir. Adet gününün ikinci günü oldukça yoğun olduğundan dolayı adet kanamasının parça parça gelmesi ile oldukça sık görülür. Ancak bu durum ile çok sık karşılaşıyor iseniz ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Jinekolok doktorunuzun size en uygun tedavi yöntemini uygular. 

Adet Kanamasının Parça Parça Gelmesinin Nedenleri

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri: Kullanılan ilaç türleri hormonları olumsuz yönde etkiler ve hormonları değiştirir. Kullanılan ilaçların yan etkileri ise adet kanamasının parça parça gelmesi ve kanamanın renginin daha koyu olmasına neden olur. Bu faktörün haricinde adet kanamasının parça parça gelmesi rahim duvarının kalınlaşmasıda bu duruma neden olur.

Miyom İle Kanamalar: Adet kanaması her ay farklı olur. Adet kanamasının parça parça gelmesi de bu duruma dahildir. Parça gelmesi rahimde oluşan miyom kaynaklı olur. Rahim içerisinde oluşan miyomlar adet kanamasının parça parça gelmesinin en büyük sebebidir. Doktora gittiğinizde rahim içerisinde oluşan miyomlar için size en uygun tedavi yöntemini uygular.

Polikistik Over Sendromu: Bu rahatsızlık tamamen adet döneminde oluşan farklılıklar ile ilgilidir. Polikistik over sendromu, adet döneminde düzensiz olarak salgılanan hormon salınımı ile alakalıdır. Bu rahatsızlığın belirtileri ise şunlardır;
 • Adet kanamasının parça parça gelmesi
 • Aşırı kilo almak
 • Uzun süren ve yoğun olan adet kanaması
 • Anormal bir şekilde kıllanmak
 • Adet kanamasının pıhtılaşması
Rahimde Ve Kan Pıhtısındaki Farklılıklar: Adet kanının rahimi tıkayarak parça parça gelmesi durumu genelde endometriozis ile alakalıdır. Bu tür rahatsızlıkta rahmin duvarı genişler ve kalınlaşır. Böyle bir durumun sonucunda rahimde kan birikir ve adet kanaması parça parça gelmeye başlar.

Rahim Polipleri: Adet kanamasını ve adet çıkışını etkileyen rahim içerisinde oluşan iyi huylu polipler bu durumun en büyük sebebidir. Bu rahatsızlığın sonucunda adet kanaması parça parça gelmeye başlar. Rahim polipleri için mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Adet Dönemi Boyunca Gelen Parçalar Nasıl Geçer
Bu durumda mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Eğer adet kanamanız her ay parça parça geliyor ise bu durum kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Doktora gittiğinizde doktor size bu durumun haricinde adet döneminde yaşamış olduğunuz diğer farklılıklarıda göz önünde bulundurarak tedaviye başlar. Adet kanaması parça parça gelen bayanlar doktorun önerdiği steroidal içermeyen enfeksiyonu önleyen reçetesiz ilaçlar alabilirsiniz. Doktor tavsiyeli bu ilaçlar adet kanamasını düzenler ve ağrıları azaltır.
]]>
Yaşlılarda Mide Kanaması https://www.kanama.net/yaslilarda-mide-kanamasi.html Tue, 25 Sep 2018 14:21:34 +0000 Yaşlılarda mide kanaması: Sindirim sisteminde meydana gelen değişiklikler sonucunda mide kanaması sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Özellikle de mide kanaması yaşlılarda daha sık bir şekilde karşılaşılmaktad Yaşlılarda mide kanaması: Sindirim sisteminde meydana gelen değişiklikler sonucunda mide kanaması sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Özellikle de mide kanaması yaşlılarda daha sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Çeşitli nedenler sonucunda oluşabilen mide kanamaları daha çok sindirim sisteminin hasara uğraması sonucunda oluşan hastalıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Aşırı derecede fazla salgılanan mide asiti veyahut ülser gibi yaralar sonucunda mide kanaması oluşabilmektedir.

Mide kanaması geçiren kişide farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durum kişide anormal bir şeylerin olduğunu en büyük kanıtıdır. Özellikle yaşlılarda mide kanaması idrardan ya da gaitadan kan gelmesi ile belli olmaktadır. Bu durumun yanında bulantı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Yaşlılarda mide kanaması oluşan kişinin mutlaka en kısa süre içerisinde hastaneye başvurması gerekir. Çünkü mide kanaması son derece önemli bir rahatsızlıktır. Fakat tedavisi mümkün olan bir durumdur. 

Yaşlılarda mide kanamasının nedenleri:
 • Aşırı derecede stres ve sıkıntı 
 • Depresyon 
 • Kafa travmaları
 • Genetik faktörler
 • Mide kanamasına neden olan ilaçlar
 • Reflü, ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıkları 
 • Vücudun zayıf düşmesi sonucu oluşan hasar
 • Cerrahi operasyonlar sonucunda ortaya çıkan mide kanamaları 
 • Kişide aşırı derecede hasar oluşturacak alkol kullanımı 
Yaşlılarda mide kanaması belirtileri:

Mide kanaması oldukça şık karşılaşılan bir sorundur. Fakat yaşlılarda mide kanaması daha sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Mide kanaması her insanda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Hatta bazen hafif derecede bir mide kanaması oluşurken bazen de belirgin bir şekilde mide kanaması oluşabilir. Yaşlılarda mide kanamasının belirtileri:
 • Karın bölgesinde yayılır tarzda bir ağrı oluşumu 
 • Halsizlik ve yorgunluk 
 • Kasıklara baskı yapan bir ağrı 
 • Sindirim işleminin gerçekleşememesi
 • Hazımsızlık şikayetlerinin artması 
 • Bulantı ve kusma 
 • Midede yanma 
 • İdrarda ve gaitada kan görülmesi 
 • Açık kırmızı renkli kusmuk 
 • Sürekli tok hissinin oluşması 
Yaşlılarda mide kanaması tedavisi:

Yaşlılarda mide kanamasının neden dolayı oluştuğu çok önemlidir. Çünkü bu durum hem kanama miktarını hem de hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi verecektir. Bu yüzden öncelikle yapılması gereken şey yaşlılarda mide kanamasına neden olacak durumun belirlenmesidir. Daha sonra ise kişi kendini gözlemlenmelidir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtiler var ise kişi mutlaka bir hastaneye gitmelidir. Hasta olan kişiye gastroskopi yapılarak mide kanamasının neden dolayı oluştuğu ve kanamanın şiddeti tespit edilir. Daha sonra ise ilaç ya da cerrahi tedavi ile kanama durdurulur. Fakat yaşlılarda mide kanaması kendini tekrar edebilir. Bu yüzden mutlaka kişinin kontrollerini yaptırması gerekir.
]]>
Rahim İçi Kanama https://www.kanama.net/rahim-ici-kanama.html Tue, 25 Sep 2018 22:32:02 +0000 Rahim içi kanama, adet dönemi haricinde, cinsel birliktelik sonrası, menopoz döneminde ve adet döneminde aşırı ya da normalden uzun süren kanamalar bir sorunun varlığını gösterebilir. Bu olağandışı rahim içi kan Rahim içi kanama, adet dönemi haricinde, cinsel birliktelik sonrası, menopoz döneminde ve adet döneminde aşırı ya da normalden uzun süren kanamalar bir sorunun varlığını gösterebilir. Bu olağandışı rahim içi kanamalar her yaş grubunda görülebilir. Normal periyodlar haricinde rahim içi kanama birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu durumda doktor kontrolü kanamanın nedeni ve gerekli tedavi yönteminin başlaması için önemlidir. Rahim içi kanama ilaç tedavisi, hormon tedavisi gibi tedavilerle bazı durumlarda kontrol altına alınabilir. Bazı durumlarda ise tedavi için cerrahi gerekebilir.

Doktor hastada gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hastanın durumu, yaşı gibi etkenleri göz önünde bulundurarak uygun tedavi seçeneğini planlar. Bazı durumlarda rahim içi kanama ciddi bir nedene bağlı olmadığından kolaylıkla tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ise rahim içi kanama nedeni ciddi olabileceğinden tedavisi de bu yönde yapılır. Bazen rahim içi kanama hormonlara bağlı olarak gelişebilir. Vücutta bazı hormonların az ya da çok üretilmesi kanamaya yol açabilir. Tiroid problemleri, guatr hastalığı, rahimde miyom, polip, çikolata kisti gibi birçok neden rahim içi kanamaya yol açabilir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar da rahim kanamasına neden olabilir. Bunların dışında rahim içi kanamasının en yaygın nedenlerini yazımızın devamında ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

Rahim içi kanama nedenleri nelerdir

Hamilelik: Hamilelik döneminde bazı anne adaylarında kanama görülebilir. Bu kanamalar bazen basit nedenlerden oluşabileceği gibi bazen ciddi bir durumun varlığında gelişebilir. Bu nedenle kanamanın boyutu ne olursa olsun mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Düşük: Hamileliğin erken dönemde sonlanması olarak tanımlanan düşük nedeniyle şiddetli kanamalar gelişebilir. Anne adayında ya da anne bedenindeki bebekte oluşan problemler düşüğe sebep olabilir.

Dış gebelik: Döllenen yumurtanın rahim harici başka bir alanda yerleşerek gelişmesidir. Dış gebelikte başlangıçta normal gebelik belirtileri yaşanır. Ancak gebelik 3 aya ulaştığında anne adayında aşırı şekilde gerçekleşen kanamayla gebeliğin sorunlu olduğu anlaşılabilir. Bazı durumlarda gebelik düşükle sonuçlanabileceği gibi bazen kürtaj yapılması gerekebilir. Dış gebelik anne için risk yaratabilecek bir gebelik türüdür. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir.

Rahim ve rahim ağzı enfeksiyonları: Rahimde gelişebilecek enfeksiyon, çatlak ya da yaralanmalar rahim içi kanama nedenleri arasında yer alır.

Doğum kontrol yöntemleri: Rahim içi araç, doğum kontrol hapları, korunma iğneleri rahim içi kanamaya yol açabilir.

Polipler: Polip aşırı kanamaya yol açabileceği gibi bazen gelişen kanama lekelenme tarzında olabilir.

Pıhtılaşma problemleri: Vücutta herhangi bir alanda ya da rahim içinde kanamaya neden olabilecek ciddi bir problemdir.

Miyom: Rahim içinde çok şiddetli olmayan kanama nedenleri arasında yer alır.

Üriner kanser: Rahim, rahim ağzı, hazne, uterus gibi üriner kanser türleri rahim içi kanama sebepleridir.

Yumurtalık kistleri: Rahim içinde oluşan basit yapıdaki kistler genelde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda yumurtalıklarda gelişen kistler rahim içinde anormal şekilde kanamaya yol açabilir.

Rahim içi kanama tanısı

Rahim içi kanama tanısı için hastanın sağlık öyküsü dinlenir ve gerekli muayene yapıldıktan sonra kanamanın nedeni hakkında bilgi sahibi olunabilir. Gerekli testler, görüntüleme yöntemleri kullanılarak neden tespit edilir. Eğer kanser şüphesi varsa rahim içinde örnek alınarak biyopsi yapılır. Tetkiklerin sonucuna göre tedavi şekli planlanır.

Rahim içi kanama tedavisi

Rahim içi kanama tedavisi kanamaya neden olan faktöre bağlı olarak planlanır. Polip, miyom, kist gibi]]> Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar Mı https://www.kanama.net/dis-eti-kanamasi-abdesti-bozar-mi.html Wed, 26 Sep 2018 04:38:40 +0000 Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar mı, Diş eti kanamasının abdestimizi bozup bozmayacağı, hak mezheplerden Hanefilik ve Şafiiliğe göre değerlendirmesini yapacağız. Neden Hanefilik ve Şafiilik diye soranlara ülkemizde bul

Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar mı, Diş eti kanamasının abdestimizi bozup bozmayacağı, hak mezheplerden Hanefilik ve Şafiiliğe göre değerlendirmesini yapacağız. Neden Hanefilik ve Şafiilik diye soranlara ülkemizde bulunan Müslüman nüfus bu iki mezhep üzerine inandıkları için değerlendirme bu iki mezhep üzerine yapmış olacağız. 

Hanefi fıkhına göre Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar mı; vücuttan çıkan kan abdesti bozar, yani diş eti kanaması abdesti bozar.  Diş eti kanaması nedeniyle  tükürüğe karışmış kan, tükürükten fazla veya eşit ise abdesti bozar. Aksi durumda diş eti kanaması abdesti bozmaz. 

Tükürükteki kanın durumuna göre Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar mı sorusunun  değerlendirmesi;
Diş eti kanamasına bağlı kanın tükürükten fazla olup olmaması ise renginden anlaşılır. Zira tükürüğün galip olması durumda kan, kendi kuvveti ile çıkmamış ancak onu tükürük çıkarmış olur. Kanı tükürüğün çıkarmış olması ise kanın az olduğunu, akıcı sayılacak kadar çok olmadığını gösterir. Bu durumda diş eti kanaması abdesti bozmaz. Kanın galip gelmesi durumunda ise kendi kuvvetiyle çıkmış olur. Bu durumda ise diş eti kanaması abdesti bozar.

Tükürükle kanın eşit olması durumunda diş etinin kanamasının abdesti bozar mı sorusunun cevabı, kıyas gereğince diş eti kanaması ile  abdestin bozulmadığına hükmedilecek olsa da, istihsan yolu tercih edilmiş ve diş eti kanaması abdesti  bozulacağına hükmedilmiştir. Zira tükürük kendi kuvvetiyle çıkmış kabul edildiğinden, ona eşit olan kanında kendi kuvvetiyle çıkmış olduğu kabul edilir.

Tükürükteki kanın eşitliğine göre Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar mı

İki taraflı olan bir meselede bir taraf diş eti kanaması ile abdesti  bozulmamasını, diğer taraf ise diş eti kanaması ile abdesti   abdestin bozulmasını gerektiriyorsa tedbirli olan; yeniden abdest almaktır.
Abdestli iken diş fırçalamak mekruh değildir. Fakat diş fırçalarken diş eti kanaması mümkündür. Bu durumda mümkün olduğu sürece abdest öncesi diş fırçalanmalıdır. Abdestli iken diş fırçalama gereği varsa bu durumda diş eti kanamasının ölçüsüne göre abdestin bozulup bozulmadığı anlaşılır. 
Kişinin vücudunda yara olsa, pamuk veya bezle yaraya dokunsa kan değse de,  devamlı akan kan değilse bozulmaz.Örneğin elma yerken elmada görülen kanın devamı yok ise abdesti bozmaz.

Şafii mezhebine göre Diş Eti Kanaması Abdesti Bozar mı sorusunun cevabı;  diş eti kanaması abdesti bozmaz. Şafiilere göre abdest sadece ön ve arkadan çıkan şeylerle bozulur. Bunları dışından gelen sıvılarla bozulmaz. Dolasıyla Şafii mezhebine göre diş eti kanaması abdesti  bozmaz.
]]>
Burun Kanaması Nasıl Durdurulur https://www.kanama.net/burun-kanamasi-nasil-durdurulur.html Wed, 26 Sep 2018 16:10:33 +0000 Burun kanaması nasıl durdurulur, çoğu kişinin sıkça yaşadığı bir sorun olan burun kanaması, bazen basit bir nedenden kaynaklanırken bazen ciddi bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kanama ço Burun kanaması nasıl durdurulur, çoğu kişinin sıkça yaşadığı bir sorun olan burun kanaması, bazen basit bir nedenden kaynaklanırken bazen ciddi bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kanama çoğu zaman basit önlemler ile kontrol altına alınabilir. Bazı durumlarda ise burun kanaması şiddeti nedeniyle ve alınan önlemlere rağmen durmamasından dolayı acil servise başvurmaya neden olabilir. Burun kanaması kanamanın gerçekleştiği yer itibariyle ön burun kanaması ve arka burun kanaması olmak üzere iki şekilde gelişir. Ön burun kanamaları sık görülen kanamalardır. Bütün burun kanamalarının yaklaşık %90'ı ön burun kanaması olarak gelişir ve basit müdahalelerle kontrol edilebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde sıkça görülür. Arka burun kanaması ise daha çok ileri yaşlarda görülen ve geniz bölgesine yakın bir alanda gelişen kanamalardır. Kontrol altına alınması çok daha zordur. Kontrol altına alınabilmesi için genelde tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulur. Travmalar, sinüzit, nezle, alerjik nezle, sıcak ve kuru hava, burun karıştırmak, hipertansiyon, buruna yabancı cisim sokmak, kokain ve alkol kullanımı, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, kronik karaciğer hastalığı, tümörler burun kanaması nedenleri arasındadır.

Burun kanaması nasıl durdurulur

 • Burun kanaması anında sakin olmak ve panik yapmamak gerekir. Panik kanamanın artmasına yol açabilir. Kanama anında kafayı arkaya doğru atmak doru değildir. Dik pozisyonda durularak başı hafif öne eğmek gerekir. Başın arkaya yatırılması şeklinde toplum içinde yanlış bir bilgi vardır. Kanama anında başı arkaya doğru atmak, kan yutmaya, mide bulantısına ve öksürüğe sebep olabilir. Bu durumda kanama durmak yerine artabilir. Burun kanamasında parmaklarla burun deliklerini kapatmak ve bu şekilde en az 5 dakika durmak faydalı olur. Burun kemerine buz kompresi uygulanabilir. Bunlar haricinde;
 • 1 şeker kaşığı toz şeker ateş üzerinde yakılır. Yanan şeker buruna çekilir.
 • Yarım limon suyuna iki parça pamuk batırılarak hazırlanan pamuklar buruna tampon olarak kullanılır.
 • 3 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı ısırgan yaprağı eklenir ve kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan karışım süzgeçten geçirilerek ılıdıktan sonra solunur.
 • İncir ağacının kabuğu soyulur. Daha sonra bir bıçak yardımıyla kazınarak tozu çıkarılır. Çay kaşığına alınarak burundan solunur.
 • Bir dilim kafuru havanda toz haline gelene kadar dövülür. Bir çay kaşığına alınarak buruna çekilir.
 • 1 tatlı kaşığı hasırotu ezilir ve kanayan buruna tampon şeklinde koyulur.
 • 1 tatlı kaşığı kantaron çiçeği 1 su bardağı kaynatılmış suya ilave edilir. 5 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Süzülen çay 1 saat arayla her iki buruna 3 damla olacak şekilde damlatılır.

Burun kanaması sık aralıklarla tekrarlıyorsa, kullanılan bir ilaç sonrası gelişiyorsa, kanamayla beraber vücutta morarma oluyorsa, burun kanmasıyla birlikte idrar ve dışkıda kan görülüyorsa, kronik karaciğer hastalığı, yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı varsa mutlaka burun kanaması için bir doktora başvurulmalıdır. Burun kanaması uzun süre devam ederse ve yoğun bir şekilde gelişirse bayılmaya sebep olabilir.

]]>
Hamilelikde Kanama https://www.kanama.net/hamilelikde-kanama.html Wed, 26 Sep 2018 21:49:21 +0000 Hamilelikde kanama: Hamilelik döneminde kadınların sık yaşadığı bir sıkıntı olup, çoğunlukla sorun teşkil etmez. Ancak yinede hamileliğin hangi haftasında olursa olsun mutlaka doktora gidilmeli ve sürekli doktor tarafından t Hamilelikde kanama: Hamilelik döneminde kadınların sık yaşadığı bir sıkıntı olup, çoğunlukla sorun teşkil etmez. Ancak yinede hamileliğin hangi haftasında olursa olsun mutlaka doktora gidilmeli ve sürekli doktor tarafından takip edilmelidir. Hamilelikde kanamalar pembe, kırmızı ve kahverengi renklerde olabilmektedir. Kahverengi kanama çoğunlukla kanamanın azaldığını gösterir. Kırmızı kanama yeni ve daha aktif bir kanama olduğunun göstergesidir.

Hamilelikde kanama nedenleri:
 • Erken doğum
 • Düşük tehlikesi
 • Tam düşük
 • Tam olmayan düşük
 • Rahim ağzı iltihabı
 • Cinsel ilişkiden kaynaklı vajinal yırtılma
 • Servikal polip
 • Nişan kanaması
 • Bebeğin eşinin ayrılması (Dekolman plasenta)
 • Mol gebelik
 • İmplantasyon kanaması 
 • Rahmin yırtılması
 • Pelvik muayene yapılması
 • Vajinada ya da rahim ağzında tümöral kitleler
 • Anne karnında bebeğin ölmesi
 • Boş gebelik
 • Dış gebelik
Hamileliğin ikinci yarından ve özellikle 26. haftasından sonra meydana gelen  kanamalarda dikkat edilmesi gerekir. Hamilelikde kanama tedavisi kanamanın nedeni, hamileliğin kaçıncı haftası, anne ve bebeğin durumuna göre değişmektedir. Hamilelik döneminde oluşan kanamaların süresi belli değildir. Ancak genellikle kanama 3-5 gün içerisinde kesilmektedir. Kanamanın miktarı ve süresi ne kadar uzun sürerse, hamilelik açısından çok tehlike oluşturmaktadır. Kanaması olan gebeler mutlaka yatak istirahati yapmalıdırlar. Kanamayı azaltmak için ağızdan tablet, kalçadan vurulan iğne  ya da damardan serum verilmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç ya da bitkisel ürünler kullanılmamalıdır.
]]>
Kulak İçi Kanaması https://www.kanama.net/kulak-ici-kanamasi.html Thu, 27 Sep 2018 04:57:24 +0000 Kulak İçi Kanaması, kulak hassas vücut organıdır. Çocuklarda ve yetişkin kişilerde kulak kanaması daha çok görülür. Dışarıdan kulak içine gelen etken mikrop, cisim kulak kanamasına neden olur. Kulağın enfeksiyon kapması o Kulak İçi Kanaması, kulak hassas vücut organıdır. Çocuklarda ve yetişkin kişilerde kulak kanaması daha çok görülür. Dışarıdan kulak içine gelen etken mikrop, cisim kulak kanamasına neden olur. Kulağın enfeksiyon kapması orta kulak ve dış kulağa etki eder. Akut enfeksiyonu kulak iltihabı oluşturur ve şiddetli ağrı yapar. Kulak içi kanaması kronik iltihaplanma oluşturur. Kulakta ağrı oluşur ve kulak kanaması olur. Kulağa giren cismin kulak zarına zarara vermesi kulak zarında hasar oluşturur. Bu durum ciddi sağlık sorunu oluşturur. Kulak kanaması duyma organı olduğu için kulak zarında oluşan kanama duymaya engel olur. Mutlaka doktora gidilmelidir.

Kulak içi kanaması belirtisi
 • Kulak akması görülür.
 • Şiddetli kulak ağrısı olur.
 • İştahsızlık olur.
 • İşitme kaybı oluşur ve duymada güçlük olur.
 • Baş ağrısı olur.
 • Kafanın tamamında ağrı oluşur.
 • Vücut direnci düşer ve huysuzluk oluşur.
 • Mide bulantısı oluşur.
 • Kulak şişliği olur.
 • Diş ağrısı oluşur.
Kulak içi kanaması nedeni ve tedavisi

Kulakta oluşan ağrı ve kulak kanaması ciddi sağlık problemi oluşturur. Kulak zarında zedelenme olması kulağın hassasiyetini kaybeder. Kulak iç kanamasına neden olan sebepler şöyle sıralanabilir.
 • Kulak içine yabancı madde girmesi 
 • Kulak içinin iltihaplanması 
 • Kulağa gelen darbe, travma, böcek ısırması 
 • Orta kulakta kist, ödem oluşması 
 • Kulak etrafında sivilce çıkması 
 • Kulağın enfeksiyon, mikrop kapması 
 • Kulağa kafa ve el travması 
 • Dış kulak ve orta kulak iltihabı
 • Mastoid kulak iltihaplanması
Kulak kanamasının kendiliğinden durması beklenmemelidir. Mutlaka doktor kontrolü olunmalıdır. Hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Kulak içindeki yaranın iyileşmesi için damla verilir. İbuprofen ağrı kesici kullanılır. Kulak şişliğin azaltılması için dekonjestan tedavisi uygulanır. Kulak içi iltihabın ve kulak kanamasının durması için damar yoluyla hastaya antibiyotik verilir. Hasta iyileşene kadar damla ve ilaç tedavisine devam edilir. 
]]>
Adet Sonrası Kanama https://www.kanama.net/adet-sonrasi-kanama.html Thu, 27 Sep 2018 23:55:11 +0000 Adet sonrası kanama, kadınların karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer alır. Genellikle aşırı stres, sıkıntı, ani verilen kilolar, ağır yapılan egzersizler, üzüntü, spor gibi sebeplerden dolayı adet de değişiklik y Adet sonrası kanama, kadınların karşılaştığı sıkıntılar içerisinde yer alır. Genellikle aşırı stres, sıkıntı, ani verilen kilolar, ağır yapılan egzersizler, üzüntü, spor gibi sebeplerden dolayı adet de değişiklik yaşandığı gözlenirken; adetin sonrasında lekelenmeler halinde kan gelmesi ortaya çıkar. Özellikle adet düzeninin gecikmesi ile ara kanamalar meydana gelir. Sağlıklı bir bayanın adet süresi 28 günde bir tekrar ederken; bundan kısa veya uzun olanlar da problem olduğu ve gerekli tetkiklerin yapılarak nedenin araştırılması gerektiği belirtilmektedir. Bayanlarda adet sonrası kanama üreme sisteminde bulunan bozukluklarının belirtileri olacağı için uygulanan teknikler ile elde edilen patolojik sonuçlara göre adet sonrası kanamanın tedavi edilmesi gerekir. Anormal olmayan durum olması sebebiyle vakit kaybedilmeden jinekolojik muayene edilerek gerekli tanının konulması ile bu problemin kaldığı ortadan kaldırılması sağlanır. Bazı bayanlarda kanser gibi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı belirtilirken, adet sonrası kanamanın disfonksiyonel ismini veren hastalıktan dolayı meydana geldiği belirtilmektedir.

Adet sonrası kanama nedenleri

Disfonksiyonel kanama, adet sonrası görülen kanamalar verilen isim olmasıyla birlikte kanamanın ritminin değişmesi veya düzeninin bozulması ile ortaya çıkan belirgin bir hastalıktır. Genellikle bayanlarda bulunan yumurtalık, hipofiz, beyin arasında bulunan hormonların işleyişinin bozulmasıyla ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde beyinde salgılanan gonadotropin gereğinden fazla salgılanması veya az salgılanması ile meydana gelir. Bu bölümde bulunan olumsuzluklardan ortaya çıkarken yumurtlama işlevinde salgılanan progesteron ve östrojen hormonunun bozulmasına neden olur. Üreter kanamalar, over kistleri, endometrial hiperplazi gibi hastalıklara sebebiyet veren disfonksiyonel kanamalar adet sonrası kanama ile ortaya çıkar.

Menoraji, adet sonrası kanama olmasının nedenleri içerisinde yer alır. Genellikle bayanlarda adet sonrasında ara kanamalar halinde meydana gelirken; düzensiz aralıklarla kanamaların şiddetinde değişiklik gösterir. Siklus ortasında meydana gelen hafif kanama olarak belirtilirken sık sık yaşandığı gözlenmiştir.

Ovulatuar kanama, det sonrası kanama genellikle üreme zamanında ortaya çıkarken, yumurtlama sürecinde gecikme meydana gelir. Bu sebepten dolayı yumurtanın çatlaması uzun sürerken bunun neticesi olarak oligomenore hastalığı meydana gelir. Yumurtada bulunan hücrenin FSH duyarlılığı yükselmiş ise yumurta adet süreci periyodunda normalinden önce büyüyerek çatlama yapar. Bu sebepten dolayı polimenore ortaya çıkar. Yumurtlama süreci değiştiği için adet sonrası kanama meydana gelirken bu tekrar ederek ara ara gözlenir.

Anovulatuar kanama, bayanlarda görülen şikayetler içerisinde yer alırken; yumurta hücresinin çatlamaması sebebiyle östrojen hormonunun salgılanmaya devam edilmesi ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde rahim içi zarı endometrium içerisinde kalınlaşma meydana gelir. Yumurtlama oluşmadığı için progesteron hormonu dolaşımı yeterli miktarda uygulayamaz. Bu süreç içerisinde kalınlaşma oluşan bölümün içerisinde kırılma meydana gelir. Bu sebepten dolayı kanama oluşur. Genellikle anovulatuar sikluslar ergenliğe geçiş zamanında ortaya çıkarken, menopoz öncesi ne kadar devam ettiği belirtilmektedir. Obezite kişilerde daha fazla rastlandığı belirtilirken adet sonrası kanama şeklinde ortaya çıkar.

Hormonal sebepler, adet süresi içerisinde bayanlarda hormonlar düzenli olarak kendini yenilerken bu süreç içerisinde progesteron ve östrojen hormonlarının çok hassas olduğu belirtilmektedir. Bu hormonların farklı seviyelerde salgılanması adet sonrası kanama meydana getirir. Kişiden kişiye değişik oranda kanama olmasına sebebiyet verir. Adet sonrası kanama yaşayan kişilerin vakit kaybedilmeden jinekolojik muayene yaptırması gerekir. Bu bö]]> Rektal Kanama https://www.kanama.net/rektal-kanama.html Fri, 28 Sep 2018 07:39:54 +0000 Rektal kanama, makata ya da dışkıda kan görülmesi rektal kanama olarak tanımlanır. Kanın rengi genelde parlak kırmızı ya da koyu kırmızı şeklinde olabilir. Kanama bazen dışkıda bazen ise tek başına görülebili Rektal kanama, makata ya da dışkıda kan görülmesi rektal kanama olarak tanımlanır. Kanın rengi genelde parlak kırmızı ya da koyu kırmızı şeklinde olabilir. Kanama bazen dışkıda bazen ise tek başına görülebilir. Rektal kanama nedenleri her zaman çok ciddi olmayabilir. Ancak bazı durumlarda kalın bağırsak kanseri habercisi olarak görülebilir. Dolayısıyla rektal kanama yaşayan kişilerin kanamanın nedenini öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurması gerekir.

Rektal kanama nedenleri

Rektal kanama her yaş grubunda farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Genç kesimde genellikle basur, anal fissür, bağırsak iltihabı gibi nedenlerden kaynaklanırken ileri yaşlarda bağırsak damar yumakları, kalın bağırsak divertiküler hastalığı, kalın bağırsak polipleri, kolon kanseri gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Basur: Makatta toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan ve makatta kanamaya yol açan en sık nedenler arasındadır. Basurda yaşanan ilk belirti dışkılama anında görülen kanamadır. Kanama taze kan şeklinde görülür. Makatta dolgunluk hissi, dışkılama ve sonrasında şiddetli ağrı, yanma, akıntı diğer belirtileridir. Kabızlık basurun en önemli oluşma nedenidir.Aşırı acılı besinlerin tüketimi, alkol kullanımı, fazla kilolu olmak, gebelik, ıkınmak, kronik karaciğer hastalıkları basurun oluşması için risk faktörleri arasındadır. Basur iç ve dış olmak üzere iki şekilde gelişir. İç basur dış basura oranla toplumda daha fazla görülür. Basur ayrıca derecesine göre dört evrede incelenir.

Anal fissür: Makat mukozasında oluşan çatlak ya da yırtık anal fissür olarak adlandırılır. Hastada dışkılama anında bölgenin yırtılır gibi ağrıması ve kanaması en belirgin belirtisidir. Fissür bir ay için oluşmuş ve geçmişse akut, bir ayı geçmesine rağmen hala devam ediyorsa kronik olarak tanımlanır. Akut gelişen hastalık genelde ilaç tedavisiyle iyileştirilebilir. Fakat kronik hastalık için bazı vakalarda cerrahiye gerek duyulabilir.

Perianal fistül: İki doku ya da organ arasında aslında olmayan ve sonradan oluşan bir kanaldır. Anal kanal ve deri arasında oluşan bağlantı ise perianalfissür olarak tanımlanır. En önemli bulguları makatta sarı-yeşil akıntı, kaşıntı ve sık olmasa da kanamadır. Bazen hiç bir nedene bağlı olmaksızın oluşurken bazen crohn hastalığı, anüs çevresinde apse, iltihap gibi sebeplerden dolayı oluşabilir. Hasta için suya oturma banyosu, antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer bu tedavilerden yanıt alınamazsa cerrahiye başvurulabilir.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları: Sindirim kanalında meydana gelen kronik devam eden bir hastalıktır. Ödem, zedelenme, bağırsak duvarında ülser ve kanamaya yol açabilir. Ülseratif kolit ya da crohn olmak üzere iki şekilde oluşur. Ülseratif kolit hastalığında en önemli belirti kanlı ishaldir. Bazı durumlarda ishal olmaksızın da kanama görülebilir. Beraberinde acil dışkılama hissi, kronikleşen ishal, karın ağrısı ve ani kilo kaybı diğer belirtilerdir. Crohn hastalığı ağızdan başlayarak anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir alanında gelişebilir. Kalın bağırsak etkilendiğinde bağırsak duvarında yara ve ülser sebebiyle şiddetli rektal kanama gelişebilir. Genelde ilaç tedavisi uygulanarak iyileşme sağlanabilir.

Kalın bağırsak divertiküler hastalığı: Bağırsak duvarının ince parmak şeklinde duvar dışına doğru çıkmasıdır. Bu hastalık nedeniyle makatta kanama genelde ileri yaş kişilerde oluşur. 70 yaşını aşmış kişilerin büyük kısmında görülen hastalıkta makatta kanama şiddetli bir şekilde gelişir ve genelde taze kan şeklinde parlak kırmızı olur. Kanama 1-2 gün devam ederek kendiliğinden geçer. Ancak birkaç gün arayla tekrarlayabilir.

Kalın bağırsak damar yumağı: 3-10 mm kadar damar yumakları bağırsak mukozasında yüzeysel olarak gelişir. Daha çok 60 yaşını aşmış kişilerde görülür. Yaşı ilerlemiş hastalarda şiddetli rektal kanama için en önemli nedendir. Kanama müdahaleye gerek kalmadan kendil]]> Gripken Burun Kanaması https://www.kanama.net/gripken-burun-kanamasi.html Fri, 28 Sep 2018 08:24:28 +0000 Gripken Burun Kanaması, burun koku organı olduğu için vücut sağlığı açısından önemlidir. Burun kanaması her yaş grubunda görülür. Grip kış ayında ve bahar ayında görülen rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı ile oluş Gripken Burun Kanaması, burun koku organı olduğu için vücut sağlığı açısından önemlidir. Burun kanaması her yaş grubunda görülür. Grip kış ayında ve bahar ayında görülen rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı ile oluşan grip kişinin vücut direncini düşürür. Burun akıntısı ve burun kanaması ile sağlık belirtisi oluşur. Gripken burun kanaması sık görülmez. Grip enfeksiyonu burun içinde çoğaldığı durumda burun kanaması oluşur. Burundaki mukozonın kuruması ile burun içinde kabuk oluşur. Burun içinde kuruyan mukozo burunda yara oluşturur. Yara çatlar ve burun kanaması oluşur. Burun akıntısının fazla olduğu durumda burun içinde bulunan kılcal damarlarda çatlak oluşur ve burun içinde zedelenme, hasar meydana gelir. Bu durum gripken burun kanaması olmasına neden olur. Burun kanaması kişide ürkü ve korku meydana getirir. Gripken burun akıntısı olmadan sadece burun kanaması oluşabilir. Kişide sinüzit, yüksek tansiyon, burun içinde tümör, kırık varsa grip hastalığına yakalandığı zaman grip enfeksiyonu burun kanaması oluşturur. Burun içinde bulunan damar hassas olduğu için kişinin öksürmesi, hapşırması burunda basınç oluşturur ve burun kanaması olur. Ciddi sağlık sorunu oluşur. Burun kanamasının kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Mutlaka geç kalınmadan doktora gidilmelidir. 


Gripken burun kanaması belirtisi
 • Burun kanaması ara ara ağız içinde kan gelmesine neden olur. 
 • Mide bulantısı ve iştahsızlık oluşur.
 • Nefes almada zorluk oluşur.
 • Kalp çarpıntısı olur. 
 • Aşırı terleme olur.
 • Kan tükürülmesi oluşur.
 • Uyku düzensizliği oluşur.
 • İştahsızlık oluşur.
 • Baş ağrısı oluşur.
 • Göz sulanması oluşur. Bulanık görme meydana gelir.
Gripken burun kanaması nedeni ve tedavisi

Gripken oluşan burun kanaması sağlık sorunu oluşturur. Gripken burun kanaması bir çok sebepten dolayı meydana gelir.
 • Kişide alerji sorunu varsa gripken burun kanaması olur.
 • Yüksek tansiyon gripken burun kanamasına neden olur.
 • Gripken vücut direncinin düşmesi burun kanamasına neden olur.
 • Sık öksürme, hapşırma, hızlı sümkürme burun kanamasına neden olur.
 • Burun içindeki sümüğün kabuk tutması, kuruması gripken burun kanamasına neden olur.
 • Uyuşturucu madde kullanımı gripken burun kanamasına neden olur.
 • Gripken e vitamin alınmaması, sıvı tüketimin azalması burun kanamasına neden olur.
 • Hapşırırken burun içine yabancı cisim girmesi, toz kaçması, enfeksiyon kapması burun kanamasına neden olur.
 • Gripken burun karıştırma burun kanamasına neden olur.
Grip rahatsızlığında bol sıvı tüketimi önemlidir. Özellikle su tüketimi burun kanamasını azaltır. Burun akıntısı ile oluşan burun kanaması burunun enfeksiyon kapmasına neden olur. Doktor kontrolü yapılmalıdır. Buruna nazal polin tedavisi uygulanır. Burun için kortizonlu ilaç ve burun spreyi kullanılır. Burun içinde oluşan yara için antibiyotik ilaç kullanılır. 
]]>
6 Aylık Gebelikte Kanama https://www.kanama.net/6-aylik-gebelikte-kanama.html Fri, 28 Sep 2018 10:33:55 +0000 6 Aylık Gebelikte Kanama, ciddi rahatsızlığın belirtisi olma ihtimali olduğundan dolayı ciddiye alınmalıdır. genellikle hamileliğin 6. ayında plasentanın döl yatağında bulunması yerine döl yatağının ağzında yerleşmiş o 6 Aylık Gebelikte Kanama, ciddi rahatsızlığın belirtisi olma ihtimali olduğundan dolayı ciddiye alınmalıdır. genellikle hamileliğin 6. ayında plasentanın döl yatağında bulunması yerine döl yatağının ağzında yerleşmiş olması durumuna tıp biliminde plasentanın önde gelmesi olarak değerlendirilir. Bu nedenle de doğum esnasında bebekten önce plasenta gelir. Halk dilinde bebeğin eşi olarak bilinir. Bu nedenle hamileliğin son 6. ayından sonra kanamalar meydana gelir. Bu kanamaların asıl nedeni de budur. bunun yanı sıra sürekli düşük yapan, rahim içinde bir takım bozuklukların olması, doğum öncesi kürtaj yapılmış olması, rahim içinde herhangi bir enfeksiyon meydana gelmesi, sık yapılan doğumlar ve doğumu sezaryen olarak belirlenen sorunlu doğumlarda ve doğum öncesinde sezaryen ile doğum yapmak 6 aylık gebelikte kanama meydana gelmesine yol açmaktadır. Bu nedenle düşük riski ile karşı karşıya kalmamak için 6 aylık gebelikte kanama oluşması durumunda dikkate alınarak zaman kaybetmeden uzman bir kadın doğum doktoruna başvurmak gerekir.

6 Aylık Gebelikte Kanama Tedavisi

Gebelikte kanama meydana gelme nedenlerinden biri dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Bu nedenle anne adayının beslenme düzenine dikkat ederek sağlıklı besin kaynaklarından tüketmesi gerekir. Paketlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durulmalı ve işlenmiş olan dondurucu gıdaları hayatından gerekir. Bunun yanı sıra bol bol su tüketerek bir diyetisyenden destek almalıdır. Çünkü bebeğin verdiği baskı ile rahimde zorlama meydana gelir. Dengesiz ve düzensiz beslenme bütün metabolizmayı ve bağışıklık sistemini alt üst eder. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Bu dönemde oluşan kanama bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle 6 aylık gebelikte kanama oluşması durumunda uzman bir doktora başvurduktan sonra gerekli tahlillerin yapılması ve kanamanın asıl nedeni ortaya çıkmalıdır. Bu dönemde oluşan kanama bebeğin ciddi bir hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle anne adayını kendini yormamalıdır. Yumuşak bir koltuğa sırt üstü uzanarak ayaklarını bir yastık ile yükseltmek de kanamanın durmasını ve anne adayının rahatlamasını sağlar. 
]]>
Adet Bittikten Sonra Tekrar Kanama https://www.kanama.net/adet-bittikten-sonra-tekrar-kanama.html Fri, 28 Sep 2018 16:43:28 +0000 Adet bittikten sonra tekrar kanama; görülmesi bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Kadınlar için doğurganlığın belirtisi olan adet kanamasıyla genç kızlığa ilk adım atılır. Adet kanaması her bayanda far Adet bittikten sonra tekrar kanama; görülmesi bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Kadınlar için doğurganlığın belirtisi olan adet kanamasıyla genç kızlığa ilk adım atılır. Adet kanaması her bayanda farklı olsa da ortalama olarak 60 yaşına kadar sürer. Adet kanamasının kesilmesiyle birlikte de menopoz olarak bilinen farklı bir evre yaşanmaya başlanır. Sağlıklı bir kadının adet kanaması süresi 3-10 gün arasında değişiklik gösterir. Öngörülen bu süre genellikle oturmuş bir şekilde devam eder. Fakat bazen yaş, genler, stres, yorgunluk, mevsim, kullanılan ilaçlar ve bazı sağlık sorunları nedeniyle değişiklik gösterebilir. Yani normalde bir kadını adet kanaması 7 gün sürdüğü halde kanama daha uzun devam edebilir veya kanama bittikten sonra tekrar kanama görülebilir. Bu durumda ihmal etmeden bir kadın doğum uzmanıyla görüşmek faydalı olacaktır.

Adet bittikten sonra tekrar kanama neden olur
 • Yumurtlama işlevi  hormonlar aracılığıyla yerine getirilmektedir. Bu nedenle adet kanamasıyla beyinde yer alan hipofiz bezi arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Salgılanan hormon miktarındaki dengesizlikler biten adet kanamasının tekrar başlamasına neden olabilir. Beyin tarafından salgılanan gonodotropin miktarındaki sapmalar bu süreci tetikler.  
 • Yine rahim ağzı ya da rahimde görülen iltihaplanmalar, miyom, polipler, rahim kanseri, gibi hastalıklarla hormonlardan kaynaklanan şeker, tiroid gibi hastalıklar da adet bittikten sonra tekrar kanamaya neden olabilir. 
Adet bittikten sonra kanama halinde hastalığın teşhisi:

Adet kanamasının tekrarlamasının nedeninin ortaya konulması için doktor tarafından istenilecek ilk şey kan sayımıdır. Bu kan tahlili sayesinde hormon düzeyi kontrol edilir. Yine ultrason, endometrial biyopsi, smear testi, histeroskopi kullanarak muayene gibi çeşitli tanı yöntemlerini de kullanarak hastalığı doğru olarak teşhis etmeye çalışır. Konulan teşhise göre ilaç veya cerrahi müdahaleyle hastalığın kanama belirtisi de yok edilebilir.
]]>
Kulak Kanaması https://www.kanama.net/kulak-kanamasi.html Sat, 29 Sep 2018 08:53:31 +0000 Kulak kanaması, tıpta otoraji olarak tanımlanan rahatsızlık, kulak zarında meydana gelen hasar ya da enfeksiyon sebebiyle oluşabilir. Ayrıca kaza, kulağa alınan darbe, kulak tümörü, kulağa yabancı cisim sokmak, kula Kulak kanaması, tıpta otoraji olarak tanımlanan rahatsızlık, kulak zarında meydana gelen hasar ya da enfeksiyon sebebiyle oluşabilir. Ayrıca kaza, kulağa alınan darbe, kulak tümörü, kulağa yabancı cisim sokmak, kulağa su kaçırmak gibi nedenler de kulak kanamasına yol açabilir. Kulak ağrısı, işitme kaybı, kulakta akıntı, kulak ağrısı, kulak kanaması belirtileri arasındadır.

Kulak kanaması nedenleri nelerdir

Kulak enfeksiyonu: Kulakta oluşan enfeksiyon kulak kanamasına yol açabilir. Kulak enfeksiyonu dış kulak enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu ve mastoid kemik enfeksiyonu olmak üzere üç farklı şekilde gelişir. Dış kulak enfeksiyonu, kulağın devamlı neme maruz kalması sebebiyle kulakta bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon türüdür. Yüzücülerde sık görülen enfeksiyon türü kulak kanamasına yol açabilir. Orta kulak enfeksiyonu, virüs ya da bakteri sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Soğuk havalarda daha fazla görülür. Genelde birkaç gün içinde kendiliğinden geçen enfeksiyon şiddetli kulak ağrısına yol açabilir. Ayrıca kulak ağrısı kulak zarına baskı uygulayarak kulak kanamasına sebep olabilir. Mastoid kemik enfeksiyonu, kafatası ve iç kulağın birleşim yerinde bulunan bir kemik olan mastoid kemiğinde oluşan enfeksiyon türüdür. Genelde orta kulak enfeksiyonu tedavisi ihmal edildiğinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda enfeksiyon kulaktan kan gelmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra tedavi edilmediğinde menenjit ve yüz felci gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilir.

Kafa travması: Kafa travması nedeniyle kulak kanaması yaşanabilir. Kulak kanamasının en sık nedenlerindendir. Kafaya alınan sert bir darbe beyin dokusunda hasara yol açarak kanama yapabilir.

Kulak polibi: Kulakta gelişen polip kulak kanamasına yol açan nedenler arasında yer alır. Polip dış kulak kanalı ya da kulak zarı derisinde oluşan bezelere verilen addır. Daha çok sık kulak enfeksiyonuna maruz kalan kişilerde görülür ve cerrahi operasyonla tedavin edilmesi gerekebilir.

Kulak kanaması diğer nedenleri

 • Aşırı sese maruz kalmak
 • Böcek ısırıkları
 • Orta kulak kisti
 • Hemorajik ateş
 • Beyin travması
 • Orta kulak kisti
 • Kulak kanalı ya da orta kulak kanseri
 • Dış kulakta sivilce
 • Mantar enfeksiyonları

Kulak kanaması tedavisi

Kulak kanaması tedavisi nedene yönelik yapılır. Kanamanın nedeni tespit edildikten sonra uygun tedaviye başlanır. Kanama orta ya da dış kulak enfeksiyonu sebebiyle oluşmuşsa herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kanama kendiliğinden geçebilir. Eğer kanama geçmemişse doktor gözetiminde antibiyotik ve kulak damlaları kullanılabilir. Kulak kanaması beraberinde ateş ve ağrı varsa bu şikayetler içinde uygun ilaçlar reçete edilir. İlaç tedavisinin yanı sıra kulağa sıcak kompres uygulamak faydalı olur. Tedavi süresince kulağa su kaçırmamak gerekir ve kulağın temiz tutulması önemlidir.

Kulak kanaması eğer kemik enfeksiyonu sebebiyle yaşanıyorsa bu durum oldukça tehlikelidir ve zaman kaybı yaşanmadan tedavi edilmelidir. Kemik enfeksiyonu vakalarında hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Damar yolu kullanılarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı hastalar için cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Cerrahiyle kemikte oluşan enfeksiyon temizlenir.

Kulak kanaması için neler yapılabilir

Kulak kanaması hafifse temiz ve yumuşak bir bezle kulak temizlenmelidir. Eğer hasta paniklemişse hastayı sakinleştirmek gerekir. Kanama şiddetli gelişiyorsa kulağın tıkanmasına izin vermeden yine bir bez parçasıyla kulak kapatılmalıdır. Hastanın bilinci açıksa sırt üstü uzanmasını sağlamak gerekir. Hastanın bilici kapalıysa hasta kanayan kulak tarafına yatırılmalıdır.


]]>
Mide Kanaması Ameliyatı https://www.kanama.net/mide-kanamasi-ameliyati.html Sat, 29 Sep 2018 15:26:33 +0000 Mide kanaması ameliyatı, mide kanaması ağızdan başlayıp yemek borusu, mide, bağırsaklar, rektum ve anüse kadar devam eden kanamalara verilen addır. Mide kanaması üst sistem ve alt sistem kanamaları olmak üzere ikiye Mide kanaması ameliyatı, mide kanaması ağızdan başlayıp yemek borusu, mide, bağırsaklar, rektum ve anüse kadar devam eden kanamalara verilen addır. Mide kanaması üst sistem ve alt sistem kanamaları olmak üzere ikiye ayrılır. Üst kanamalar, yemek borusu, mide ve ince bağırsak, alt kanamalar, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüste görülen kanamalardır. Mide kanaması hayati risk yaratan, şiddetli ve sürekli olduğunda ciddi kan kayıplarına yol açarak beraberinde birçok komplikasyonun yaşanmasına neden olabilir. Bazı durumlarda kanama hafif gerçekleşerek kendiliğinden geçebilir. Ancak kanama fark edildiğinde şiddeti ne olursa olsun mutlaka bir doktora başvurulmalı ve kanamanın yeri belirlenmelidir. Dışkının koyu renkli ve katran görünümünde olması mide kanamasının en önemli belirtilerindendir. Eğer kanama şiddetli gelişiyorsa halsizlik, kan kusma ve baş dönmesi gibi belirtilere yol açabilir.

Mide kanaması ameliyatı ne zaman yapılır

Çoğu kişinin yaşamış olduğu mide kanaması için her zaman ameliyata gerek duyulmaz. Mide kanaması ameliyatı nadir durumlarda yapılan bir ameliyat türüdür. Eğer kanama durdurulamıyorsa mide kanaması ameliyatına gerek duyulabilir. Hastaya uygulanan ilaç ya da ek tedaviler sonucu kanama kontrol altına alınamamışsa ameliyat söz konusu olabilir. Mide kanaması eğer iyi huylu tümörler sebebiyle gelişmişse yine ameliyata gerek duyulabilir. İyi huylu tümörün geliştiği bölgede sorunlu alan ameliyatla alınır. Bu gibi bir durumda mide kanaması ameliyatı zorunlu olur ve zaman kaybetmeden yapılması gerekir. Ülser mide tabakasını eritmişse ve mide delinmesine yol açmışsa yine mide kanaması için ameliyat söz konusu olabilir.

Mide kanaması ameliyatı nasıl yapılır

Mide kanaması ameliyatı genelde kapalı yöntem kullanılarak gerçekleştirilir. Midenin üst kısmından ufak bir delik açılır. Bu delik yardımıyla cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Nadir durumlarda ameliyat açık teknikle de yapılabilir. Mide kanaması çok şiddetli gelişmişse ve kanamaya iyi huylu tümörler sebep olmuşsa açık ameliyata başvurulabilir.

Açık mide ameliyatında, ameliyat sonrası hastanın ameliyat yerinde ağrısı fazla olduğu için hareket kısıtlanma hastayı yataktan kaldırmayan boyutta olabilir.

Kapalı ameliyatlarda hasta ameliyattan 2 gün sonra beslenmeye başlayabilir. Açık ameliyata göre ağrı hissi daha az olur. Doktor herhangi bir kısıtlama getirmemişse günlük aktivitelerine kısa sürede dönebilir. Çok nadir durumlarda kapalı ameliyatlardan açık ameliyata geçiş yapılması gerekebilir. Eğer kapalı ameliyat anında tedavi edilemeyecek başka bir problemle karşılaşılmışsa, mide kanamasına yol açan delik saptanamamışsa ya da dikiş işlemi hekim tarafından güvenli bulunamamışsa açık ameliyata geçiş daha güvenli olabilir.

Mide kanaması ameliyatı sonrası

Açık mide ameliyatlarından sonra hastada ciddi anlamda bir ağrı olur ve bu ağrı hastanın uzun dönem ağrı kesici kullanmasına neden olabilir. Açık ameliyatlarda hastanede yatma süresi de oldukça uzundur. Hastanın günlük yaşantısına dönmesi 3-4 haftayı bulabilir.

Kapalı mide kanaması ameliyatlarından sonra hasta birkaç gün içinde hastaneden taburcu edilir. Taburcudan 1 hafta sonra kontrol için hastaneye gelmesi gerekir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hastalar genelde günlük yaşamlarına dönebilir.

]]>
Böbrek Kanaması https://www.kanama.net/bobrek-kanamasi.html Sun, 30 Sep 2018 09:27:33 +0000 Böbrek kanaması, Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin böbrek kanaması görülebilmektedir. Böbrek kanaması daha çok böbrek rahatsızlığı çeken kişilerde meydana gelmektedir. Özellikle böbrekte meydana gelen hastalıklar kişi Böbrek kanaması, Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin böbrek kanaması görülebilmektedir. Böbrek kanaması daha çok böbrek rahatsızlığı çeken kişilerde meydana gelmektedir. Özellikle böbrekte meydana gelen hastalıklar kişide olumsuz tabloların oluşumuna zemin hazırlayarak kişinin çok fazla sancı ve acı çekmesine neden olmaktadır. Böbrek kanaması olan kişi bu durumu fark etmeyebilir. Fakat böbrek kanamasının miktarı arttığı zaman kişide ağrı oluşumuna ya da idrarda kan görülmesine neden olarak bir problemin oluştuğunun göstergesidir.

Böbrek kanaması olan kişi herhangi bir hastalık ya da böbrek rahatsızlığından dolayı bu problemle karşılaşabilir. Her insanda meydana gelebilecek olan bir durumdur. Fakat böbrek kanamasının kısa bir süre içerisinde kontrol altına alınması gerekir. Aksi takdirde ciddi problemlerin oluşumuna neden olmaktadır. Böbrek kanaması oluşmasına neden olan etken bulunduktan sonra mutlaka tedavi edilmelidir. 

Böbrek kanaması nedenleri:

Böbrek kanaması yaşayan kişilerin daha çok böbrek hastalığı olduğu gözlemlenmiştir. Çünkü bu böbrek kanamasına neden olan en büyük etken böbreklerde taş oluşumudur. Böbrek taşları kum gibi oluşmaya başlamış iken daha sonra zamanla büyüyerek büyük bir taş oluşmasına neden olur. Bu taşların böbrek kanalcıklarında büyümesi sonucunda bu kanallar zarar görmeye ve kanama oluşumuna neden olur. Böylece böbrek kanamaları meydana gelir.

Böbrek kanamasının oluşmasında etkili olan bir diğer etken ise böbreklerde meydana gelen iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır. Küçük bir iltihaplanma böbrek kanamasına neden olmayabilir. Fakat bu böbreklerde meydana gelen iltihaplanmanın artması böbreklere zarar vererek böbrek kanamasının oluşumuna neden olur.

Böbrek kanaması belirtileri:

Kişilerde meydana gelen böbrek kanaması kendini ilk başlarda belli etmeyebilir. Sessiz bir şekilde artma göstererek kişide bazı oluşumların meydana gelmesine neden olur. Özelikle de böbrek kanamasının en büyük belirtisi idrarda meydana gelen değişikliklerlerdir. İdrarın normalden daha kırmızı olması ya da idrar yaparken zorlanma, yanma gibi belirtiler böbrek kanamasının en genel belirtileri arasında yer alıyor.

Bunun yanında kişide bazı belirtilerin daha ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Böbrek kanaması sonucunda vücutta meydana gelen diğer belirtiler ise; bulantı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, ateş, aşırı derecede sancı oluşumu gibi belirtiler böbrek kanamasının neden olduğu en genel belirtilerdir.

Böbrek kanaması tedavisi:

Böbrek kanaması hafife alınmayacak kadar önemli bir durumdur. Çünkü kişilerde meydana gelen böbrek kanaması artarak daha büyük problemlerin oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kısa süre içerisinde önlemi alınması gereken bir durumdur. Böbrek kanaması  yaşayan kişinin en kısa sürede bir doktora görünmesi gerekir. Ve bu böbrek kanamasının neden olan etmenin de ne olduğu anlaşılmalıdır. Böbrek kanaması eğer böbrek taşları sonunda oluşmuş ise böbrek taşlarının düşürülmesi gerekir.

Ayrıca kişinin kendini zorlayıcı hareketlerde bulunması da böbrek kanamasına neden olacağından istirahat çok önemlidir. Bol bol dinlenilmesi ve su içilmesi gerekir. Bazı bitkisel ilaçların da iyi geldiği söylenilse de mutlaka bu durumu bir doktora danışmalısınız. Çünkü her bitkisel tedavi her zaman işe yaramaz. Hatta bazı olumsuz tablolara da neden olabilir. Bu yüzden kişiye iyi gelen şeyler yapılmalıdır.
]]>
Anüste Kanama https://www.kanama.net/anuste-kanama.html Mon, 01 Oct 2018 06:24:01 +0000 Anüste kanama, insanlarda çok sık meydana gelen ancak genellikle insanlar tarafından gizli tutulan bir durumdur. Bu durum genellikle bazen çok ciddi sorunların bir habercisi olarak karşımıza çıkarak etkilerini ortaya çıkarmaktadı Anüste kanama, insanlarda çok sık meydana gelen ancak genellikle insanlar tarafından gizli tutulan bir durumdur. Bu durum genellikle bazen çok ciddi sorunların bir habercisi olarak karşımıza çıkarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Kalın bağırsağın son kısmı olan anüs bölgesindeki kanamalar bir bağırsak kanaması olarak ele alınabilir. Bunun yanında bazen anüsün iç kısımlarında meydana gelen kanamalar da bir anüs kanaması olarak anlaşılabilir. Bu kanama bağırsak içerisinde meydana geldiği zaman yoğun bir kanama ise anüsten dışarı çıkacak dereceye ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra anüste kanama sorunlarında kanın rengine bakılarak nerede kanam olduğu doktorlar tarafından anlaşılabilmektedir. Bu nedenle doktor muayenesi çok önem taşımaktadır. İnsanlar bu gibi durumlarda çekingenlikler nedeniyle son ana kadar doktora gitmemektedir. Bu gibi durumlar eğer iki günden daha fazla meydana geliyorsa daha fazla zaman kaybetmeden doktora gitmek çok daha sağlıklı olacaktır. 

Anüste kanama belirtileri nelerdir 
 • Anüste kanama, genellikle insanlarda dışkılama sırasında ya da dışkılama sonrasında görülmektedir.  Bu nedenle kişi büyük idrarını yaparken ya da yaptıktan sonra anüs bölgesinde meydana gelen kanamayı fark edebilir. Genellikle anüs üzerinde oluşan kanamalar açık renkli olarak meydana gelmektedir. 
 • Kanam ile birlikte genellikle hafifte olsa anüs bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Basur sorunlarında bu ağrı aşırı bir halde iken diğer etkenlerde sızlama ya da hafif sancı şeklinde de oluşabilmektedir. Bunun için kesinlikle ağrı kesici kullanmak yerine doktora gidilmelidir. 
 • İnsanlarda bu sorunun ilerlemesi ve kişinin herhangi bir müdahalede bulunmaması uzun süreli bile olsa kansızlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sorunlar ise genellikle baş dönmesi, diğer insanlara göre daha fazla üşüme, bağışıklık sisteminin zayıflaması, anemi sorunları ve bayılma gibi durumlara neden olarak bu gibi şekillerde bile belirtiler gösterebilmektedir. Bunun için ne kadar erken  müdahale edilirse o kadar iyi olacaktır.
Anüste kanama nedenleri nelerdir

Anüsta çatlak: En sık meydana gelen anüs kanamasının nedeni anüs üzerinde meydana gelen fissür sorunlarıdır. Bu durumlarda anüs üzerinde çatlaklar meydana gelir ve bu çatlaklar kanamalara neden olur. Genellikle yanlış cinsel ilişki, uzun sürekli kabızlık vs gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. 

Bazı ilaçlar: Tıbbi ya da diğer durumlar nedeniyle anüste kanama meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın olarak meydana gelen bu durumlar özellikle tansiyon ya da şeker hastalığı gibi durumlarda kullanılan tıbbi ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir. 

Damarsal rahatsızlıklar: Genetik olarak ya da kişinin kendisi üzerinde meydana gelen genel bir damar sorununda anüste kanama sorunu normal bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunun için kesinlikle tedavi şarttır. 

Basur: İç basur ve dış basur olarak adlandırılan bu durumlar insanlarda çok ciddi bir şekilde ağrı ve kanama meydana gelmektedir. Bu durumlar için de doğal ve tıbbi tedaviler şart olabilmektedir. 

Bağırsak iltihapları: Son olarak insanlarda çok sık görülen bağırsak iltihaplanmalarında dışkı ile birlikte kanamalar meydana gelebilmektedir. 
]]>
Hamilelikte Diş Eti Kanaması https://www.kanama.net/hamilelikte-dis-eti-kanamasi.html Mon, 01 Oct 2018 12:57:03 +0000 Hamilelikte diş eti kanaması; Hamilelik döneminde diş etinizde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet oluşabilir. Bu durumu genellikle dişinizi fırçalarken yaşayabilirsiniz. Bir çok hamile bayanda görülen bu durum gebeliğe özgü d Hamilelikte diş eti kanaması; Hamilelik döneminde diş etinizde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet oluşabilir. Bu durumu genellikle dişinizi fırçalarken yaşayabilirsiniz. Bir çok hamile bayanda görülen bu durum gebeliğe özgü diş eti iltihabı olarak bilinmektedir.
Hamilelik döneminde dişlerinizde nodüller oluşabilir. Ancak bu durum hamilelikten sonra geçecek bir problemdir. Hamileliğiniz süresince bu durumu en aza indirmek için diş ve diş etlerinizin bakımına özen göstermeniz gerekir. Bir çok hamiller dişlerini fırçalarken yaşadıkları diş eti kanamasından dolayı dişlerini fırçalamayı bırakırlar ancak bu oldukça yanlış bir durumdur. Bu durum sizi iltihabın ilerleyerek diş çevresindeki dokuları ve kemikleri etkilemesine, dişlerin çürümesine neden olur. Diş bakımınızı bırakmak yerine daha yumuşak yapılır bir fırçaya geçmenizde fayda olacaktır.

Hamilelikte dişlerin daha çabuk çürümesinin sebepleri; 

Bebek beklenen dönemde abur cubura ve tatlıya duyulan ihtiyacın aşırı olması ve bunları yendikten sonra dişlerin fırçalanmasının ihmal edilmesi, ilk aylarda yaşanan bulantılar nedeniyle annenin ağız bakımına özen göstermemesi çürümeyi hızlandırmaktadır. Hamilelikle birlikte değişen hormonların etkisi diş etlerini daha hassas hale geldiği için diş eti iltihabı oluşumuna daha yatkın hale gelir. Diş etleri kanamaya daha meyilli haldedir.

Hangi aşamada doktora gitmeliyiz    

Hamilelikte diş kontrollerinizi düzenli yaptırmanızda fayda var. Ancak;
 • Diş ağrısı
 • Diş etlerinde çok sık kanama olması
 • Diş etlerinin yukarı çekilmesi
 • Diş etleriniz de fark ettiğiniz nodül oluşumları
Bu durumlar mutlaka doktor kontrolüne gitmenizi gerektirecek belirtilerdir.

Diş eti kanamasını hafifletmek için ne yapmamız gerekir
  
Ağız hijyenine çok dikkat etmemiz gerekir. Günde iki defa yumuşak dokulu bir diş fırçası ile dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş macununuzu floridli bir diş macunu seçebilirsiniz. Diş ipi kullanabilirsiniz. Dişlerinizde oluşan fırçalamakla gideremeyeceğiniz plak ve tartar oluşumunu diş hekiminize temizletebilirsiniz. Ayrıca diş hekiminize mutlaka hamile olduğunuz bilgisini her seferinde vermeyi unutmayınız.
]]>
Adet Arası Kanama https://www.kanama.net/adet-arasi-kanama.html Mon, 01 Oct 2018 23:36:13 +0000 Adet arası kanama, iki adet dönemi arasında herhangi bir zamanda kısa yada uzun süren, miktar bakımından az veya çok olabilen kanamalara tıp dilinde metroraji, adet arası kanama adı verilir. İltihap, t Adet arası kanama, iki adet dönemi arasında herhangi bir zamanda kısa yada uzun süren, miktar bakımından az veya çok olabilen kanamalara tıp dilinde metroraji, adet arası kanama adı verilir. İltihap, tümör gibi nedenler, ve  ağır over fonksiyon bozuklukları bu duruma neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse hiperplazi şiddetli kanamalara neden olabilmektedir. Böyle bir durum karşısında endometriumun dökülmesi zor olacağından kanama oldukça uzun sürer. Probe kürtaj yapıldıktan sonra kesin tanısı koyulur ve buna göre bir tedavi planlaması yapılır. 

Adet arası kanama nedir, neden olur

Adet kanaması dışında dölyolundan gelen kanamadır. Metroraji, adet arası kanama her yaşta görülebilen bir durumdur. Ama en fazla ergenlik döneminden sonra gebelik, düşük, dış gebelik, rahimde ur gibi nedenler ile ortaya çıkar. Adet arası kanamalar yaşayan kadını son derece strese sokan ve bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir durumdur. Adet arası kanama minik damlalar şeklinde olabileceği gibi, bazen de tıpkı adet kanaması gibi fazla miktarda olabilmektedir. Adet arası kanama durumu yaşadığınızda mutlaka bir jinekolog ile görüşüp sebebinin belirlenmesini sağlamalısınız.

Adet arası kanama, olarak adlandırılan metroraji çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Bunlar hormonal sebepler, çeşitli doğum kontrol yöntemlerinin sebebiyet verdiği nedenler, tiroid ile ilgili rahatsızlıklar, gebe olup ta farkında olmadan yaşanan erken düşükler,stres, üzüntü, farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların neden olduğu kanamalar, vajina travmaları, cinsel ilişkiden kaynaklı kanamalar, vajinanın aşırı kuru olması, yumurtlama döneminde yaşanan kanamalar, tümör ve rahim ağzı kanseri nedeni ile oluşan kanamalar şeklinde pek çok sebep bulunabilmektedir. 

Adet arası kanama tedavi planı nasıldır

Doktorunuz size süreçle ilgili tüm ayrıntıları soracağından dolayı kanamaların tarihleri ve miktarları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Jinekolojik muayene ve vajinal ultrason sonrasında sizin de vermiş olduğunuz bilgilere dayanılarak nedene yönelik tedavi uygulanır. Bazen aşırı miktarda oluşan kanamalar için de kanamayı durdurmak için küretaj işlemi uygulanabilmektedir.

]]>
Diş Çekiminden Sonra Kanama https://www.kanama.net/dis-cekiminden-sonra-kanama.html Tue, 02 Oct 2018 01:57:14 +0000 Diş çekiminden sonra kanama; Diş çene kemiklerinde dizili olan, ısırıp koparma ve çiğneme işine yarayan, keskin, beyaz ve sert organların her biridir. Diş çürümesi, ağızda kalan bakterilerden oluşan bakteri plağı, y Diş çekiminden sonra kanama; Diş çene kemiklerinde dizili olan, ısırıp koparma ve çiğneme işine yarayan, keskin, beyaz ve sert organların her biridir. Diş çürümesi, ağızda kalan bakterilerden oluşan bakteri plağı, yiyeceklerden sonra ağızda kalan artıklardan asit oluşturabilmektedir. Oluşan asitler diş minerallerini yok ederek diş minesine zarar vermekte ve diş çürümesi oluşmaktadır. Şeker ve unlu mamül tüketimi sonucu ağızda kalan bakteriler hemen her insanda diş çürümesi olmasına sebep olur. 

Diş çürümesi gerekli önlemler alındığında yani sabah akşam uygun fırça kullanılarak diş fırçalandığında ve düzenli olarak diş ipi kullanıldığında engellenebilir. Çürümenin önlenemediği durumlarda çeşitli tedavi yöntemleri ile diş kurtarılabilir bu sebeple çürüme belirtisinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Diş çekiminin sebepleri
;
 • Çürük dişin tedavi edilemez hale gelmesi,
 • İltihap sebebiyle dişin kökünden sallanması,
 • Dişin diğer dişlerin yerini daraltması sonucu çene yapısını veya diğer dişlerin düzenini etkilemesi,
 • Dişin diş eti içinde kalması ve yüzeye tam olarak çıkamaması,
 • Dişin kist içerisinde oluşması.. gibi sebepler diş çekimine sebep olmaktadır.

Diş çekimi sonrası kanama

Diş çene kemiğinden çeşitli operasyonlarla (diş durumuna göre) ayrıldığı için kanama olması normaldir. Açık yara durumu söz konusu olduğundan yaranın kapanmasını geciktirecek veya engelleyecek yanlış uygulamalardan uzak durmak gerekmektedir. Aksi halde kanama beklenen süreden uzun sürebilir.

Diş çekiminden sonra yapılması gerekenler;

 • İlk 30-60 dakika arası bölgeye tampon uygulanır ve baskı yapılır bu durum kanamanın oldukça yavaşlamasını sağlayacaktır.
 • İlk 3 saat herhangi bir şey yenilmemelidir, çekim yapılan bölge yara halinde olduğundan hem bakteri üreyebilir hem de yara olan bölge tahriş olur ve kanama artabilir.
 • Çekim yapıldıktan sonra 48 saat kanama olması normaldir.
 • Çekim sonrası tükrülmemelidir bu durum kanamayı artırır ve diş etine zarar verir.
 • Sigara kullanımı yaranın iyileşmesinde geciktirici olduğundan içilmemelidir.

Diş çekiminden sonra kanama olması normal ve beklenen bir sonuçtur. Önemli olan en kısa sürede ve en sağlıklı şekilde bu süreci tamamlamaktır. 48 saat sonunda gerekli özen gösterilmesine rağmen kanama beklenenden şiddetli bir şekilde devam ediyorsa doktora başvurulması gerekebilir.

]]>